Anne sütünü arttırmanın yolları

Bebek için en doğal, en taze, vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz besin olan anne sütü, bebeğin ilk 6 ayki gelişiminde altın değerinde önem taşıyor. Anne sütü bağışıklık için eşsiz bir kaynak, bebeğin de “ilk aşısı” kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin ilk 6 ay su bile vermeden, en az 2 yıl emzirmesini tavsiye ediyor. Bu nedenle anne sütünü arttırmak, yetip yetmediğine emin olmak her annenin en çok merak ettiği konulardan biri. Sağlıklı bir emzirme süreci için temel ilkelerden biri sürekli emzirmek; çünkü anne emzirdikçe metabolizma daha fazla süt üretmesi gerektiği yönünde tetikleniyor. Bununla birlikte sütü arttırmak, annenin beslenmesiyle de bağlantılı. Uzmanlar anne sütünün kalite ve miktarını arttırmada beslenmenin önemine sürekli vurgu yapıyor. Bu noktada emziren anneler nasıl beslenmeli? Ne kadar sıvı almalı, neleri tüketmeli? Hangi gıdalar süt yapar? Tüm bu merak edilenleri bir araya getirdik.Bol su için
Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluşuyor. Emziren annelerin bu süreçte normal gereksinimlerinden daha fazla su tüketmeleri gerekiyor. Uzmanlar emziren annelerin, günde 3-3,5 litre sıvı alması gerektiğini söylüyor. Sıvı alımı suyun yanında şekersiz bitki çayları, kompostolar ve ayranla desteklenmeli.
Ağır diyetler yapmayın
Emzirme döneminin ilk altı ayında yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı biliniyor. Emziren annelerin bebek ek besinlere geçene kadar zayıflama diyeti yapmaması öneriliyor, zaten emzirme pek çok spordan daha fazla kalori yakıyor. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmek önem taşıyor.
Tatlılar, sütü arttırmıyor
Şekerli besinler, söylenildiğinin aksine süt yapmıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, şekerli besinlerin süt verimini arttırmadığını ortaya koydu. Beyaz şekerin süt üretimine bir katkısı yok.
Rezeneyi ihmal etmeyin
İçerdiği fitoöstrojenler nedeniyle süt miktarını ve sütün yağ içeriğini arttıran rezene, bebeğin hazım problemleri yaşamasını da önlüyor. Uzmanlar emziren annelere günde 2-3 fincan rezene çayı içmelerini öneriyor.
Yulaf ezmesini öğünlerinize katın
Yapılan çalışmalar annede demir eksikliği olması durumunda süt üretiminin de düştüğünü ortaya koyuyor. İyi bir demir kaynağı olan yulaf, aynı zamanda sütün meme kanallarında ilerlemesini sağlayan oksitosin hormonunun salınımını uyarıyor. Emziren anneler yulafı sütle tüketebilir.
Arpa, süt salınımını artırıyor
Hayvanlarla yapılan bazı çalışmalar arpanın içinde bulunan polisakkaritin annedeki prolaktin miktarını arttırdığını gösteriyor. Prolaktin, memede bulunan süt salgılayıcı hücrelerden süt salınımını uyaran bir hormon. Emziren anneler arpayla hazırlanmış yiyecekleri tüketebilir veya arpanın çimlendirilmesiyle elde edilen malt içeceklerden içebilirler.
Havucu unutmayın
Havucun içeriğinde süt oluşumunu destekleyerek östrojen benzeri görev yapan, bitkisel bir kimyasal olan fitoöstrojen bulunuyor. Östrojen hormonu meme dokusundaki süt kanallarını geliştiriyor. Ayrıca havuç iyi bir beta karoten kaynağı ve emzirme sürecinde artan beta karoten ihtiyacını da karşılıyor.
Fındık, badem, ceviz zengin yağlar içeriyor
Fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumlar, sütün kalitesinin arttırılmasında önem taşıyor. Bu besinler yüksek kalori içerdiğinden gün içerisindeki ara öğünlerde 10-12 adet çiğ badem, 3-4 tam ceviz, veya fındık tüketilebilir.
Koyu yeşil yapraklı sebzeleri sık tüketin
Pazı, kara lahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile sütü çoğaltıyor. Ayrıca bu sebzeler kalsiyum, demir, folat ve vitamin A içerikleriyle sütün kalitesini arttırıyor.
Yeterli protein alın
Emziren anneler, her gün düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketmeliler.
Vejeteryanlar için baklagiller
Emziren anne, vejetaryen ise günlük beslenmesinde mutlaka baklagillere yer vermeli. İyi bir demir kaynağı olan baklagiller, süt kalitesini ve miktarını arttırıyor. Bebekte gaz sorunu oluşturmuyorsa, haftada 2-3 defa kuru fasulye, mercimek, nohut ve barbunya gibi baklagiller tüketilmeli.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS