Vücudunuzun enerji merkezleri çakralar

Vücudunuzda 7 enerji merkezi olduğunu biliyor musunuz? Çakralarınız yaşam enerjinizi nasıl etkiliyor ve enerjinizi yükseltmek için neler yapabilirsiniz bu yazıda. Hazırlayan: Meral BakırSanskritçe bir kelime olan “çakra” çark anlamına gelir.

Çakra merkezlerinin asıl amacı sürekli girdaplar şeklinde dönen evrensel yaşam enerjisi pranayı özümsemek ve dağıtmaktır.

Evrensel yaşam enerjisi, bedenimize çakra merkezleri aracılığı ile girebilir. Her bir çakra merkezi farklı bir enerjinin bedene giriş kapısıdır. Bu nedenle çakralar tıkandığında bizim için gerekli olan enerji bedene giremez dolayısıyla fiziksel ve psikolojik dengesizlikler ve hastalıklar baş gösterir.

Sağlıklı bir sistemde çakralar birbirleri ile iletişim halinde çalışır, birbirlerini destekler, etkiler ve sürekli bilgi paylaşımda bulunur. Duygularımız ve zihinsel düşünceler ile oluşan enerjiyi, çakra merkezleri toplayarak diğer çakra merkezlerine, tüm bedene ve önemli organlara aktarırlar.

Ayrıca, çakralar vücudumuzdaki enerji kanallarının buluştuğu kesişme noktalarında yer alırlar. Vücudun fiziksel, duygusal ve ruhsal fonksiyonlarını yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjilerin dağılımı, çakralar tarafından bu enerji kanalları aracılığı ile gerçekleştirilir.
Çakraların tam olarak çalışmaması ve bloke edilme nedenleri?
• Korku,
• Zihinsel çatışmalar,
• Kızgınlık, Endişe, Pişmanlık, Suçluluk,
• Stres, Üzüntü, keder,
• Kendimize söylediğiniz yalanlar,
• Ergenlik çağında bastırılmış cinsel duygular,
• Çocuklukta başlayan şefkat ve bedensel temas eksikliği,
• Zamanından önce tuvalet eğitimi için zorlanmak,
• Bebeğin annesinden süt emmemesi veya ihtiyacından az emmesi,
• Psikolojik baskılar,
• Affetmemeyi bilmemek,
• Cinsel ilişkiden zevk alamamak, ayıplamak, suçlamak,
• Bağımlılıklar,(Madde, Anne, baba, çocuk, sevgili, eş v.b.)

Bütün bu problemler çakralarda enerji dengesizliği meydana getirerek tamamen veya kısmen kapanmasına neden olur.
Kök çakra - Muladhara çakra
Bu dünyada fiziksel olarak var olma, kök (muladhara) çakranın temel ilkesidir ve kabullenme duygusu ile bağlantılıdır. Kundalini enerjisi bu merkezde bulunur. Yaşamsal isteklerinin de temelini oluşturur.

Elementi toprak ve rengi kırmızıdır. Bedende bacaklar, kalçalar, iskelet sistemi kemikler, omurga, tırnaklar dişler gibi tüm sert yapıyı kontrol eder. Ayrıca kemik iliğini de kontrol ettiği için bağışıklık sistemini de etkiler.

Bu çakra bloke olduğunda, sürekli maddi endişeler içerisinde, kolay sinirlenir, bencil ve kronik ağrılara sahiptir. Fiziksel olarak dolaşım sorunları, kansızlık, kabızlık, bel, kalça, diz ve bacak sorunları ve jinekolojik sorunları oluşabilir. Obezite/anoereksiya, biriktirme, endişe kaygı, öfke, panik atak, cinsel çekingenlik gibi psikolojik sorunlar oluşabilir. Ayrıca ölüm, terk edilme, küçük düşürülme, incitilme, değersizlik, kaybetme korkusu, yetersizlik, başarısızlık, gibi temel korkular içerisinde yaşar.

Kök çakra arındırma ve çalıştırmak için “Lam” sesi ile çalışmak, Kırmızı renk giysiler giymek, ayakları yere basarak yapılan tüm aktiviteler, toprak ile bağlantı ve toprağın altında kalan besinleri (Turp, soğan, patates, havuç, şalgam, kereviz vb.) yemek yardımcı olabilir.
Pelvis çakra
Yaratıcı üreme, pelvis çakranın temel ilkesidir ve yaratıcılık duygusu ile bağlantılıdır. Bu merkez hayat vermek ve hayatı korumak ile bağlantılıdır. Bir aile düzeni oluşturmak, aile bağları ve ilişkileri ve aile sorumluluğunu kapsar. Elementi su, rengi turuncudur. Beden bölgeleri üreme sistemi, idrar sistemleri, cinsel organlar, alt sırt, yumurtalıklar, leğen kemiği, erbezleri, böbrekler, mesanedir.

Bu çakra bloke olduğunda, yaratıcılığını gösteremez, para sorunları ile yaşar, kas krampları, sperm üretiminde bozukluklar, kısırlık, prostat, rahim ve yumurtalıklar ile ilgili rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, Diyabet(Şeker hastalığı) gibi fiziksel sorunlar yaşayabilir.

Pelvis çakrayı arındırmak ve çalıştırmak için “Vam” sesi ile çalışmak, turuncu renk giysiler giymek, suda yapılan tüm aktiviteler, bol su içmek, turuncu besinler (Kayısı, balkabağı, havuç, mandalina, şeftali portakal, vb.) ile beslenmek yardımcı olabilir.
Karın çakra, Manipura çakra
Karın çakra bedende yerçekiminin merkezidir. Karın çakra güneşimizi yani güç merkezimi temsil eder. Karın çakra sindirim işlemini kontrol eden enerji merkezidir. Karın çakra merkezinin en önemli görevi kök ve pelvis çakra merkezlerinin isteklerini ve arzularını özümsemek ve arındırmaktır. Ancak, özümseme ve arınma tamamlandıktan sonra üst düzeylere ulaşılacak spiritüel enerjiye sahip olunabilir
Düşüncelerin beden üzerinde etkisi ile ilgili merkezdir. Bu çakra yönetme yetenekleri ile ilişkilidir. Mükemmeliyetçilik bu çakra merkezinin en büyük sorunlarından birisidir.

Bu çakra bloke olduğunda, ülser, gastrit, reflü, hazımsızlık gibi mide ile ilgili hastalıklar, Dalak, pankreas ve safra kesesi gibi fiziksel sorunları yaşayabilir.

Karın çakra arındırma ve çalıştırmak için “Ram” sesi ile çalışmak, sarı renk giysiler giymek, güneş ışığı ve açık havada yapılan tüm aktiviteler, neşeli filmler seyretmek ve sarı besinler (ananas, limon, kavun, üzüm, sarı elma vb.) ile beslenmek yardımcı olabilir.
Kalp çakra (Anahata çakra)
Kalp çakra denge ve alma verme ve paylaşma merkezidir. Hava elementi ile bağlantılı ve yeşil renktedir. Kalp çakra aynı zamanda koşulsuz sevginin merkezidir. Beynimizin sanatsal eylemler ile ilgili bölgesi ile bağlantılıdır.
Bu merkezden enerji çok güçlü akar. Açık olan kalp çakrası başkaları üzerinde de kendiliğinden iyileştirme ve dönüştürme gücü yaratır.

Bu çakra bloke olduğunda, sevgiyi koşullu alır ve verir. Karşılıksız sevgi vermek anlamında sorunu vardır. Sevgiye bağımlıdır. Herkes onun önünde birer engelmiş gibi görünür. Kalp, meme sorunları, tüberküloz, zatürree, bronşit nefes darlığı, öksürük, astım, akciğer tümörleri gibi akciğer rahatsızlıkları, yorgunluk, uykusuzluk, huysuzluk, paranoya gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Kalp çakra arındırma ve çalıştırmak için “Yam” sesi ile çalışmak, Yeşil renk giysiler giymek, doğada ve açık havada yapılan tüm aktiviteler, neşeli filmler seyretmek ve yeşil besinler (tüm yeşil yapraklı sebzeler, avakado, yeşil elma vb.) ile beslenmek yardımcı olabilir.
Boğaz çakra (Vişuddha çakra)
İletişimin merkezidir. Rengi mavi ve eter elementi ile ilgilidir. Duygu ve düşüncelerimizi boğaz çakra aracılığı ile ifade ederiz. İfade etmek insanın her alanda kendisini ortaya koyabilmesidir. Boğaz çakrayı sağlıklı tutmak için doğruyu söylemek çok önemlidir. Duygu ve düşüncelerimizi cesaret ve tüm açıklığı ile boğaz çakra aracılığı ile dış dünyaya ifade ederiz. Bu çakra aracılığı ile kişi korkularını ve zayıf taraflarını ifade edebilme yeteneğine sahip olarak gerektiğinde hayır diyebilmektedir. Ayrıca korkmadan başkalarına fikirler verebilir.

Bu çakra bloke olduğunda, boyun ve boğaz bölgesinde ağrılar, sıkışmalar ve tiroit gibi rahatsızlıklar olabilir. Başkalarını incitmemek için konuşmamayı tercih eder. Konuşurken boğazı düğümlenir, veya konuşmadan önce bazı sesler çıkarır. Kendisi ile katı bir tutum geliştirir. Önemsiz şeylerden konuşur. Boyun omurlarında kaymalar, sıkışmalar, fıtık gibi ense-boyun ile ilgili rahatsızlıklar, Alerji, astım, bronşit, ses telleri, larenjit, farenjit, tiroit, paratiroit, baş dönmesi gibi fiziksel rahatsızlıklar görülebilir.

Boğaz çakra arındırma ve çalıştırmak için “Ham” sesi ile çalışmak, mavi renk giysiler giymek, doğada ve açık havada yapılan tüm aktiviteler, mavi ve mor besinler (yaban mermini, mor lahana, böğürtlen erik, patlıcan vb.) ile beslenmek yardımcı olabilir.
Alın çakra (Ajna çakra)
3. göz olarak da bilinen bu çakranın rengi indigo'dur. Hafıza merkezidir. Alın çakra bu hayatta ve önceki hayatlarımızda yaşadığımız kayıtların tümünün saklandığı merkezdir. Öğrenme alın çakra merkezi aracılığı ile gerçekleşir.

Bu çakra bloke olduğunda, kişiler sezgi gücünü kullanmaz. Disiplin ve başarıdan korkar. Pek çok durumda karışıklığın içinden çıkamaz ve bocalar. İşitme, burun ve sinüs ile ilgili sorunlar, göz, baş ağrıları, tümör, beyin kanaması, migren gibi fiziksel rahatsızlıklar ve konsantrasyon eksikliği, zihin yorgunluğu, karışıklığı, öğrenmede zorluk ve öğrenme bozuklukları, unutkanlık, adet düzensizlikleri görülebilir.

Alın çakra arındırma ve çalıştırmak için “AUM” sesi ile çalışmak, spiritüel çalışmalar, meditasyon dua ve inzivalar yapmak etkili olabilir. İndigo renk giysiler giymek ve yumurta, ıspanak, kuruyemişler, süt ürünleri, yulaf, balık gibi hafızayı güçlendiren besinler yardımcı olabilir.
Taç çakra (Sahasrara çakra)
Taç çakranın rengi menekşedir. Bu başın üst kısmında yer alır ve farkındalık, maneviyat, bilgelik ve bilinç ile ilişkilidir. Bir olma ve bütünlük hali bu merkez aracılığı ile deneyimlenir. Kozmik bilinç ile bağlantı yeridir. En önemlisi mutluluk ve mutlu olma hali bu merkez aracılığı ile algılanır. Kişinin ihtiyacı olan bilgiler kolaylıkla ona ulaşmaya başlar.

Bu çakra bloke olduğunda, kişiler kendilerini boşlukta hisseder ve amaçsızdırlar. Yalnızlık hali ve ölüm korkusu içerisinde yaşarlar. Sürekli engellenmişlik hissederler. Yıkıcı duygular taşırlar ve baş ağrısı, depresyon, stres, endişe ve kafa karışıklığı gibi sorunlar yaşarlar.

Taç çakra arındırma ve çalıştırmak için “sessizlik” zihinsel sessizlik ile başlamak yani meditasyon yapmak bu çakranın şifasıdır. Meditasyon ile kişi kendi sınırlarını kaldırır. Zihin temizlendikçe enerji akımları kuvvetlenir. Taç çakra için daha az beslenmek, haftada bir gün su, haftada bir meyve veya tam oruç tutmak çok yararlıdır. Haftada bir saat ile başlayarak sessizlik içinde oturmak ve bu süreyi yirmi dört saate kadar çıkarmak bilinç düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Çakralar pek çok farklı nedenle kapanabilmektedirler.

Çakraları temizlemek ve çalıştırmak için bir çok farklı yöntem uygulanabilir. Bunlardan bazıları ses titreşimi, mudra, asana, pranayama, konsantrasyon, meditasyon, farklı enerji teknikleri olabilir. Çakra merkezlerini açmak ve dengelemek için bu tekniklerden yapınıza en uygun olanlarını veya tümünü deneyebilirsiniz.
Meral Bakır kimdir?
10 / 10
Vücudunuzun enerji merkezleri çakralar
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS