Beraber olduğunuz kişinin duygusal açıdan kapalı olduğunun göstergeleri

Gerçek bir yakınlaşmaya kapalı olan biriyle ilişki kurmaya çalışmak çok zordur. Dışarıdan yaşadığınız zorluklara bakan biri “neden böyle biriyle beraber olmak istiyorsun?” diye sorabilir. Pek çok insanın düşündüğünün aksine, bu kişilerle sıcak ve samimi anlar yaşayabilirsiniz. Aşık olmanızın sebebi de bu tür anlardır. Ne yazık ki bu tür anlar kalıcı değildir... Elephant Journal sitesinde yayınlanan bir yazı karşınızdakinin duygusal açıdan kapalı olduğunun göstergelerini açıklamış:Uzun mesafeli ilişki eğilimleri vardır
Duygusal açıdan kapalı insanlar uzun mesafeli ilişkiler yaşamayı tercih ederler. Uzun mesafeli ilişkilerin sunduğu avantaj, ilişki içinde olmanın bazı faydalarından yararlanırken sürekli o kişinin yanında olmalarına gerek olmamasıdır.

Ayrıca, kısa süre önce tanıştıkları kişilere aşık olmaya eğilimlidirler. Birlikte olmak istedikleri kişiye ulaşamamak, ilişkilerini canlı tutan tek kıvılcımdır. Ancak, istediklerini elde ettiklerinde, ilişki çabucak sıkıcı hale gelir ve biter.
Bağlılık gösterme konusunda sıkıntı çekerler
Birçok kişi bu başlığın, “asla uzun süreli ilişki veya evlilik gibi şeyleri kabul etmezler” demek olduğunu düşünebilir. Ancak, daha derin bir sorun vardır. Çoğunlukla, gelecekle ilgili hiçbir şeyi kabul etmezler, bu yakın gelecek olsa bile. “Gelecek hakkında konuşmayalım” veya “Anı yaşayalım” gibi laflarla durumdan sıyrılmaya çalışırlar.

Yüzeyde, bu tür cümleler mantıklı görünebilir. Sonuçta kimse anı yaşamak gerektiğine karşı çıkamaz. Anı yaşamak her ne kadar güzel olsa da, hepimiz bir noktada geleceğe bakmalıyız. Eğer birisiyle bir süredir görüşüyorsanız, en azından bir geleceğiniz olup olmadığını bilmek hakkınız.

Bir diğer ipucu da ne kadar sık veya az “Seni seviyorum” dedikleridir.

Bazı insanlar “Seni seviyorum” lafını diğerlerine kıyasla daha kolay söyleyebilse de, duygusal açıdan kapalı insanlar, siz ''seni seviyorum'' dediğinizde bile rahatsız olurlar. Kendileri söylediğinde de, genelde “Seni seviyorum, ama…” şeklinde söylerler. Bu “ama”, birçok şey olabilir. Örneğin “Ama aşık değilim” , “Ama aşk ne demek emin değilim” veya “ Ama bu sonsuza dek sürecek anlamına gelmiyor.”

Hayatınızdaki kişi, basitçe “Seni seviyorum” diyemiyorsa, size ihtiyacınız olan türden bir sevgi duymuyor olabilir. Bunu kabul etmek ne kadar zor olsa da, bunun sizin sevilemez olmanızla değil, onun duygusal olarak kapalı olması ile ilgili olduğunu bilip seçiminizi buna göre yapmanız önemlidir.
Diğerlerinin isteklerine ve ihtiyaçlarına karşı duyarsızdırlar ama kendi beklentileri çok yüksektir
Duygusal açıdan kapalı kişiler hassasiyet ve empatiden yoksunlardır. Kasıtlı olarak sizi üzmeye çalışmazlar. Sadece üzülebileceğinizin farkında değillerdir.

İlişkiyi bitirecekleri zaman, genelde hiçbir uyarı yoktur. Terk edilen kişi “Hiçbir şey yokken birden ayrıldık” noktasında kalır. Eğer ayrılık sebebi başka birine aşık olmalarıysa, sizden onun için sevinmenizi beklerler, hatta sevinmiyorsanız buna gerçekten şaşırabilirler.
Olduğu gibi kabul edin
Bazen herkes duygusal açıdan uzak olabilir, ancak duygusal açıdan kapalı kişiler tamamen farklı varlıklardır. Böyle biriyle olduğunuzu fark ederseniz, profesyonel yardım olmadan değişmelerinin zor olacağını bilin. Şunu da asla unutmayın, siz başarısız olmadınız. Sizden önce de onu iyileştirmeye çalışanlar olmuştur ve büyük olasılıkla onlar da benzer şeyler yaşamışlardır.

Her ne kadar acı verse de, olanı olduğu gibi kabul edip hayatınıza devam etmek sizin için en hayırlısı olabilir.

Bütün bunları görerek, bilinçli bir tercihle bu kişi ile birlikteliğinize devam edecekseniz, beklentilerinizi gözden geçirip kendinizi duygusal olarak korumayı öğrenmeniz gerekir.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS