Güne ılık limonlu su ile başlamanın 7 faydası

Güne ılık limonlu su ile başlamak son iki yılda edindiğim en önemli sağlıklı yaşam alışkanlıklarından biri. Başka hiçbir şeye vaktiniz olmasa bile, her sabah 3 dakika ayırın ve bir bardak limonlu ılık su için. Neden mi? İşte pek çok farklı kaynaktan topladığım 7 önemli fayda... Hazırlayan: Özlem ÇitçiBağışıklık sisteminizi güçlendirir
Limon Vitamin C ve potasyum açısından zengindir. Vitamin C hastalıklarla baş etmenize yardımcı olur. Potasyum beyin ve sinir sistemi için önem taşır ve tansiyonunuzu kontrol etmeye yarar.
Sindirimi kolaylaştırır ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur
Ilık su bağırsaklarınızı hareketlendirir. Limonda bulunan mineral ve vitaminler de bağırsaklarımızdaki toksinleri gevşetir ve daha çabuk atmanıza yardımcı olur.
Cildinizi güzelleştirir
Limondaki C vitamini cilt için faydalıdır ve her gün düzenli olarak limonlu ılık su içmek cildi güzelleştirir.
Kilo kaybına yardımcı olur
Limonda açlığı bastıran pektin fiberi bulunur. Açlık hissini azaltarak kilo kaybına yardımcı olur.
Vücudunuzun alkali hale gelmesine yardımcı olur
Limon kendisi asidik olmasına rağmen vücudunuza girer girmez alkali hale gelir. Alkali bir vücut sağlık için büyük önem taşır çünkü pek çok hastalık asidik ortamda gelişir ve ilerler.
Karaciğeri temizler
Limonlu su karaciğerin gerekli enzimleri salgılamasına en çok yardım eden besinlerden biridir. Karaciğerden toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.
Stresle mücadele etmenize yardımcı olur
Stres vücudunuzda C vitaminini hızla tüketir. Limondan alacağınız C vitamini vücudunuzun stres yüzünden zayıf düşmesine engel olur. Ayrıca limonda bulunan potasyum sinir sisteminizin düzgün çalışması için gereklidir.
Tarif:
¾ bardak soğuk suyun üzerine yarım limonun suyunu ve ¼ bardak kaynar su ekleyin, sabah aç karnına için. Eğer mümkünse başka bir şey yemeden veya içmeden önce yarım saat bekleyin. O arada duşunuzu alabilir, giyinebilir ve kahvaltı hazırlayabilirsiniz.
Özlem Çitçi kimdir?
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS