Meyveden faydalanmanın 5 yolu

Meyve yerken bunlara dikkat edin, daha çok fayda görün. (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Meyve, ölçülü miktarda tüketildiğinde faydalı ve gerekli bir besin. Vücudun şeker ve vitamin ihtiyacını doğal şekilde karşılamak için yapabileceğiniz en sağlıklı tercihlerden biri.
Yediğiniz meyvelerden tam olarak faydalanabilmek için sindirimini göz önünde bulundurmanız önemli. İşte meyve yerken dikkat etmemiz gerekenler:
Aç karnına meyve yiyin
Sabah uyandığınızda meyve tüketmeyi deneyin. Böylece hem güne vitamin deponuz dolu bir şekilde başlarsınız, hem de fiber içeriği sayesinde sindirim konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Gün içinde meyve tüketecekseniz, öğün aralarını tercih edin.
Meyve tükettikten sonra 30 dakika başka bir şey yemeyin
Meyvelerin büyük çoğunluğu 30 dakika içinde sindirilir. Sindirimin sağlıklı ve hızlı şekilde tamamlanması için vücudunuza 30 dakika süre verin.

Yemek üstüne meyve yemeyin
Midenizde yediklerinizin sindirimi sırayla gerçekleşir. Örneğin önce et, üstüne meyve yediyseniz, mideniz önce eti sindirmeye başlar ve bu yaklaşık 3 saat sürer. Üç saat boyunca midenizde sindirilmeden bekleyen meyve mayalanır. Bu da gaz ve şişkinliğe sebep olur.
Uyumadan önce meyve yemeyin
Meyve şekeri sizi uyanık tutar ve sindirim sürecini bozar.
Meyve suyu değil bütün meyve tüketmeyi tercih edin
Meyvenin faydalarından tam olarak yararlanabilmek için bütün olarak tüketmeniz önemli. Meyve suları fiber içermedikleri ve yüksek oranda şeker içerdikleri için kan şekerinizi hızla yükseltir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS