İyi bir uyku için 10 ipucu

Yeterli ve kaliteli uyku bağışıklık sistemi ve genel olarak sağlık için büyük önem taşıyor. Harvard Tıp tarafından yayımlanan bilgilendirmede iyi bir uyku çekmek için faydalanabileceğiniz 10 ipucu var. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberAynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterin
Belirli bir uyku rutini oluşturmak vücudunuzun daha kolay uykuya dalmasına ve daha kolay uyanmasına yardımcı olur.
Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanın
Vücudunuzu şartlandırmak için işe yarayacaktır.
Yatak odanızı kaliteli uyku için düzenleyin
Televizyon, telefon ve benzeri bütün elektronik aletleri odanızdan çıkartın. İyi bir uyku için en ideali, sessiz, karanlık, rahat bir yatak dışında mümkün olduğu kadar az eşya içeren bir ortam yaratmaktır.
Spor yapın
Düzenli olarak yürümek, koşmak, yüzmek gibi kardiyo egsersizler yapmanın üç olumlu etkisini görebilirsiniz: daha hızlı uykuya dalarsınız, daha derin uyursunuz, gece daha az uyanırsınız. Özellikle koşu gibi yoğun egzersizleri gün içinde mümkün olduğu kadar erken yapmanızda fayda var.
Gün içinde şekerleme yapıyorsanız kısa tutun
Uzun şekerlemeler doğal uyku düzeninizi bozup uykuya dalacak kadar yorgun olmamanıza sebep olabiliyor.
Kafeini azaltın
Bazı insanlarda sabah içtikleri kahve bile uykusuzluğa sebep olabiliyor. Kafein ayrıca gece tuvalete kalkmanıza da sebep olabiliyor. Öğleden sonraları kafein almamaya çalışın.
Sigarayı bırakın
Nikotin uykuya dalmayı zorlaştırıyor.
Alkolü ölçülü kullanın
Alkol sinir sistemini yatıştırıp, uykuya dalmayı kolaylaştırabiliyor. Ancak bu etki sadece birkaç saat sürüyor ve sonrasında gece boyu uyanmanıza sebep olabiliyor. Ayrıca horlama ve nefesle ilgili diğer problemleri de kötüleştiriyor.
Yattıktan 20 dakika sonra hala uykuya dalmadıysanız kalkın
Yatakta dönüp durmak yerine kalkın, salona geçin, bir kitap veya dergi okuyun. Yorulduğunuzu hissedince tekrar yatın. Bacaklarınızı duvara dayayarak yukarı kaldırıp, derin nefesler alıp vermek sizi rahatlatıp uykuya dalmanızı kolaylaştırabilecek bir yoga hareketidir, deneyebilirsiniz.
Mecbur kalmadıkça uyku ilacı kullanmayın
10 / 10
İyi bir uyku için 10 ipucu
Eğer uyku ilacı kullanmaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın ve mümkün olduğu kadar kısa süre kullanın.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS