Birbirine derinden bağlı çiftlerin 5 özelliği

Gottman İlişki Enstitüsü’nün hazırladığı bir makaleden derlediğimiz yazımızda, derin bağ kurmanızda size yardımcı olabilecek 5 madde listeledik. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberGottman İlişki Araştırma Enstitüsüne göre, çiftler arasındaki derin bağlar, 'duygusal bağ kurmaya çalışılan yüzlerce sıradan andan' oluşuyor. Bu sıradan anlar genellikle bir partnerin diğerinin dikkatini çekmeye çalıştığı konuşma anları oluyor.

Partnerinizin sizin ilginize ihtiyaç duyduğu anlarda ilgi göstermek ilişkilerde başarılı olmanın anahtarı. Partnerinize önem verdiğinizi gösteren ana nokta bu. Dinleme sırası size geldiğinde, gereken önemi vermezseniz, partnerinizin ruhsal durumuna zarar verebilirsiniz.

Gottman İlişki Enstitüsü’nün hazırladığı bir makaleden derlediğimiz yazımızda, derin bağ kurmanızda size yardımcı olabilecek 5 madde listeledik.

Sürekli olarak partnerinizle ilgili yeni şeyler öğrenin

Başka bir insanı ne kadar uzun süre beraber olmuş olsak da sürekli çaba göstermezsek tamamen tanıyamayız. Her zaman partnerimizin bilmediğimiz anıları ve tecrübeleri vardır. Ancak, derin sorular sorarak partnerinizle ilgili daha çok şey öğrenebilirsiniz.

İşte bu amaca uygun birkaç soru

* Hayatında en büyük etkiyi yaratan kişi kim oldu?
* Benimle asla tanışmasaydın, nerede ne yapıyor olurdun?
* İnandığın şeylere neden inanıyorsun?
* Bu yılki kişisel hedeflerin neler, ve onlara ulaşmanda sana nasıl yardımcı olabilirim?
* Sana nasıl daha iyi bir eş olabilirim?
* Sevdiğin birinin veya evcil hayvanının ölümüyle ilgili yaşadığın ilk tecrübe seni nasıl etkiledi?
* Çocukluğun en mutlu/üzücü/korkutucu anı neydi?

Kendinizle ilgili özel şeyleri anlatın

Partnerinizi sizinle ilgili özel şeyler öğrenmeye davet edin. Sırlar, kişisel inançlar, bedensel bilgiler, zayıf noktalar ve utanç verici anılar, paylaştığınız kişiyle aranızda bağ yaratır.

Derinden bağlı çiftlerin kendi dilleri vardır. Başka kimsenin anlayamayacağı şekilde birbirlerine iltifat edip espri yapabilirler.

Pozitif etkileşimde bulunun

Partnerimizle olan iletişimimiz ikiye ayrılır, dinlemek ve oynamak. Dinlemek, partnerinize verebileceğiniz en güzel hediyedir. Oynamak ile kastettiğimiz şey de partnerinizle birlikte eğlenebilmektir.

Dinlemek ve oynamak derin ilişkilerin vazgeçilmez iki parçasıdır. Hem karşınızdaki kişinin sizi dinlediğini ve anladığını, hem de onunla bu etkileşime girerken eğlendiğinizi hayal edin.

Aktif dinleme yavaşça kaybolan bir sanat. Partnerinize dikkatinizin yarısını vermek yerine, yüzünüzü ona çevirin ve söylediklerini gerçekten duyun. Karşınızda, aşık olduğunuz kişi sizinle konuşuyor. Hak ettikleri ilgiyi gösterin.

Ortak hayat görüşü

Partnerinizle paylaştığınız bir hikayeniz var, ve beraber oluşturduğunuz bu hikaye ikiniz için de çok değerli. Başkalarına ilişkinizden bahsederken, fikirlerden, değerlerden ve amaçlardan bahsediyorsunuz, ayrı ayrı kişilik özelliklerinizden değil.

Derinden bağlı çiftler, insanların hayatları boyunca değiştiklerinin farkındalardır. Değişmeyen tek şey ise, derinden bağlı oldukları bazı inançlardır. Derinden bağlı çiftler bu inançları paylaşırlar, böylece birbirlerine daha da bağlanırlar.

Sadakat

Güven, derinden bağlı çiftlerin en önemli özelliklerinden biridir. Derinden bağlı çiftler eşlerine, onun hislerini koruyacaklarını her fırsatta gösterirler. Bu güven, birbirlerine olan bağlılıklarını güçlendirir.

Aldatmak, birbirine bağlı çiftlerin sözlüğünde bulunamayacak bir kelimedir. İki taraf da bir diğerini korur, sınırların aşılmasına izin vermezler.

Derinden bağlı çiftler diğer insanlarla aralarındaki etkileşimi partnerlerini korumak veya aldatmak arasında bir seçim olarak görürler, ve her zaman korumayı seçerler.

Güven sadece tek eşlilikle alakalı değildir. Derinden bağlı çiftler partlerine duydukları sevgiyi, partnerlerinin rakip görebileceği kişilerle fazla samimi olmayarak gösterirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS