İdeal cinsel birliktelik sıklığı ne olmalı?

A A

03.02.2016 - 23:25 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: İyilik Sağlık / Cnnturk.com

Toplum Psikolojisi ve Kişilik Bilimi adlı dergide yayınlanan en son araştırmanın sonuçları cevabı açıklıyor!

İdeal cinsel birliktelik sıklığı ne olmalı?

Daha fazla seks iyidir, ancak bir noktaya kadar!

Çoğu kişinin ideali, romantik olduğu kadar cinsel açıdan da tutkulu bir ilişki değil midir?  Cinsel hayatın hareketliliği ve mutluluk arasında bağlantıyı araştıran pek çok bilimsel çalışma var.  Ancak şimdiye kadar bu araştırmalar hangi sıklıkta seksin ideal olduğu konusuna açıklık getiremediler.  Seksin mutluluk üzerinde sınırsız bir etkisi var mı?  Daha çok seks sizi daha mutlu yapar mı?  Yoksa belli bir skora ulaşmaya çalışmanın olumsuz bir etkisi olabilir mi? 

Toplum Psikolojisi ve Kişilik Bilimi adlı dergide yayınlanan en son araştırma, mutluluğun seksle bağlantısında bir üst limit olduğunu savunuyor.  Araştırma sonuçları haftada bir kez seks yapan çiftlerin zaten belli bir mutluluk seviyesine ulaştığını, daha fazla seksin mutluluk seviyesini önemli ölçüde arttırmadığını gösteriyor.  Araştırmayı yapan Amy Muise Toronto Mississauga Üniversitesi’nde seks ve romantizm uzmanı.  Muise, çiftler arasında cinsel bağı sürdürmenin önemli olduğunu ancak konu seksin sıklığına geldiğinde çiftlerin belli bir “sayıya” göre yaşayıp baskı altında kalmaması gerektiğini vurguluyor. 

Para mı daha çok mutluluk getirir, seks mi?

En mutlu çiftlerin aynı zamanda en fazla seks yapan çiftler olup olmadığını görmek için, Muise üç çalışma yürüttü. 23 yıl boyunca 25 binden fazla insan üzerinden bilgi toplayan ilk çalışma, daha sık yapılan seksin mutluluk seviyesini yükselttiğini, ancak haftada birden daha fazla olduğunda çok fark yaratmadığını öne sürdü.  

Muise bunun üzerine 335 farklı etnik kökene sahip katılımcı ile bir araştırma daha düzenledi.  Bu araştırmada seksin mutluluk üzerinde etkisini, hane gelirinin mutluluk üzerinde etkisi ile karşılaştırdı.  İkinci araştırma, birinci araştırmanın sonuçlarını doğrulamakla kalmadı.  Aynı zamanda gösterdi ki ayda bir kere seks yapmakla hafta bir kere yapmanın verdiği mutluluk arasındaki fark, yılda 15.000 $ -25.000 $ arası bir para kazanmakla 50.000$-75.000 $ arası bir para kazanmak arasındaki mutluluk farkından çok daha büyük!  Başka deyişle, haftada bir kere seks mi sizi daha mutlu eder yoksa kazandığınızın 3 katı para mı sorusunun cevabı cüzdanda değil yatakta!

2400 evli çift üzerinden yürütülen 14 yıllık bir çalışmanın bilgisini içeren son araştırma ise, seksin ilişkilerde tatminle bağlantılı olduğunu, ancak bunun haftada bire kadar önemli olduğunu tekrar ileri sürdü.

Haftada bir yerine iki daha mutlu eder mi?

2015 yılında 128 çiftle yürütülen bir araştırmada, seks sıklığının mutluluk üzerindeki etkisi deneysel bir şekilde test edildi.  Araştırmacılar tamamı haftada en az bir kez seks yapan çiftleri rastgele iki gruba ayırıp bir gruba seks yapma sıklıklarını ikiye katlamalarını, diğer gruba normal sıklıklarında seyretmelerini söyledi. Sıklığı ikiye katlayan çiftler daha fazla mutluluk belirtisi rapor etmediler.  Hatta seksten aldıkları hazzın düştüğünü söylediler.  

Genel kanı, ne kadar sık seks yaparsanız o kadar iyi olsa da son zamanlarda yapılan bu araştırmalar tersini gösteriyor.  Çocuklar ve diğer sorumluluklar gibi yoğun işlerle uğraşan çiftlerin "yeterince sık" cinsel birliktelik yaşamadıklarını düşünüp bununla ilgili stres ve kaygı yaşamalarına aslında gerek yok.  Muise'in bulguları gösteriyor ki daha fazla seks yapma kaygısı taşımadan, haftada bir yaşanan cinsel birliktelik mutluluğu en üst seviyeye çıkarmak için yeterli olabilir!