Farkındalık meditasyonu vücudunuzu ve beyninizi değiştirebiliyor

A A

04.03.2016 - 18:03 Son Güncelleme:

Farkındalık meditasyonu son yıllarda bütün dünyada giderek yaygınlaşıyor. Stres yönetmekten tutun  çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya kadar birçok faydası olduğuna inanılıyor.  Son zamanlarda meditasyonun etkileri konusunda yapılan pek çok araştırma var. 

Farkındalık meditasyonu vücudunuzu ve beyninizi değiştirebiliyor

Bu ay, Biyolojik Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçları, farkındalık meditasyonunun gerçekten de insanların zihninde ve vücut sağlığında olumlu değişiklikler yaratabildiğini gösterdi.

Araştırma, Carnegie Mellon Üniversitesinde J. David Cresswell araştırmayı nasıl yaptıklarını anlatıyor:

‘’35 iş arayan ve stresten muzdarip erkek ve kadın seçildi. Kan testleri ve beyin taraması yapıldı. Deneklerin yarısına farkındalık meditasyonu öğretilirken, diğer yarıya sahte bir eğitim verildi. Birinci grup egzersiz yaparken vücutlarındaki hislere odaklandı. Diğer gruba rahat olmaları, aralarında konuşmaları söylendi ve egzersizler boyunca egzersiz koçları espriler yaparak dikkatlerini dağıttı.

Meditasyonun kanıtlanmış 5 faydası

Üç günün sonunda, her iki gruptaki katılımcılar da daha iyi hissettiklerini söylediler. Ancak yapılan beyin taramaları gösterdi ki sadece gerçekten farkındalık meditasyonu yapmış olanlarda değişiklik oldu. Beynin stresle alakalı bölümlerinin daha iyi çalıştığı ve daha sakinlemiş oldukları görüldü. Dört ay sonra yapılan tetkiklerde ise farkındalık meditasyonu yapanların kanlarındaki iltihabın diğer gruba göre daha düşük olduğu belirlendi.’’