Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral

Bazı vitamin ve mineralleri ilave olarak aldığınızda zarar verebiliyor! (İyilik Sağlık Haber)1 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
İşte Prevention dergisi tarafından yayınlanan doktor kontrolü olmadan almamanız gereken 5 vitamin ve mineral:
Kalsiyum
2 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
Yıllar boyunca ilave kalsiyum haplarının özellikle kadınlar için gerekli olduğu savunuldu. Ancak yeni araştırmalar ilave haplardan gelen kalsiyumun kemiklere ulaşamayıp, damarları tıkayarak sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, fazla kalsiyum bazı insanlarda böbrek taşına da sebep olabilir. Doktorunuz tarafından önerilmediği sürece, ihtiyacınız olan kalsiyumu hap yerine sardalya, brokoli ve badem gibi besinlerden almanız sağlığınız için daha faydalı olabilir.
E Vitamini
3 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
Alzheimer, katarakt, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini düşürmesiyle tanınan E vitamini, aşırı dozlarda alındığında kanser riskini arttırabiliyor. Yapılan bir çalışmada günlük 400IU E vitamini alan erkeklerin (önerilen günlük tüketim 22IU’dur) kanser riskinin arttığı fark edildi. Eğer E vitaminini multivitamin hapları içinde alıyorsanız endişe etmenize çok gerek yok çünkü multivitamin miktarı bu etkiyi yaratamayacak kadar azdır.
İyot
4 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
İyot hapı, sadece doktor kontrolünde kullanılmalı. Tiroid bezlerinin çalışmasıyla yakından ilgili olan iyot, az alındığında bezleri yavaşlatabileceği gibi, çok alındığında da aynı etkiyi gösterebiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız yokken iyot hapı kullanmak yarardan çok zarara sebep olabilir. İyot tüketiminizin yeterli miktarda olup olmadığından emin olmak isterseniz, idrar tahlili yaptırıp idrarınızdaki iyot miktarını ölçtürebilirsiniz.
Demir
5 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
Demir, oksijeni akciğerlerden vücuda taşıyan hemoglobinin oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca, hücrelerin normal bir şekilde işlevlerini sürdürmeye devam edebilmesi için gereklidir ve bazı hormonların üretimi için de kullanılır. Ancak, test yaptırıp demir eksikliğiniz olduğundan emin olmadan demir ilavesi kullanmak çok zararlı olabilir. Gereğinden fazla demir almak, karaciğerinize, pankreasınıza ve kalbinize hasar verebilir.
B6 Vitamini
6 / 6
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
B vitamini birçok vücut fonksiyonuna yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme tarzının parçası olan yiyeceklerde bolca bulunduğu için çoğumuz yeterince tüketiriz. Kontrolsüz bir şekilde yüksek dozda B6 vitamini hapı kullanmak toksik etki yaratarak zarar getirebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kullanmamak gerekir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS