Kadınlar ağırlık kaldırmalı mı?

Kadınlar ağırlık kaldırmalı mı?

Kadınlar ağırlıkla çalışırsa, kasları şişip erkeksi bir görünüm alır mı? Hazırlayan: Ercan Çimenay

Son dönemlerde artan spor alternatiflerinin başında hiç kuşkusuz yoga ve pilates geliyor . Kardiyo olarak ta koşu son zamanların gözdesi.


Yoga ve pilates bize o kadar iyi geldi ki spor salonlarının yerini yoga ve pilates stüdyoları aldı diyebiliriz.

Hatta online personral training , yoga ve pilates dersleri veren siteler de mevcut.

 

Kısacası artık spor avucumuzun içinde. Cep telefonlarımızdan takip ettiğimiz eğitmenlerden istediğimiz dersi alabiliyoruz.

 


 

Fakat yoga ve pilates bize hangi durumlarda yardımcı oluyor? Onca yıl gidip geldiğiniz spor salonlarındaki döktüğümüz terler boşuna mıydı? 

 

Spor salonu denince akla gelen bir makine ve serbest ağırlık düzeninin koşu bantları ve çeşitli kardiyo makineleri ile donatılmış geniş kapalı mekanlardır.

 

Bu salonların ağırlık bölümünü daha çok erkekler tercih ederken, kadınlar daha çok kardiyo bölümünde de zaman geçiriyor.

 


 

Peki kadınların ağırlık kaldırmaktan korkmalarını gerektirecek bir durum var mı buna biraz değinelim.

 

Kadınlar büyüme hormonu değil , üreme hormonu olan östrojeni daha çok salgıladıklarından ağırlık sonrası kaslarını büyütebilme ihtimalleri erkeklere göre daha düşüktür.

 

Ağırlık egzersizi yaparken maksimum kaldırabilecekleri ağırlığın %20 si ile çalışırken en az 12 ve en fazla 20 tekrarlara kadar çıkabilecekleri ağırlıklar ile çalışmalıdırlar. Bu sistemde kasların dayanıklılığı gelişir ve omurgayı destekler bir çalışma metodu benimsenmiş olur.

 


 

Ağırlık egzersizi yapmak bazı bel ve boyun rahatsızlıklarını tetikleyeceğini düşünüldüğünde çoğu zaman alternatif olarak yoga ve pilates tercih ediliyor. Bu egzersizler vücudunuzu daha iyi tanımanızı sağlayabilir. Ama unutulmamalıdır ki kas kuvvetlenmesi ve dayanıklılığının artmasına ihtiyaç duyanlar ağırlık kaldırmaktan kaçınmamalıdır.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS