En popüler çok su istemeyen 7 salon bitkisi

  1. Kaliteli Yaşam
  2. Moda
En popüler çok su istemeyen 7 salon bitkisi

Çoğumuzun çocukluğundan beri hatırladığı salon bitkileri vardır. İç açıcı görünümleriyle bulundukları ortama hayat verip sıcacık hava katarlar. Hatta uzun yıllar bizimleyseler anılarımıza da ortak olurlar. Evimizi süsleyen bu harika bitkiler ne kadar doğru bakılırsa o kadar uzun ömürlü olurlar. Yetiştirdiğiniz türe göre uygun güneşi alan ve uygun ısıya sahip bir ortama sahipseniz en fazla düşünmeniz gereken sulamadır. Bu nedenle az su isteyen türlerin bakımı da kolaydır. Öyle ki sulamayı unutup onları kolayca kaybetmezsiniz. Son dönemlerde popüleritesi artan ev ve ofis dekorasyonunun vazgeçilmezi haline gelen az su isteyen 7 türü bir araya getirdik.Echeveria (Aşkın gözyaşları)
Adını İspanya’nın Bask Bölgesi’nde doğmuş ve Meksika’da çalışmış botanikçi-ressam, Atanasio Echeveria’dan alan Echeveria’nın 150 türü bulunuyor. Bodrum’daki kimi seralarda Aşkın Gözyaşları adıyla da biliniyor. Rozet yapılı, gövdesiz ya da kısa gövdeli olan Echeveria’nın anavatanı Orta ve Güney Amerika’dır. Yaprak renkleri donuk yeşilden koyu mora kadar çeşitlilik gösterir. Birçok türün yaprağı parlak pembe olur. Bu türlerden bazısı kıvırcık marula benzer. Uzun ömürlü olan çiçekleri laleyi andırır. Çiçek açma mevsimi de türlere göre ilkbahar, yaz ya da sonbahar olarak değişkenlik gösterir.
Haworthia fasciata (Yılan derisi)
Ana vatanı Mozambik, Nambiya, Lesotho, Swaziland ve Güney Afrika olan en çok türe sahip etli yapraklı türlerindendir. Bir sulamadan sonra diğerine kadar toprağın kurumasına izin verilmeli. Kış aylarında ise ayda bir kez sulanmalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı. Az ışık ise yapraklarda beyazlık veya sararmaya neden olur.
Crassula
Para ağacı “şans çiçeği”, “para çiçeği”, “yeşim çiçeği”, “dostluk ağacı” adlarıyla bilinir. Latince adı Crassula Ovata’dır. Uzun gövdesine bağlı dal ve yapraklarıyla dikkat çeker. Ana vatanı Güney doğu Afrika olan crassula’nın pek çok çeşidi bulunur. Beyaz, kırmızı ya da sarımtırak renklerdeki ufak çiçekleri yaprak diplerinde ve gövde üzerinde açarlar. Yapraklarını neredeyse hiç dökmeyen crassula sonbahar ve kış aylarında çiçek verir. Gölge olmayan yerlerde daha iyi gelişir. Aşırı güneşe maruz kaldığında ise yapraklarının rengi yeşilden kırmızı ya da kahverengiye dönüşür.
Sanseveria (Paşa kılıcı)
Halk arasında paşa kılıcı veya peygamber kılıcı olarak bilinir. Birçok türü olan Sanseveria bitkisinin anavatanı Nijerya ve tropikal batı Afrika bölgesidir. Bitkinin boyu 2 metre olabildiği gibi bodur olanları da vardır. Boylu olanlar kılıç gibi yukarıya doğru, bodur olanlar yana doğru büyürler. Ayrıca yaprakları sarı ve beyaz, koyu yeşil, açık yeşil ve alacalı motifli renklere sahiptir. Kuraklığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Doğrudan güneş ışığında kalabildiği gibi gölge alanlarda da gelişimine devam edebilir. Ancak gölge alanlarda yeterince gelişme göstermezler. Havasız kapalı ortamların oksijenini artırmak için ideal bir salon bitkisidir.
Opuntia ficus-indica (Hint inciri, Kaynana dili)
Kaktüsgiller familyasında sınıflanan Opuntia cinsinin tipik türüdür. Türkçede bu kaktüs türü için frenk inciri, frenk yemişi, dikenli incir ya da halk ağzında kaynanadili adları da kullanılır. Üzerinde çok sayıda diken bulunur. Akdeniz'de doğal olarak yetişir. Türkiye'de Batı ve Güney Anadolu'da bulunur. Bir kaç türü saksıda yetiştirilebilir. Toprağı ciddi ölçüde kuruyunca sulanır.
Gasteria
Tüm türleri birbirine benzer, bazılarını birbirinden ayırt etmek zordur. Pek azının yukarı yükselen gövdesi olur. Çoğu türler gövdesizdir. Aydınlık, havadar iç mekanda yetiştirilmeye uygundur. Güneşli ve yarı gölge alanda sağlıklı gelişir. Öğle güneşini tam tepeden almayacak aydınlık bir yerde konumlandırılmalıdır.

Sulandığında derinlemesine sulanmalı. Daha sonra toprağı kuruyana dek sulama yapılmamalıdır. Toprağı kuruduktan sonra ya da kurumaya yakın olduğunda yeniden sulanmalıdır. Soğuk aylarda sulamayı en aza indirmek gerekir. Yaz ayları ve gelişme döneminde ise sulaması arttırılmalıdır. Her iki dönemde de aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.
Difenbahya
Büyümesi kolay olan difenbahya iri ve güzel yapraklarıyla bilinir. Fakat yapraklarını sürekli yeniler. Hızlı geliştiği ve her ortama uyum sağladığı için çok fazla tercih edilir. Neredeyse tüm toprak çeşitlerinde büyür. Rahat bir şekilde büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş ışığını aldığı bölgedeki yapraklar güneşe doğru bir eğilimde bulunur. Genellikle yaz aylarında haftada bir iki kez, kış aylarında ayda bir iki kez sulamak yeterlidir. Sulama yaparken suyun bitkinin her yerine eşit dağılımı önemlidir.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS