Sağlıklı yaşamın yeni kuralları

New York’un en ünlü bütünsel sağlık doktorlarından Frank Lipman hastalarına ilaç değil sağlık reçeteleri vermesiyle tanınıyor. Dr. Lipman Yeni Sağlık Kuralları isimli kitabında ezber bozan önerilere yer vermiş. Hazırlayan: Özlem Çitçiİşte kitaptaki en önemli 10 tavsiye:
Ekmekle olan ilişkinizi bitirin!
Dr. Lipman glütensiz beslenmenin en önde gelen savunucularından biri. Neden ekmeği kesmeliyiz diye sorulduğunda: ‘’Buğday size dost değildir. Alışkanlık yapar, iştahınızı açar ve içerdiği glüten hastalıklara yol açabilir’’ diyor.
İnterval antrenmanı yapın! (yani çocuklar nasıl oynuyorsa siz de öyle spor yapın)
Çocukken nasıl oyun oynardınız bir düşünün. Önce 5 dakika çılgın gibi hızlı koşarak elim sende oynayıp, sonra 10 dakika yavaşlayıp arkasından tekrarlamaz mıydınız? Bu aslında bir interval antrenmanı ve vücudunuz için çok faydalı.

Dr. Lipman kitabında bu konudaki görüşlerini şöyle anlatıyor: ‘’Doğaya dönüp baktığınızda da görürsünüz ki avlanmak için çok hızlı koşar sonra dururuz. Bu da bir interval antrenmanı. Son yapılan araştırmalar interval antrenmanlarının uzun süredir inanılan 30 dakika sabit hızda antrenman yapmaktan çok daha etkili olduğu gösteriyor.’’
Yatmadan 1 saat önce ‘’bütün ekranları’’ kapayın
Kaliteli bir uyku için, televizyon, telefon, bilgisayar, ipad gibi elektronik aletlerin tamamını yatmaya 1 saat kala kapatın. Yatak odanızda hiçbir açık elektronik ekran olmamasına özellikle dikkat edin. Bu aletlerden yayılan mavi ışık vücudunuzun melatonin salgılamasına engel oluyor.
Şekeri hayatınızdan çıkartmaya yemin edin!
Dr. Lipman’a göre eğer sağlığınız için tek bir şeyi değiştirecekseniz bu yediğiniz şeker miktarını dramatik biçimde azaltmak olmalı. Neden? Çünkü kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer riskinizi arttırıyor. Üstelik cildinizi de bozuyor.

İşlenmiş şekeri tamamen hayatınızdan çıkartın, meyve, bal gibi doğal şeker kaynaklarını ölçülü tüketin.
Bu rahatlatıcı yoga pozunu öğrenin
Eğer yapılacaklar listenizde yüzlerce madde varsa ve stres seviyeniz tavana vurduysa supta buddha konasanais isimli bu yoga pozunu mutlaka denemeniz lazım. Dr. Lipman bu pozu canlandırıcı olduğu, kalp ve ciğerleri açtığı, derin bir rahatlık sağladığı için öneriyor.

Tek yapmanız gereken kalçalarınız yerdeyken, tam kürek kemikleriniz arasına gelecek ve başınızı, omurganızı boydan boya destekleyecek şekilde bir yastık veya katlanmış bir battaniyenin üzerine uzanmanız. Ayaklarınızı birleştirip dizlerinizi V şeklinde iki yana açın ve kollarınızı geriye doğru uzatın. 3 dakika pozda kalın. Sakinleştirici etkisine şaşıracaksınız.
Günde en az 10 dakikayı sevdiğiniz bir aktiviteye ayırın
Ne kadar meşgul olursanız olun günde 10 dakikanızı sevdiğiniz bir şey yapmaya ayırın. Çoğumuz vaktimiz olmadığına inanırız ama biraz gayret edince herkes 10 dakika bulabilir. İlla zor ve karışık bir aktivite yapmanız gerekmiyor. Bu 10 dakikada resim yapın, yazı yazın, kitap okuyun, yürüyüş yapın, bulmaca çözün, ip atlayın…
Yumurtanın sarısını yiyin! Yıllar
Yıllardır yumurtanın sarısının zararlı olduğuna inanıp beyazından omlet yaptıktan sonra, yumurta sarısı aklandı! Dr Lipman ‘’Yediklerinizde bulunan kolesterolün vücudunuzun kolesterol seviyesi üzerinde hiçbir etkisi olmadığı kanıtlandı. Vücudunuzun kolesterol üretmesini asıl sağlayan şeker ve karbonhidratlar. O yüzden omletinizden yumurta sarısını çıkartmak yerine kahvenizden şekeri çıkartmanız daha doğru olur’’ şeklinde tavsiye veriyor.
Evinizdeki kalabalık ve dağınıklıktan kurtulun
Dr. Lipman evinizin düzeninin enerjinize yansıyacağını söylüyor. Tavsiyesi biran önce yığılmış eski dergi ve gazeteler, fazla giysiler gibi kullanmadığınız, kalabalık yapan her şeyden kurtulmanız ve yaptığınız alışverişi de minimuma indirip sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyleri almanız.
Günde en az 15 dakika güneş ışığı alın
10 / 11
Sağlıklı yaşamın yeni kuralları
Vitamin D almanın en iyi yolu güneş ışığı ve çoğu kişi yeterince güneş ışığı almıyor. Hava müsait olduğunda, kollarınız ve bacaklarınıza güneş kremi sürmeden bir 15 dakika güneş ışığı almak enerji seviyeniz ve moraliniz için mucizeler yaratabilir.
Ayaklarınızı ihmal etmeyin!
11 / 11
Sağlıklı yaşamın yeni kuralları
Dr. Lipman ayaklarınız bütün vücudu komuta ettikleri için çok önemli olduklarını anlatıyor. Önerisi bir tenis topunu her iki ayağınızın altında beşer dakika yuvarlamak. Eğer yüksek topuklu ayakkabı giydiyseniz, akşamında bir basamağa çıkıp her iki ayağınızı ikişer dakika topuklarınızı aşağı indirerek gerdirmenizi öneriyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS