Son Dakika

İlişkinizi onarmanızı sağlayacak 7 tavsiye

İlişkinizi onarmanızı sağlayacak 7 tavsiye

İlişkinizi onarmanızı sağlayacak 7 tavsiye

Koronavirüs pandemisi ilişkileri son derece kötü etkiledi. Bu süreçte birçok çift ayrılma kararı alırken birçoğu da ilişkisini kurtarmak için çabalıyor. Peki ilişkimizi yapıcı bir şekilde onarmak için neler yapmalıyız? İşte uygulamanız gereken 7 tavsiye...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1- SAKİNLEŞMEK İÇİN KENDİNİZE VAKİT AYIRIN

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, stres altındayken vücudunuz kaç ya da savaş tepkisi verir. Bu nedenle kalp atışları hızlanır ve nefes alıp verme düzeni değişir. Bu değişiklikler nedeniyle bazı duyguları kontrol altında tutmak daha da zorlaşır.
Bu durumdayken tartışmaya devam etmek yerine sakinleşmek için kendinize vakit tanımanız iyi bir seçim olacaktır. Bedenin kaç ya da savaş tepkisinin etkisinden çıkıp normal haline dönmesi yaklaşık 20 dakika alır.

2- İLETİŞİM ŞEKLİNİZİ BİLİN

Bazı kişiler sorunları olabildiğince kısa zaman içinde konuşup çözüme kavuşturmak ister. İletişim kurmak onların kendilerini sakinleştirme biçimidir. Bazılarıysa kendi kendilerini sakinleştirmeyi tercih eder. Böyle kişiler genellikle bir müddet uzaklaşıp, sorun üzerinde konuşmaya sonra devam etmeyi tercih edebilir.
Kendinizin ve partnerinizin ne türde iletişim kurduğunu anlamak birbirinize alan tanıyarak sorunların büyümesini engeller.

3- ÖZÜR DİLEYİN

Sakinleştikten sonra yaşanan sorunla ilgili üzerinize düşen sorumluluğu alın ve partnerinizden özür dileyin. Olup bitenin yalnızca yüzde 2’sinden sorumlu olduğunuzu düşünseniz bile, tartışmada oynadığınız rolü kabullenip özür dilemelisiniz.

4- DERİNE GİDİN

Karşı taraftan özür dilemek çözümün sadece başlangıcı. Sizi tetikleyen şeyleri tanımlayın ve savunmacı duygularınızı daha derinlikli olarak anlamaya çalışın. Sinirlerinize hakim olamadıysanız ya da geri çekilip suskunlaştıysanız, bunların nedenlerini araştırın.

5- SORUNLARINIZLA KİŞİYİ BİRBİRİNDEN AYIRIN

Partnerinizi tanımlarken etiketlerden kaçınmaya ve ortadaki sorunu onun kişiliğiyle ilişkilendirmemeye özen gösterin. Yaşadığınız anlaşmazlıkları ortaya çözülmesi gereken ortak sorunlar olarak getirin. Kendi ihtiyaçlarınızı söyleyin ve partnerinizin ihtiyaçlarına kulak verin.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6- KARŞI TARAFIN KONUŞMASINA İZİN VERİN

Partneriniz sorununu anlatmak ve kendini ifade etmek istediğinde savunmacı davranmak yerine ona alan tanıyın. Sizin konuşma hakkınız olduğu gibi karşı tarafın da kendini anlatma hakkı bulunuyor. Konuşma sırasında karşı tarafı anladığınızı ve dinlediğinizi gösterin.

7- FEDAKARLIK YAPIN

Başkasını değiştirmek mümkün olmayabilir. Fakat önemli bulduğunuz biri için kendinize dair bazı şeyleri değiştirmeye ve bazı şeylerden fedakarlık etmeye istekli olmanız gerekiyor. Özellikle partnerinizin sizin için aynı şeyi yapacağını biliyorsanız, siz de bu konuda yapıcı davranmalısınız.