Son Dakika

Squat Nedir, Nasıl Yapılır? Squat Egzersizi Hareketleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir?

Squat Nedir, Nasıl Yapılır? Squat Egzersizi Hareketleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir?

Squat Nedir, Nasıl Yapılır? Squat Egzersizi Hareketleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir?

Squat hareketi; pek çok spor dalında yapılan ana bir harekettir. Ağrılık kullanıldığı şekilde yapıldığı gibi yalnızca kişinin kendi kütlesiyle de yapılır. Squat; herkesin yaptığı ve ağırlık çalışmalarında ana olan egzersiz türündendir. Kasları güçlendiren özelliğe sahip olan squat, basit görünmesine rağmen vücuttaki kasları oldukça yoğun bir şekilde çalıştırdığından ötürü zorlayıcı bir etkisi bulunur. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genel olarak; squat hareketleri hatalı yapılır. Ayaktayken yapılan, squat hareketinin doğru bir şekilde yapılması etkili olması bakımından oldukça önemlidir. Squat; bilhassa vücudun alt bölümünü şekillendirme konusunda çok etkili bir egzersiz türüdür. Bacak ve kalça etrafındaki yağlanmaya karşı etkisi bulunur. Bu bölgede kasların geliştirilmesi isteniyorsa kişi kendine bir squat planı oluşturmalıdır. 

Squat Nedir?

Squat; çömelme olarak tanımlanır. Vücudun yapmış olduğu ana hareketlerden birisidir. Kas geliştirme ve atletik performans adına squat hareketi sıkça yapılır. Vücut ağırlığı ya da halter, dambıl gibi ekipmanlar ile çömelme hareketi yapılabilir. 

Squat Nasıl Yapılır? 

Squat'ın doğru yapılması, kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Genellikle bu hareket hatalı şekilde yapılır. Squat hareketinin yapılması için;

  - Bacaklar omuz genişliğinde açılmalıdır. 

 - Ayaklar ise 45 derecelik açıyla açılır.

 - Topuklar, hareket sırasında yerden ayrılmamalı ve topuklar ile eğilip kalkılmalıdır.

 - Dizler; ayak uçlarını aşırı bir şekilde geçmemelidir. 

 - Baş dik olmalı ve sırt düz bit biçimde tutulmalıdır.

 - Popo; hafif bir şekilde dışarı çıkarılmalı, hafifçe eğim ile hareket edilmelidir. 

 - Genel şekilde karın sıkılmalıdır. Ağırlık kullanılması halinde karnı daha fazla sıkmaya dikkat etmek gerekir.

 - Nefes alıp çömelmeli, nefes verip kalkılması gerekir. 

Squat Egzersizi Hareketleri Nelerdir?

Ağırlıklı ya da ağırlıksız squat hareketi fark etmeden; temel şekilde bacaklar ve ayaklar karşıyı gösterecek biçimde omuz hizasında açmak gerekir. Kalça olabildiği kadar sıkılarak; sırt belinde çukur oluşacak biçimde dik bir şekle getirilmelidir. Bu pozisyondayken sandalyeye otururmuşçasına, otururken kalça serbest bırakılıp kalkarken sıkılarak hareket tekrar edilmelidir. Çökme ve kalkma hareketi boyunca yüz ve ayaklar karşıya bakarak hareket sırasında ayaklar sabit kalmalıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Squa hareketine başlanan ilk iki hafta içerisinde ağırlık kullanımı tavsiye edilmemektedir. Setler ise 10 ile 12 tekrar şeklinde yapılarak diğer hareketlerde olduğu üzere dayanıklılık yavaşça arttırılmalıdır. Hızlı netice adına aniden ve çok ağırlık kullanmak oldukça yanlıştır. 

Squat Faydaları Nelerdir?

Squat hareketinin yararları; 

-Squat kalçayı sıkılaştıran bir harekettir. Squat yapılırken kalçayı sıkıp bırakma hareketi, kalçaların sıkılaşmasına yardımcı olur ve yuvarla bir görüntü verip toplar. Sarkık olan kalça görünümünü ortadan kaldırmaya destek olur.

 - Kasları güçlendiren bir harekettir. Karın ve gövde kaslarını güçlendirip şekillendirir. Bu kasların kuvvetli olması sakatlamaları önler. 

-Duruşun düzenlenmesine yardımcıdır. Vücudun genel duruşunun düzelmesine destek olup düşük omuzlu ve kambur bir duruştan kaynaklı boyun- bel hastalıklarının düzelmesine yardımcıdır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

-Selülit görünümünü azaltır. Sürekli squat yapan kişilerde selülit olma olasılığı sıfırdır. Yaz mevsiminde selülit görünümü istenmiyorsa squat hareketi yapılabilir.

-Hareket yeteneğini çoğaltır. Eklemlere zarar vermeye squat; ayak bileklerinin ve kalçanın hareket yeteneğini güçlendirir.

-Basenin toparlanmasına yardımcı olur. Genel şekilde kadınların ortak sorunu olan iç basenin toparlanmasına ve sıkılaşmasına destek olur.

-Büyüme hormonunun çalışmasına yardımcı olarak yağ yaktırır. Antrenmanlara 20 tekrar ve üstü squat setleri, hgh tetikleyici şeklinde kullanılabilir.

-Kilo kaybı için önemli bir harekettir. Squat, büyük kas kütlelerini harekete geçirip, nabzın hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede yağ yakımını arttırıp kilo kaybetmeye destek olur.