Kredi kartı konusunda önemli uyarı | AÖF kayıt yenileme işlemleri giriş

A A

23.02.2017 - 09:34 Son Güncelleme:

Açıköğretim Fakültesi AÖF kayıt yenileme işlemleri konusunda "kredi kartı" üzerinde önemli bir uyarı yaptı. Başvurular yarın (24 Şubat) biterken, öğrencilerin gideceği yolu fakülte grafik üzerinden açıkladı. 4 işlem üzerinden hareket edecek olan öğrenciler en çok AKTS kredileri ve ders ekle ve silme konusuna dikkat etmeli. Süreç bittikten sonra öğrenci muhakkak kontrol etmelidir. Referandum sebebinden bahar döneminde yapılacak olan vize ve final sınav tarihleri değişirken, üç ders sınavları konusunda bir açıklama yapılmadı.

Kredi kartı konusunda önemli uyarı | AÖF kayıt yenileme işlemleri giriş

Açıköğretim Fakültesi "kredi kartı" konusunda AÖF kayıt yenileme işlemlerini yapan öğrencileri uyardı. Son harç ücretlerini kredi kartı ile ödemeyeceklerini duyuran fakülte, AKTS kredileri ve ders ekleme silme konusunda uyarılarda bulundu. Öğrencinin toplam 45 kredi hakkı var ve aldığı derslerden sonra ücret ödendikten sonra ders silme aktif olmayacaktır. Başvurulara dair önemli bilgiler haber içeriğimizde yer almaktadır.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sırasıyla yapılması istenenler neledir?

Bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri ve ayrıntıları aşağıda yer alırken, öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar (kredi ve ücretlendirme) belirtilmiştir.

Birinci adım: Ders ekleme ve silme

Fakülte otomatik olarak 30 AKTS kredili dersleri öğrencinin sistemine yerleştirmektedir. Öğrenci istediği dersleri silme veya ekleme işlemi hakkına sahiptir. Fakülte ders konusunda uyarıyor: En fazla 45 krediye kadar ders ekleme hakkı vardır.  Ders ekleme işlemleri fakültenin sitesinden Kayıt Otomasyonu butonuna tıklayarak, kayıt yenileme linkinden yapabilecektir. Fakülte burada ikinci uyarısını yapmaktadır: Ücret ödenmeden istediği dersleri ekleyebilir veya silebilir. Eğer öğrenci sistem şifresini unuttuysa, sitede “şifre yenileme” bölümünden veya da 0850 200 46 10-19 numaraları arayarak tekrardan şifreyi alabilirler.

İkinci adım: Ücret ödeme

Öğrenci, kayıt ücretini Ziraat Bankası’na ödeyecektir. Şubeye gitmeden internet üzerinden veya ATM’den ücreti ödeyebilmektedir. Ne kadar ücret ödeneceği ise “öğrenci sistemi”ne girerek öğrenebilir. Fakülte ücret konusunda uyarıyor: Ücret ödendikten sonra “ders silme” aktif olmayacaktır.

Üçüncü adım:  Kontrol

Ücret ödendikten sonra Fakültenin sitesine girerek öğrenci işlemleri bölümünden kontrol işlemleri yapılabilir. Ücretin ödenip ödenmediği, derslerin eklenme veya silinme konusunda doğru olup olmadığı kontrol edilerek işlemler sona erer.

Dördüncü adım: Ders kitapları

Öğrenci yeni bir ders aldıysa, o dersle ilgili kitabı Fakülte bürolarından temin edebilir.

Açık Öğretim Fakültesi sınav tarihleri:

Referandum sebebiyle yeni sınav tarihleri 29 Nisan 2017 Cumartesi günü başlıyor, 30 Nisan 2017 Pazar günü sona eriyor. Final sınav tarihleri de değişti. 3 Haziran 2017 tarihinde başlıyor, 4 Haziran 2017'de sona eriyor.

Açık Uçlu sınavlar

20 Mayıs’ta ilk sınav sistemi Açık Öğretim Fakültesi vize sınavlarında başlıyor. Yeni soru sistemi hangi derslerden sorulacak: Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Felsefe ve Tarih. Toplam kaç soru sorulacak? Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan toplam 3 sorunun sorulacağını açıkladı. 2 kısa cevaplı soru, 1 tane de açık uçlu soru.