Son Dakika

Dikkat! Her şeye ‘evet’ demek nelere yol açar?

A A

08.12.2021 - 11:49

Hayatımız bizi ilgilendirir ve neyi nasıl yapacağımızı bizden başka kimse bilemez. Çoğu zaman çevremizdeki insanlara gereksiz yere evet demek fırsatlara ‘hayır’ demektir. ‘Hayır’ demeyi öğrenmek, bedelli beklentileri de önemli ölçüde azaltacaktır.” diyen İlişki ve evlilik danışmanı Cenk Sabuncuoğlu konu hakkında bilgiler verdi.(Pembenar)

Dikkat! Her şeye ‘evet’ demek nelere yol açar?

Ailesel yapılanmada anne ve baba tarafından değerlilik hissi verilmeyen bireyler dışarıdan beslenerek değerli olacaklarını sanırlar. Bu sebeple kaybetmemek için veya kazanmak için sınırlarını ve duruşlarını bildiremezler. ‘Hayır’ demek, o anki yaşam enerjimize iyi gelmeyen ve içinde olduğunda ağır hissedecekleri halleri fark edip karşı tarafa bunu bildirme halidir.

 

“HAYIR DİYEMEYEN İNSANLAR KENDİLERİNİ BİR DÖNGÜDE TUTUKLARINI DÜŞÜNÜR”

Bu duyguları özellikle kadınlar yaşar ve hayır demekte zorlanırlar. Başkalarına öncelik vererek sosyalleştiklerini ve güvende olduklarını zannederler. Fırsatları geri çevirmemek veya insanları hayal kırıklığına uğratmamak için fedakârlık yaptıklarına inanırlar. Bu durumun insanlara hizmet eden bir yaşam tarzıdır. Bu kişiler tüm olumsuz sonuçları üstlenmiş oluyor. Aynı zamanda istedikleri hayatı deneyimlemek yerine başkalarına fırsat sunmayı tercih ediyorlar. Her zaman bir başkasınınkine yer açmak için ihtiyaçları bir kenara bırakılıyor. Kendi potansiyellerinden fark etmeden uzaklaşıyorlar.

“SINIRLAR KOYARSANIZ İLİŞKİLERİNİZ GELİŞİR”

‘Hayır’ diyemeyen insanların ‘hayır’ diyerek çevresindekiler için kendi sınırını koyması gerekir. Her şeye ‘gereksiz evet’ demek, fırsatlara ‘hayır’ demektir. Hayatımızı bizden başkası yaşamıyor. Sınırlarınızı doğru belirlerseniz, ilişkileriniz daha da gelişecek ve doğru evet doğru hayırları kullanmış olacaksınız. ‘Hayır’ demeyi öğrenmek, beklentisel kırılganlıkları da önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü kefil olduğunuz ağır duygulara bağlı kalmayacaksınız; başkaları için planlarınızı ertelemeyeceksiniz, ihtiyaçlarınızın yerine başkalarının önceliklerini koymayacaksınız. Dolayısıyla kendinize saygınız artacak.

 

“KENDİNİZİ ‘DOĞRU YERDE VE DOĞRU ZAMANDA HAYIR’ DEMEYE ALIŞTIRIN”

Taahhütte bulunduğunuz ‘evet’, sizi hüsrana uğratabilir. ‘Neden hayır demedim’ diyebilirsiniz. Bu duygular, bir insan için ağır duygulardır. Öz saygınızı zedelemeye sebebiyet verir. Doğru evet ve doğru hayır bilincine ulaşamazsanız zamanla her şeyi kabullenmeye ve kendinizi daha mutsuz etmeye başlarsınız. Bunun yerine sınırlarınızı belirleyerek sizi mutsuz edecek evetlerden uzak durun. Gereksiz beklentili ve kaygılı evet diyerek vereceğiniz kararın sonuçlarını düşünün. Talebi kabul etmek ve fırsatı değerlendirmek isteyip istemediğinizi düşünün. Kendinizi ‘doğru zamanda doğru hayır’ demeye alıştırın. Sonra nasıl daha huzurlu olduğunuzu ve önünüze çıkan fırsatları değerlendirmenin verdiği farkındalığı hissedin!