Sivilcelerle nasıl baş edeceğiz?

Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan ama her yaşta görülebilen sivilceler pek çok kişinin hayatında sorun olmuştur. Sivilceler, kötü görünümlerinin yanı sıra ciltte derin izler de bırakabilirler. Sivilcelerle baş edebilmek için Medical Park Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Günaydın Tatlıparmak’tan yararlı bilgiler aldık.Sivilce neden çıkar?

Sivilcelerin ergenlik döneminde daha sık görülmesinin nedeni hormonal uyarıyla derideki yağ salgısının artmasıdır. Sivilce tek bir sebeple ortaya çıkmaz, birden çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Deride artmış yağ salgısı zamanla kıl folikül kanalında genişleme ve tıkanıklığa ardından da bu bölgede propionibakterium acnes olarak adlandırılan bakterinin çoğalmasına yol açar. Bunun sonucunda da bizim gördüğümüz iltihaplı kızarıklıklar yani sivilceler oluşur.

Ergenlikte artan hormonal salgı, genetik faktörler, kullanılan ilaçlar veya kozmetik ürünler, ek hastalıklar, stres, yaşam şekli gibi faktörler de sivilce gelişiminde rol oynar.

Hormonal bozukluğa dikkat

Kadın hastalardaki sivilceye adet düzensizliği, kilo alma, tüylenme artışı da eşlik ediyorsa hormonal bozukluk olma ihtimali daha yüksektir. Bunu belirleyebilmek için de dermatoloji uzmanınız gerekli gördüğü durumlarda hormon tetkiklerinizi ve pelvik ultrasonografinizi isteyecektir.

Yiyecekler sanıldığı gibi sivilceyi arttırmaz

Yiyeceklerin sivilceyi arttırabildiği hep konuşulsa da yapılan klinik çalışmalarda sivilce ve gıdalar arasında ilişki saptanamamıştır.

Sivilceyi sıkmayın

Sivilceler kesinlikle sıkılmaya çalışılmamalı, kese uygulanmamalı veya asit içeriği yüksek sıvılar (sirke, sarımsak, limon vb) ile silinmemeli.

Cilt temizliği önemli
Sivilce oluşumunu önlemek için cilt temizliği oldukça önemli. Uygun formülasyondaki ürünlerle cilt temizliği yapılmalı. Özellikle yoğun makyaj ciltte uzun süre tutulmamalı. Yoğun kapatıcı kozmetikler sivilcelerin şiddetlenmesine yol açar. Kozmetik malzemelerin temizliği de en az cilt temizliği kadar önemli. Makyaj fırçaları ayda iki kez temizlenmeli.
Sıcak suya dikkat

Çok sıcak su kullanımı ve sauna sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Sauna, hamam gibi yerlerde gözenekler daha da genişleyip sivilce ve siyah nokta sıklığını arttırır. Genişleyen gözeneklerde yağ birikimi olur.

Cildinizi güneşten koruyun

Yoğun güneş temasından kaçınmak gerekir. Güneş ışığı, sivilcenin iz bırakma riskini arttırır. Sivilce oluşan bölge güneş ışınlarına doğrudan maruz kaldığı için hassas ve yara olmuş deri kendini güneş ışınlarına karşı koruyamaz. Deri iyileştikten sonra bu bölgede farklı renkte bir iz kalır.

Sivilce sorunu kronikleşmişse
Sivilce tedavi edilmesi gereken önemli bir deri hastalığıdır. Bu nedenle altta yatan ek patoloji olup olmadığı ve tedavisi ile ilgili mutlaka dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS