Yaza bir adım önde girmek için!

Bahar geldi! Yaz kapıda. Havalar güzelleşiyor. Bu yazıda sizi yaza hazırlayacak ipuçları bulabilirsiniz. Hazırlayan: Ercan ÇimenayYaz ayları yaklaşınca spor salonları dolup taşar.

Alınan fazla kiloları yaz gelmeden vücudumuzdan atmak hedefiyle yola çıkıp, dergilerde ve sosyal medyada gördüğümüz atletik vücutları hedef haline getiririz.

Peki, bu hedeflere en kısa yoldan, sağlıklı bir şekilde nasıl ulaşabiliriz?
Önce beslenme!
Öncelikle anlaşalım, karın kası spor salonunda değil mutfakta olur. Yani beslenmenizi gözden geçirdiğinizde unlu gıdalar ve şekerli besinler beslenme planınızın büyük bir bölümünü oluşturuyorsa önünüzdeki bir kaç yazı feda etmeniz gerekebilir.

Gelelim egzersiz kısmına:
Metabolizmanızı hızlandırmak için akşamüzeri egzersiz yapın
Sabah saatlerinde dinlenmiş ve yenilenmiş olduğunuz için metabolizmanız akşam saatlerine göre daha hızlı çalışır. Dolayısı ile akşamüstü yapacağınız egzersiz, gün içinde yavaşlamaya başlayan metabolizmanıza tekrar yukarı bir ivme yaptırır. Bu da harcadığınız kalori ortalamasını arttırabilir.
Bütün vücudunuzu çalıştırın
Daha fazla kalori harcamak için ardarda uygulayacağınız ve vücudunuzun her bölgesi için 1 hareketten oluşan programları seçin. 1 setin sonuna 2-3 dakikalık yüksek tempolu koşu ya da bisiklet ekleyin. 3-4 set tekrarlayın.
En etkili egzersizler vücut ağırlığı ile yapılanlardır
Şınav, barfiks, plank gibi karın kuvveti gerektiren hareketleri diğer hareketlerinizin önüne ya da arkasına mutlaka ekleyin.
Her hareketinizi 10 saniye sabit bekleme ile bitirin
Kaslarınızı daha fazla belirginleştirmek için her setin son tekrarını 10 saniyelik sabit beklemeyle bitirin.

Örneğin fotoğrafta gördüğünüz şınav hareketini yapıyorsanız, son tekrarında aşağıda 10 saniye kalın.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS