hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bembeyaz dişler için 4 doğal yöntem

  Bembeyaz dişler için 4 doğal yöntem
  expand
  KAYNAKİyilik Sağlık / Cnnturk.com

  Bembeyaz dişlere doğal yollardan ulaşmak mümkün.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bembeyaz bir gülümseme herkesin hoşuna gider, ama beyaz dişler sadece güzellik değil aynı zamanda sağlık için de önemli. Sağlıklı diş ve dişetleri genel sağlımızı da yansıtır. Düzenli ağız temizliği ile bir çok hastalığı önlemek mümkündür.

  Parlak bir gülümsemeye ulaşmanın tek yolu kimyasallar ve lazerle tedaviler değil. Biraz araştırınca bembeyaz dişlere ulaşmanıza yardımcı olacak MBG tarafından yayımlanan 4 doğal yöntem bulduk:

  1. Karbonat
   Karbonat sağlık meraklısı herkesin dolabında bulunması gereken bir madde. Normal ağız sağlığı rutininize bir haftalığına karbonat eklemek, diş renginizde fark edilir bir değişiklik sağlayacaktır. Masadan kıyafete kadar her lekeyi çıkarmakta kullanılan karbonat, dişler üzerinde de iyi bir iş başarıyor.

   Uygulaması da çok kolay. Bir haftalığına, diş fırçanıza macun sürdükten sonra, karbonata batırın. Ön dişlerinizle başlamakta fayda var, böylece karbonat ilk olarak görülmesi en kolay dişlere nüfuz edecektir. Bu tekniği bir hafta kullandıktan sonra ara vermeye özen gösterin, çünkü karbonat her ne kadar bir hafta gibi kısa sürelerde zararsız olsa da, aşırı ve uzun süreli kullanımı dişlerinize zarar verebilir.                                                                                                                                               
  2. “Yağ Çalkalama” yöntemi

   Bu eski yöntem, birçok sağlık problemi için kullanılan, ve ağız sağlığınızı arttırabilen bir yöntem. Yağ çalkalama hem dişleri beyazlatıyor, hem de pembe ve sağlıklı dişetlerine sahip olmanızı sağlayabilir. Sabah rutininize eklemesi de çok zor değil.

   Yapması biraz zaman alıcı ancak zor değil. Bir yemek kaşığı yağı alıp, 20 dakikalığına ağzınızda gargara yapıyorsunuz, hem dişleriniz beyazlıyor hem de ağzınızda oluşan bakterilerden kurtulabiliyorsunuz. Alışması biraz zor olduğu için, daha kısa sürelerle başlayıp, yavaş yavaş 20 dakikaya ulaşmak da mantıklı. Her yağ bunun için uygundur, ama Hindistan cevizi yağını öneriyoruz. Karbonatın aksine, bu günlük olarak yapılabilir, ancak yağı yutmamaya dikkat edin.           
  3. Çilek

   Kırmızı olmalarına rağmen, çileklerin dişleri beyazlatma gibi bir etkisi vardır. Çilekte bulunan malik asit, lekeleri doğal yoldan kolayca çıkarmaya yarar, ve çilekteki C Vitamini plaklardan kurtulmada etkilidir. Çilek yemek dişlerinizi beyaz tutmanın tatlı bir yolu olabilir.                                                    
  4. Yemekten sonra ağzınızı çalkalayın

   Koyu içecekler ve renkli yiyecekler tüketen insanlar için bu yöntem çok önemli olabilir. Kahve ve şarap gibi içecekler dişlerinizi lekelemeden, ağzınızı suyla çalkalamak dişlerinizin beyaz kalmasına yardımcı olabilir. Eğer ağzınızı çalkalamak mümkün değilse, biraz suyu ağzınızda döndürüp yutmak da lekeleri oluşmadan yok edebilir.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow