İyi sevgili iyi haberlere tepkisinden anlaşılır!

Bir sevgililer günü daha geride kaldı. Belki de siz ticari amaçlar için icat edilmiş bir gün olduğuna inandığınız için diğer günlerden bir farkı yoktu. Bazılarımız sevdiğimiz kişiyi özel hissettirmeye çalıştık ve geride güzel anılar kaldı, bazılarımız için ise sadece hayal kırıklığı...40 yılı aşkın süredir ilişkileri araştıran Psikolog Dr. Gottman, mutlu ilişkilerin sırrının çiftlerin birbirlerine karşı duyarlı ve cömert davranmaları olduğunu tespit etmiş.
Duyarlı ve cömert davranışların en çok önem kazandığı anlardan biri, iyi haberleri ve özel zamanları kutlama anları.

Psikolog Shelly Gable genç çiftler üzerinde yaptığı bir araştırmada çiftlerin birbirlerinin başarı ve iyi haberlerini dört farklı şekilde karşıladığını görmüş.
Farz edin ki iş yerinde terfi aldınız ve gelip heyecanla bu haberi eşinizle paylaştınız. İşte karşılaşabileceğiniz 4 tepki ve ilişkinize etkileri:

Pasif yıkıcı tepki

Bu tepkiyi gösterenler habere hiç aldırmaz ve önem vermez. Hatta daha da ileri gidip ‘’Bana da piyangodan ikramiye çıktı!’’ gibi alaycı bir cevapla küçümseyebilirler.

Pasif yapıcı tepki

Karşınızdaki iyi haberi kutluyor ama bunu gönülsüz ve hak ettiği önemi vermeden yapıyorsa pasif yapıcı tepki veriyor demektir. ‘’A süpersin hayatım, çok tebrikler’’ deyip gelen telefonu açıp uzun bir konuşma yapmak ve terfi konusunu bir daha açmamak buna bir örnek olabilir.

Aktif yıkıcı tepki

İlişkiye en çok zarar veren tepki iyi haberi küçümseyip karşıdakini kötü hissettirecek bir şeyler söylemektir. ‘’Sonunda becerebildin ama bakalım altından kalkabilecek misin?’’

Aktif yapıcı tepki

Eğer eşiniz yaptığı her şeyi bırakıp içten bir heyecanla sizi kutluyor ve sevincinizi paylaşıyorsa, aktif yapıcı tepki veriyor demektir.

İlişkinizin sağlığı ve devamlılığı için iyi haberleri içtenlikle kutlayın

Bu dört tepki arasında ilişkinin sağlığı için en doğru olanı aktif yapıcı bir tepkiyle eşinizin mutluluğunu paylaşmak, gurur ve desteğinizi hissettirmektir. Bu aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirir ve ilişkinizin devamlılığı için kritik bir rol oynar.

Psikolog Shelly Gable bu sonuçları aldığı araştırması bittikten iki ay sonra, araştırmaya katılan çiftler ile tekrar temasa geçmiş. Araştırma sonrası iki ay süresince hala beraber olanlarla ayrılanlar arasındaki en büyük farkın aktif yapıcı tepki olduğunu görmüş. Eşlerinin iyi haberlerine samimi şekilde sevinen ve mutluluğunu paylaşan çiftler ilişkilerinin devamlılığını sağlayabilmişler.

Bu her ne kadar fazla araştırma gerektirmeyen basit bir gerçek gibi görünse de, günlük hayatta kolayca unutabildiğimiz bir şey. Sadece eşimizin veya sevgilimizin değil, ilişkide olduğumuz herkesin iyi haberlerini ve özel anlarını içtenlikle kutlamayı hep hatırlayalım. Dönüp baktığımızda geriye kalan en önemli şey, paylaşılan güzel anlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS