Son Dakika

Şefkat meditasyonunun gücü

Şefkat meditasyonunun gücü

Şefkat meditasyonunun gücü

Meditasyonun sayısız faydaları ile ilgili pek çok araştırma sonucu ve uygulayanların hayatlarından sayısız olumlu örnek var. İş ve politika alanlarında dünya liderlerinin katıldığı Davos Zirvesi'nde geçen sene programda her gün meditasyon seansları vardı! Meditasyonun birkaç değişik tekniği var. Bunlardan biri de şefkat meditasyonu. Günde 5 dakika ayırarak yapabileceğiniz son derece basit bu meditasyon, hayatınızı değiştirebilecek güce sahip....

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çoğumuz farklı sebeplerle de olsa duygusal açıdan birçok sıkıntı çekiyoruz. Stres ve üzüntü yaratan dışsal faktörleri kontrol edemeyiz ama kendi ruh halimizi iyileştirme gücüne sahibiz. Buddha tarafından öğretilmiş olan şefkat meditasyonu bunun etkili yollarından biri. Bu meditasyon karşılıksız sevgi aşılayan, zihni açık ve pozitif tutan bir meditasyon.

Şefkat meditasyonu, temelde kabullenmeyi ve sevmeyi öğretir. Kişinin kendi başına uyguladığı bir psikoterapi gibidir, sıkıntı yaşayan zihinleri acıdan ve kafa karışıklığından kurtarır. Zihnin negatif davranış alışkanlıkları temizler.

Şefkat hissi kendinizin ve diğer insanların zorluklarını görüp anlayabilmenizi sağlar. Ancak şefkat acıma hissi ile karıştırılmamalıdır. Çünkü acıma, empati yoksunu bir histir. Empatinin pozitif bir şekilde dışavurumu, diğer insanların yeteneklerini ve başarılarını takdir etmektir. Bu bakış açısı kıskançlığı öldürür. Sonuç olarak herkese karşı sevecen ve ilgili, her türlü ilişkide sevgi dolu ve kabullenici olmuş olursunuz.

Nasıl Yapılır

Öncelikle kendinizden başlamalısınız. Kendinizi sevin ve kabullenin. Eğer bunu yapmakta güçlük çekiyorsanız, değersizlik hissinden muzdarip olabilirsiniz. Daha fazla uğraşmanız gerekebilir, ama bu meditasyonun amacı zaten şüphe ve negatifliği aşmaktır. Kendinizi sevmeyi ve kabullenmeyi başardıktan sonra, diğerlerine de bu hissi taşımaya hazır olacaksınız.

Bu meditasyon için rahat bir şekilde oturup birkaç kere odaklanarak derin nefes alıp verin. Sırayla 5 kişi düşünün:

  • Kendiniz
  • Saygı duyduğunuz, sevdiğiniz birisi - örneğin size rehber olmuş birisi. İlla şahsen tanıdığınız biri olması gerekmez.
  • Derinden sevdiğiniz birisi – bir aile üyesi ya da arkadaş olabilir.
  • Nötr birisi – tanıdığınız, ama özel şeyler hissetmediğiniz bir kişi. Örneğin sık gittiğiniz bir yerin kasiyeri veya garsonu.
  • Düşmanlık hissi uyandıran birisi – An itibariyle güçlük yaşadığınız bir kişi.

Kendinizden başlayarak, sırasıyla şefkat hissinizi bu tip insanlara taşıyın, böylece bu 4 tip insan ve kendiniz arasındaki bariyerleri yıkmaya başlayabilirsiniz. Romantik veya cinsel açıdan ilginizi çeken birini bu meditasyona dahil etmeyin.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şefkat Hissini Açığa Çıkarma Yolları

1.  Görselleştirme – Zihninizde bir resim canlandırın. Şefkat hissetmek istediğiniz kişinin size bakıp gülümsediğini hayal edin.

2. Düşünce yoluyla – Bir kişinin iyi yönlerine ve yaptıklari iyiliklere odaklanın. Kendiniz için de, onaylayıcı bir biçimde kendi cümlelerinizi kullanarak kendinizle ilgili pozitif bir beyanda bulunun.

3. İşitme yoluyla – En kolay yol olmasına rağmen, genellikle en etkili yol budur. Kendinize bir mantra seçin (örneğin “şefkat”) ve içinizden tekrarlayın.

Bu üç yol ile şefkat hissinizi ortaya çıkarabilirsiniz. İsterseniz hepsini, isterseniz size en uygun olanını kullanabilirsiniz. Şefkat hissi uyandığında, bu araçları bırakıp hisse yoğunlaşabilirsiniz, çünkü asıl önemli olan histir. Zihninizi hissin üzerinde tutun, eğer hissi kaybetmeye başlarsanız araca geri dönün.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkinci adım Yönlü Yayılma’dır. Bu adımda şefkat hissini pusulanın her yönüne gönderirsiniz: kuzey, güney, doğu ve batı, ayrıca yukarı, aşağı ve tüm çevrenize de. Bu yayılma sevdiğiniz arkadaşlarınızı düşünerek arttırılabilir.

Spesifik olmayan Yayılma, bu meditasyona alıştıkça kendiliğinden olmaya başlar. Ayrımcı değildir. Hiçbir şeye yöneltilmiş değildir ve evrensel bir sevgiden ibarettir. Bunu hissettiğinizde, artık olgunlaşmış ve seçici, spesifik sevgiyi bırakıp her şeyi kucaklayan karşılıksız sevgiye geçiş yapmış olacaksınız.

Şefkat meditasyonu kalpten yapılır ve günlük yaşamdan soyutlanmış ve oturma alıştırması olarak görülmemelidir. Pozitif hislerinizi sokaklara, eve, işe, ve ilişkilerinize de taşıyın.