Mevsimin en şifalı sebze meyveleri

Haftalık mutfak alışverişi listenizi neye göre yaparsınız? Olmazsa olmazlar, keyif için lazımlar, biraz da sebze meyve… Peki, markete veya pazara geldiniz. Sebze meyve reyonuna girdiniz. Ne alacağınıza nasıl karar verirsiniz? Sağlık için tüketimi önemli sebze ve meyveleri seçerken dikkate alınabilecek pek çok kriter var: kalorisi, içerdiği şeker miktarı, glisemik endeksi… Son zamanlarda farkındalığı artmaya başlayan önemli bir seçim kriteri daha var: besin yoğunluğu. Peki nedir besin yoğunluğu? (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Aklınıza şu soru gelebilir: Besin yoğunluğu da nerden çıktı, diyetisyenler yine kafamızı karıştıracak bir beslenme kavramı daha mı çıkardılar?

Bu sefer değil.

Besin yoğunluğunun zayıflama ve diyet yapmakla direk bir ilgisi yok. Aldığınız her bir kaloriden en fazla nasıl şifa sağlayabileceğinizle ilgileniyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC vücudumuzun kronik hastalıklardan korunmak için ihtiyaç duyduğu 17 kritik besin maddesini belirlemiş. Örneğin protein, lif, demir, folik asit, kalsiyum, niasin, vitaminler B2-B6-B12, C, K…

CDC, 47 adet sebze ve meyveyi incelemiş. Her birinin 100 gramında kaç kalori olduğuna ve belirlenen 17 besin maddesinden kaç mg içerdiklerine bakmışlar. 17 besin maddesini içermeleri yeterli sayılmamış. Söz konusu gıdada bulunan besin maddesinin vücut tarafından ne kadarının emilebildiği ve günlük ihtiyacın ne kadarını karşıladığı da göz önüne alınarak bir hesap yapılmış. Bu hesaptan çıkabilecek en yüksek değer 100. Bu da söz konusu gıdadan 100 kaloriye denk bir miktar tüketirseniz 17 kritik besin maddesi için günlük ihtiyacınızın yüzde yüzünü karşılayacağını gösteriyor.

10 ve üstü değerler besin yoğunluğu yüksek gıdalara işaret ediyor. İncelemeye alınan 47 sebzenin 41 tanesinin besin yoğunluğu yüksek çıkmış.
Peki boş kalori almak yerine, aldığınız her 100 kaloriden en fazla şifayı hangi sebzelerden sağlayabiliriz?

Test edilen 47 sebze meyve arasından besin yoğunluğu en yüksek olanları, mevsiminde tüketmenin önemini de göz önüne alarak, bu listede topladık:

Su teresi: 100
Pazı: 91,99
Pancar yeşillikleri: 87,08
Ispanak: 86,43
Marul: 70,73
Maydanoz: 65,59
Karalahana: 49,07
Karahindiba yeşillikleri: 46,34
Roka: 37,65
Brokoli: 34,89
Balkabağı: 33,82
Brüksel lahanası:32,23
Karnabahar: 25,13
Lahana: 24,51
Havuç: 22,60

Meyveler:
Portakal: 12,91
Greyfurt: 11,64
En fazla faydayı nasıl sağlayabilrsiniz?
Peki nasıl yemeli?

Sebzeleri pişmiş veya çiğ yiyebilirsiniz. Çiğ yerseniz mevcut vitamin ve minerallerin tamamını alırsınız. Eğer pişirirseniz besin değerinin küçük bir kısmını kaybedebilir ama suyunu çektirerek pişirdiğinizde önemli bir kayıp olmaz.

Ancak haşlayıp suyunu süzerseniz, besin değeri suyu ile birlikte büyük oranda kaybolur. O yüzden haşlamayı tercih etmeyin.
Sebzelerle farklı tarifler deneyin
Besin değeri yoğun sebzelerle birbirinden lezzetli tarifleri askveavokado.com’da bulabilir, yeni tarifleri instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Mevsim sebzeleri ile yapabileceğiniz şifalı bir detoks çorbası için:
http://askveavokado.com/recipes/kis-detoksu-corbasi/

Doyurucu, bol vitaminli ve çok lezzetli bir balkabağı çorbası için:
http://askveavokado.com/recipes/balkabagi-corbasi/

Brokoliyi hiç böyle yemediniz! İçinde krema olmadığına inanamayacaksınız:
http://askveavokado.com/recipes/kabak-kremasi-soslu-brokoli/

Karalahana nohutla birleşince muhteşem bir lezzete dönüşüyor.
http://askveavokado.com/recipes/karalahanali-nohut-puresi/

Son derece basit ve pratik pancar yeşillikleri kavurması şifalı olduğu kadar lezzetli:
http://askveavokado.com/recipes/sote-pancar-yesillikleri/

Afiyet, şifa olsun.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS