Heyecan başladı: 2017 hac kura sonuçları açıklandı adaylar sevinmeye başladı

Heyecan başladı: 2017 hac kura sonuçları açıklandı adaylar sevinmeye başladı

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan hac ibadeti öncesi Diyanet’ten 2017 hac kura sonuçları açıklaması geldi. Bu yıl otomatik yenilemesini yapmayan adayların kuraya dahil edilmemesine rağmen yaklaşık 2 milyon hacı adayı kutsal topraklara gidebilmek için başvuru yaptı. Kocatepe’de bulunan konferans salonunda Mehmet Görmez’in açılış konuşmasını yapmasının ardından gerçekleştirilen kura çekimleri internet üzerinden canlı olarak yayınlandı. Diyanet’in resmi Youtube kanalından yayınlanan çekiliş il il hacı adaylarına açıklandı. 2017 hac kura sonuçları sonrası “Kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini almaya hak kazananlar 24 Mart tarihine kadar kayıtlarını tamamlamak zorunda.

Mehmet Görmez'in Kocatepe'deki konferans salonunda yaptığı konuşmanın ardından belli olan 2017 hac kura sonuçları için hazırlanan sorgulama sayfası kullanıma açıldı.Yaklaşık 2 ay süren başvuru sürecinin tamamlanmasıyla birlikte sonuçları beklemeye başlayan adaylar hac.diyanet.gov.tr adresinden şanlı kişilerin isimlerini öğrenmeye başladı. Öğlen saatlerinde canlı olarak yapılan çekilişte listede adı çıkan kişiler büyük sevinç yaşarken il ile sonuçları beklemek istemeyen adayların tercihi sonuç sorgulama sayfası oldu.

SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ…


2017 hac kayıtları böyle başlamıştı

Otomatik yenilemelerini yapmayan adayların kuraya dahil edilmediği 2017 hac kura sonuçları belli oldu. Kurada adı çıkan adaylar Diyanet’e ait web adresi üzerinden “Kesin kayıt yaptırabilir” belgelerini alabilecekleri gibi kendilerine en yakın müftülüklerden de gerekli belgeyi temin edebilecekler.

MEHMET GÖRMEZ’DEN ŞEHİT YAKINLARINA MÜJDE

Hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen şehit aileleri kendilerine tanınan özel ayrıcalık nedeniyle kuraya dahil edilmedi. 2017 hac kura sonuçlarını beklemeden kesin kayıt yaptırma hakkı kazanan şehit yakınları büyük sevinç yaşarken adayların iletişim bilgilerini güncellemelerinin gerektiği belirtildi. Önceki yıllarda kuraya katılan ve ardından iletişim bilgilerinde değişiklik yaşanan adayların yapılan değişiklikleri hac.diyanet.gov.tr adresi üzerinden belirtmeleri gerektiği ifade edildi.

KESİN KAYITLARDA SON TARİH 24 MART

Kurada adı çıktıktan sonra kesin kayıt yaptırabilir belgelerini alan adayların 24 Mart tarihine kadar kayıtlarını tamamlamadığı takdirde kutsal topraklara gidemeyeceği dile getirildi. 2017 hac kura sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte senelerce kurada adı çıkmayan adaylar bu yıl hac ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri için duygusal dakikalar yaşadı. 

DİYANET İŞLERİNDEN KURA AÇIKLAMASI

Kurum tarafından yapılan açıklamada çekimlerin 24 Şubat 2017 Cuma günü Saat 15:00'da Türkiye Diyanet Vakfı konferans salonunda (Kocatepe) gerçekleştirileceği ifade edildi. Halka açık bir şekilde yapılacak olan çekimler saat 15:00'da başladı. 2017 hac kura sonuçlarının açıklanmasının ardından kura sırası gözetilerek yaptırılacak kayıtlar ise 16-24 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Şehit yakınlarıyla ilgili Diyanet İşleri'nden yapılan açıklama ise şöyle:

"2017 yılı Haccına müracaat eden; Şehit Yakını (anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ve Gazilerin (kendisi ve eşi) kayıtları ise 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında konaklama türüne ait hac ücretiniyatırmaları şartıyla İl Müftülüklerinde yapılacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS