Altered Carbon Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Altered Carbon Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Altered Carbon Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Altered Carbon Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Altered Carbon, Netflix tarafından dağıtılan bir cyberpunk dizisidir. Dizi, 2384 yılında San Francisco'dan geriye kalanlarda geçiyor. İnsan değişti, insan kimliğinin dijitalleştirilmesiyle neredeyse ölümsüzlüğe ulaştı. Vücut artık temel değil, sadece bir kabuktur, her konunun anılarının, ruhlarının, omurgaya cerrahi olarak yerleştirilen kortikal yığın adı verilen dijital bir destek aracılığıyla aşılanmış olduğu bir durumdur. Bu cihaz, en zengin erkeklerin asla ölmemesini ve özlerini bir kabuktan diğerine taşımasını sağlar.

Altered Carbon Dizisinin Konusu Nedir?

Altered Carbon, bilincin dijital hale getirildiği ve omurgada bulunan implantlarda depolandığı 2385 yılında bir gelecekte belirlendi. İnsan kimliği daha sonra dijital insan depolaması tarafından kodlanır ve cerrahi olarak omurgaya yerleştirilen kortikal yığınlar adı verilen belirli implantlara aktarılır. Bu şekilde fiziksel ölümden sağ çıkmak, bilinci etkin bir şekilde yeni bedenlere aktarmak mümkündür.

Ebedi hayatın zayıf halkası olarak kabul edilen bedene velayet deniyor çünkü sadece insan vicdanının geçici bir velayetini temsil ediyor, dolayısıyla bu bağlamda hasarlı vakaları değiştirmek veya güncellemek mümkün. Bu ayrıcalık sadece Mat gibi bir kasa satın alabilen kişilere aittir.

Altered Carbon Dizisinin Oyuncuları ve İsimleri Neler?

İlk sezonun her bölümü, 1940'lardan veya 1950'lerden kalma klasik bir kara filmin adını almıştır.

Bancroft ailesi, toplumun diğer aşırı zengin üyeleriyle birlikte, 969 yaşında olduğu söylenen İncil'deki Eski Ahit figürünün Kudüs'teki Methuselahs'ın kısaltması olan "Meths" olarak anılır. Dizinin oyuncu kadrosu ise şu şekildedir.

 Anthony Mackie;Takeshi 'Tak' Kovacs

 Chris Conner; Edgar Poe

 Renée Elise Goldsberry; Quellcrist 'Quell' Falconer

 Lela Loren; Danica Harlan

 Simone Missick; Trepp

 Dina Shihabi; Dig 301

 Torben LiebrechtIvan; Carrera

 Joel Kinnaman; Takeshi 'Tak' Kovacs

 Martha Higareda; Kristin Ortega

 Dichen Lachman; Reileen Kawahara

Altered Carbon Dizisi Kaç Sezon ve Kaç Bölüm?

Dizinin ilk sezonu 10 bölümden 2. sezonu ise 8 bölümden oluşur. İlk sezonda olaylar, Aerium'da bulutların üzerindeki yemyeşil evlerde yaşayan Mat ile en fakir insanların yaşadığı gecekondular arasında büyük bir ayrımın olduğu fütüristik bir şehir olan San Francisco'nun antik kenti Bay City'de gerçekleşiyor. 

Altered Carbon'ın konusu, Dünya'dan 80 ışık yılı uzaklıktaki Harlan gezegeninden Takeshi Kovacs askeri figürüne odaklanıyor. Başlangıçta askeri özel kuvvetler, C-TAC veya Sömürge taktik saldırı birliklerinin bir  üyesiydi ve çeşitli Bilinen Gezegenlerin vatandaşlarının suikastçilerden, kölelerden ve teröristlerden korunması için Birleşmiş Milletler Koruma Teşkilatı adına harekete geçmek amacıyla kurulmuştu.

Altered Carbon Dizisinin Genel Eleştirisi

25. yüzyılda kişinin bilincini sayısallaştırma ve onu başka bir vücuda aktarma imkanı gerçek oldu. Bu, kendini bir cinayete ışık tutmak için kibirli politikacıların ve sentetik uyuşturucu satıcılarının elinde olan Bay City'de - tam düşüşte bir metropol olan yeni bir cesedin içinde bulan eski bir asker olan Takeshi Kovacs'ın başına gelen şeydir. Soruşturmalar onu, yaşam ve ölümün anlamını bozan, ölümsüzlüğü karşılayabilenler tarafından yürütülen bir oyunda bireylerin yalnızca piyon olduğu bir toplumun sapkın mekanizmalarına sürüklüyor.

Takeshi Kovacs tarafından yürütülen araştırmalar, Altered Carbon'ın ana hikayesini oluşturuyor. Gerçekte, yapımcılar hikaye anlatımını iyileştirmek için birkaç ikincil ipliği tanıtmak istediler. Kovacs'ın Harlan, hüzünlü çocukluğu, kız kardeşi Rei ile derin ilişkisi, kız kardeşinden ayrılması ve Koruyucu C-TAC (Colonial taktik saldırı kolordusu) eğitimi, Rei ile yeniden birleşme ve kaçış üzerine kökeni anlatılıyor ve ardından gelen eğitim, Spedi'nin hayatını aşık olduğu Quell ile üstlenmek için izledi. Aslında bir olan klon tarafından oluşturulan bastırmak ait Reileen ama bilinç tarafından sahip birinin eski uzaylılar aslen gezegende yaşıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS