İlişkinizde problem siz misiniz?

İlişkide işler kötüye gitmeye başladığında, tüm suçu partnerinize atmak kolaydır. Ama bir ilişkide hiçbir şey tek taraflı değildir. Huffington Post gazetesinde yayınlanan haber ilişkideki problemin siz olduğunuzun belirtisi olan 7 madde listelemiş. İşte özeti.Bütün sorumlulukları partnerinize yıkıyorsunuz
İyi bir ilişki, birbirine denk bireylerin beraberliğidir. Bu yüzden, sorumluluklar da eşit olarak bölünmelidir. Eğer her şeyi partneriniz yapıyorsa, zamanla bu duruma içerleyebilir.

Psikolog ve seks terapisti olan Megan Fleming, “İnsanlar çoğunlukla partnerlerinin ilişki için efor sarf etmesini beklerken, kendileri asla çaba göstermez” diyor.

Eğer kendi yükünüzü taşımıyorsanız, partnerinize karşı daha yardımcı ve paylaşımcı davranarak ilişkiye hala değer verdiğinizi gösterebilirsiniz.
Kendinizden memnun değilsiniz
Her ne kadar klişe görünse de, başkasını sevmeden önce kendinizi sevebilmeniz gerekir. Eğer hayatınızdan veya kendinizden memnun değilseniz, ilişkinizin bu durumdan etkilenmesi kaçınılmazdır.

Psikolog Seth Meyers, “Her şey birbiriyle bağlantılıdır, eğer hayatınızla ilgili tatminsiz ve kızgınsanız, ilişkiniz de bu durumdan etkilenir” diyor.

Meyers’in tavsiyesi hayatınızı geliştirmenin yollarını aramanız. Eğer karamsar biriyseniz, davranışlarınızın dışarıdan nasıl algılandığına dikkat edin.
İletişimi kesiyorsunuz
Her kavgadan sonra iletişimi tamamıyla kesen birisiyle ilişki yürütmek çok yorucudur. Partnerinizle bir sonraki kavganızda, sessizliğe bürünmek yerine, mola verip ikinize de mantıklı gelen bir çözüm üretmeye çalışın

Fleming, “Sıklıkla bir kavgadan sonra saatlerce, hatta günlerce partnerleriyle iletişimi kesen çiftler görüyorum. Sakinleşin ve duygularınız mantığınızı ele geçirmeden önce neden kavga ettiğinizi düşünün” diyor.
Partneriniz hakkında sürekli en kötüsünü hayal ediyorsunuz
Partnerinizle birlikte bir problem üzerinde çalışırken, partnerinizin niyetinin kötü olmadığına inanın. Büyük ihtimalle sizin canınızı yakmak istemiyor, ve bu problemin bir an önce çözülmesini istiyor.

İlişki uzmanı Laurel Steinberg, “Partnerinizin sizi kıran bir lafına tepki göstermeden önce, partnerinizin niyetini anlamaya çalışın. Gerçekten sizi üzmek mi istedi? Büyük ihtimalle, problem yaşamanızın sebebi dikkatsizlik ve beklentilerinizin anlaşılmamasıydı” diyor.

Ve eğer gerçekten sizi kırmayı amaçladıysa, bu ilişkiye devam etmek isteyip istemediğiniz üzerine düşünün. “Sevgi dolu bir ilişkide kasıtlı zulme yer yoktur.”
Hatalı olduğunuzda kabul edemiyorsunuz
Yetişkinsiniz ve ilişkinizin devam etmesini istiyorsunuz. Bunu yapabilmek için, kendi hatalarınızın sorumluluğunu kabullenmeniz gerek.

“Kendi problemlerinizin sorumluluğunu almak yerine başkalarını suçluyorsanız, bu iyiye işaret değil” diyor Meyers. “Başkalarını suçlayan erkek ve kadınlar, sürekli olarak problemin karşılarındaki kişide olduğuna inanırlar.”

Kimin hatalı olduğuna odaklanmak yerine, problemi nasıl çözebileceğinize odaklanın.

“İlişkideki problemlere bakarken, denklemden ‘hata’ kelimesini çıkarın.”
Tartışma sırasında geçmiş problemleri masaya koyuyorsunuz.
Bir konu hakkında hararetli bir şekilde tartışırken, birden gidip yıllar önce sizi üzmüş başka bir konuyu açıyorsanız, bir tartışmada yapılacak en yanlış hareketi yapıyorsunuz demektir. Eğer bu davranış size tanıdık geldiyse partnerinizle hiçbir problemi çözememe sebebiniz bu olabilir.

“Odağınızı kaybetmeyin” diyor Steinberg, “Her şeyi zamanında tartışırsanız problemlerinizi daha kolay çözebilirsiniz.”
Problemin bir parçası olmadığınıza inanıyorsunuz
İlişkinizin bu duruma gelmiş olmasında sizin de payınız olduğuna inanmıyorsanız, ilişkideki problem sizsiniz. Hiç kimse bir ilişkide tamamıyla suçsuz değildir. İlişkideki hatalarınız hakkında dürüst olun, böylece iyileşmeye başlayabilirsiniz.

“Eğer ilişki iyi gitmiyorsa, bu durumda payınız olup olmadığını bilmek için bakmanız gereken tek şey partnerlerden biri olup olmadığınızdır” diyor Michele Weiner-Davis, “İlişki problemleri ayrı bir evrende gerçekleşmez. İlişki iyi gidiyorken, bu iki kişinin başarısıdır. Kötü gidiyorken de, düzeltmek iki tarafın da sorumluluğudur.”
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS