Keten tohumunun önemli faydaları

6000 yıldır tüketilen keten tohumu, son yıllarda popülerleşen süper besinlerin tarihteki ilk örneği olabilir! Sindirime faydaları çoğu kişi tarafından bilinen bu minik tohumların çok önemli başka faydaları da var. Eğer cildinizle, kilonuzla, kolesterol seviyenizle, hatta prostat sağlığınızla ilgili bir iyileşme istiyorsanız bu yazıya bir göz atın. Nasıl seveceğim bir lezzete dönüşebilir sorusunun cevabı için keten tohumu ile tahılsız, glütensiz ekmek tarifi linki yazının sonunda. (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Kahverengi veya altın rengi iki türü bulunan keten tohumlarının en ayırt edici özellikleri:

• Yüksek miktarda lif ve çok düşük net karbonhidrat içeriyor
• İyi bir protein kaynağı
• Lignan isimli antioksidan açısından en zengin besin
• Chia tohumundan sonra, ikinci en yüksek Omega 3 ALA bitkisel kaynağı
• Magnezyum, bakır, B1, fosfor gibi vitamin ve mineraller için iyi bir besin kaynağı

1 kaşık öğütülmüş keten tohumu 37 kalori, 1.3 g protein, 1.9 g lif ve neredeyse 0 (0.1 g) şeker içeriyor.

Kilo vermenize yardımcı
Keten tohumu net karbonhidrat miktarı düşük, lif oranı yüksek bir besin. Besinlerdeki toplam karbonhidrat içerdikleri şeker ve lif toplamından oluşuyor.

Net karbonhidrat = toplam karbonhidrat - lif

Düşük karbonhidrat üzerine kurulu diyetler toplam karbonhidrat değil net karbonhidratı dikkate alıyor. Bunun sebebi vücut lifi sindiremediği için lif tüketiminin kan şekerine etki etmemesi. Dolayısı ile net karbonhidrat sadece vücutta kan şekerini zıplatan şeker içeriğini dikkate alıyor.

Lif kendi içinde suda çözünebilir ve çözünemez olarak ikiye ayrılıyor.

Suda çözünmeyen lif bağırsak boyunca sindirilmeden hareket eder. Bağırsak hareketine yardımcı olarak kabızlığı önlemesinin yanı sıra tokluk hissini uzatması nedeniyle diyet yapanlara önerilir.

Suda çözünür lif ise bağırsaklarda çözülerek jel kıvamında bir maddeye dönüşür. Bu jel benzeri madde sindirim sisteminin çalışma hızını yavaşlatarak tokluk hissini uzatır.

Yapılan son araştırmalar çözünür besin liflerinin kan şekerinin düşmesine ve dalgalanmaların engellenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu sayede canınızın sürekli şekerli bir şeyler istemesinin önüne geçebiliyorsunuz.

Keten tohumu hem lif hem de protein içeriği sayesinde uzun süre tok tutuyor.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı
Yapılan çeşitli araştırmalar keten tohumunun kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Keten tohumu, çözünebilir lif ve lignan içeriği sayesinde, kolesterolü hapsedip bağırsaklardan dışarı atıyor.
Sindirim sistemine destek
Keten tohumu yüksek çözünemeyen lif içeriği sayesinde bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlığı engelliyor. Aynı zamanda çözünebilir lif içeriği sayesinde ishali engellediğini gösteren araştırmalar da var.
Prostat, göğüs ve yumurtalık kanser türlerine karşı koruyucu
Keten tohumunun içerdiği lignan antioksidan özellikli bir bitkisel östrojen.

Lignan tüketimi vücutta hormon dengesi kurmaya yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar keten tohumu tüketiminin göğüs ve yumurtalık gibi hormon bağlantılı kanser risklerini azalttığını gösteriyor.

Erkeklerde de prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu gösteren araştırmalar da var.
Yüksek tansiyonu düşürmekte etkili
Yüksek tansiyon hastaları ile yapılan bir 6 aylık bir araştırma keten tohumu tüketiminin tansiyonu düşürmekte etkili olduğunu göstermiş.
Sağlıklı bir cilt ve saçlar
Keten tohumunun içerdiği Omega 3 ALA yağ asitleri ve B vitaminleri cildi ve saçları canlandırmaya yardım eder. Akne ve egzama için de faydalı olabilir.
Nasıl tüketmeli
Keten tohumundan faydalanabilmek için en iyisi bütün değil, çekilmiş olarak tüketmek. Bunun için tane halinde alıp bir kahve çekme makinasında un haline getirebilirsiniz. En sağlıklısı, tüketmeden hemen önce çekip hava ile fazla temas etmesini engellemek.

Keten tohumunu ev yapımı ekmek, kek ve kurabiyelere ekleyebilirsiniz. Yoğurt ve balla karıştırıp yiyebilirsiniz. Sabahları müsli veya yulaf ezmenize ekleyebilirsiniz. Salatalara serpebilirsiniz.

Keten tohumu ile yapabileceğiniz unsuz, tahılsız Paleo Ekmek tarifi için askveavokado.com'u ziyaret edin.
Dikkat noktaları
Tiroit rahatsızlığı olanların yüksek miktarda keten tohumu tüketmeleri tavsiye edilmiyor.

Sağlıklı yetişkinler için tavsiye edilen günde 50 g (5 yemek kaşığı) keten tohumu tüketimini aşmamak ve bol su ile tüketmek.
10 / 10
Keten tohumunun önemli faydaları
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS