Hayatta kendinize sormanız gereken en önemli soru

Kişisel gelişim uzmanı Mark Manson, kendinize sormanız gereken doğru sorunun ‘’ne istediğimiz’’ olmadığını açıklıyor. Peki doğru soru ne? Hazırlayan: Özlem Çitçi‘’Hayattan ne istiyorsun’’ diye sorulduğunda ‘’Mutlu olmak, iyi bir aile ve sevdiğim bir iş’’ en yaygın cevaptır.

Kişisel gelişim uzmanı Mark Manson, Observer gazetesindeki yazısında kendinize sormanız gereken doğru sorunun ‘’ne istediğimiz’’ olmadığını açıklıyor.

Manson’a göre doğru soru, ‘’Ne için acı çekmeye, ne için mücadele etmeye hazırsın?’’

Bu belki de kendimize hiç sormadığımız bir soru.

Harika bir iş? Büyük bir aşk? Bol para? Size hayranlık duyanlar? Bunları kim istemez ki?

Herkes harika bir işi olsun ister. Ama acaba kaç kişi yıllarca haftada 60 saat çalışmayı, üstüne eve varmak için saatlerce trafikte çıldırmayı, ailesini, arkadaşlarını görmekten feragat etmeyi, iş hayatını cehenneme çeviren egolarla, yıldırma ve caydırma politikaları ile mücadele etmeyi, nefes alamadığı bir plazada sıkışmış hissetmeyi göze alır?

Herkes müthiş bir ilişki ister. Ama acaba zor konuşmalar yapmaya, kendini sorgulamaya, bazen karşısındakinin ihtiyacını kendininkinin önüne koymaya, kırılmaya, incinmeye gerçekten hazır olan var mıdır? Etrafımızdaki çoğu kişi aşk yaşamak yerine rahat, konforlu, ya maddi ya da manevi fayda sağlayan ilişkilerde kalmayı seçmiyor mu?

Mutluluk risk almayı, mücadeleye hazır olmayı gerektirir. Katlanmak gerebilecek sıkıntıları, çekilebilecek acıları göze almadan, hayatı sadece keyif alarak geçirebilmek mümkün değil.

Herkes müthiş bir fiziği olsun ister. Ama bunun için sabah erkenden kalkmayı, koşarken kalbinizin göğüs kafesinizden fırlayacak gibi atmasını, kaslarınız çalışıp yırtıldığında duyacağınız acıyı, ertesi gün tutulmuş vücudunuzla, her kolunuzu kaldırdığınızda ya da her basamak tırmandığınızda duyacağınız sızıyı sevmeniz gerekir. Ağzınıza attığınız lokmayı bir anlık keyif için değil, uzun dönemde sağlık için seçme sorumluluğunu hatırlamak gerekir.

Hepimiz aşık olmak isteriz. Ama aşkın getireceği duygusal dalgalanmaları, açılmayan telefonların, gelmeyen mesajların yaratacağı kalp kırıklıklarını, reddedilme riskini göze almadan, hayallerimizin kadınını veya erkeğini hayatımıza almak mümkün değildir.
Hayatta istediklerimize ulaşmayı sağlayan pozitif deneyimlerden aldığımız keyif değil, negatif deneyimlerle nasıl başa çıktığımızdır.

Gerçekten istiyor musun?

Bazen hayat boyu hep istediğimizi söylediğimiz şeyler vardır. Bir türlü gerçekleşmezler. Giderek uzaklaşan hayaller olarak kalırlar hayatımızda. Hiç kendinize sordunuz mu, bunu gerçekten istiyor muyum, yoksa sadece fikir olarak mı hoşuma gidiyor diye? Belki de tek istediğiniz istemek, hakkında konuşmak ama ulaşmak değil?

Sonucu olduğu kadar süreci de sevebiliyor musun?

Hayatta bir şeyin vereceği mutluluğu ve keyfi istediğiniz kadar ödeyeceğiniz bedele de razı olmak gerekiyor. Yoksa atmanız gereken adımları bir türlü atmıyorsunuz. Sonucu olduğu kadar süreci de sevmek gerekiyor.

Güzel bir fiziğe sahip olanlar egzersiz yapmayı, sağlıklı beslenmeyi sevenler. Kurumsal hayatta başarılı olanlar uzun çalışma saatlerinden gocunmayan, ofis politikaları ile uğraşmaktan zevk alanlar. Girişimci olarak başarılı olanlar risk almayı seven, belirsizlikle başa çıkabilenler. Büyük sanatçılar aç kalmak uğruna sanatla uğraşmayı seçenler. Bunların hiçbiri doğru veya yanlış tercihler değil. Sadece tamamen kişisel tercihler.

Sizi siz yapan şey uğrunda mücadele etmeye ve acı çekmeye hazır olduğunuz değerler. O yüzden kendinize ne istediğinizden önce ne için çaba göstermeye hazır olduğunuzu sorun. Hayatınızı şekillendirecek olan cevap bu. Dünyayı değiştiren liderlerin, sanatçıların, bilim adamlarının hayatları cesaret ve mücadele hikayeleri.

Hepimiz kendi hikayemizin yazarıyız. Seçimlerinizi sevgiyle yapın ve size mutluluk getirsinler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS