Ani Harabeleri'nde Ermeni turistin duasına, ezanlı karşılık

Ani Harabeleri'nde Ermeni turistin duasına, ezanlı karşılık

Kars'taki Ani Harabeleri'nin Katedral Kilisesi'nde Ermeni müzisyen Satenik Vardanyan'ın yüksek sesle dua etmesi ardından, Fatih Ünal adlı kişi de aynı yerde ezan okudu. Okunan ezanı dikkatle dinleyen Vardanyan, "Dua, duadır. Ne de olsa Allah bir ve Allah ile farklı dillerle konuşuyoruz" derken; kiliseyi gezen Fatih Ünal ise "Sadece içimden geldi ezan okudum" diye konuştu.

Ermenistan'ın ödüllü caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın, Harutyun Topikyan şefliğindeki Ermenistan Erivan Devlet Oda Korosu eşliğinde Türkiye-Ermenistan sınırındaki Tarihi Ani Harabeleri'nde önceki gün verdiği konser ardından Ermenistanlı müzisyen Satenik Vardanyan, Kadetral Kilisesi'nde dua etti. Vardanyan'ın duası ardından Ani Harabeleri'ni ziyarete gelenler arasında bulunan Fatih Ünal, Vardanyan'ın durduğu yere geçerek ezan okudu. Ünal'ın okuduğu ezanı dikkatle dinleyen Vardanyan, şöyle dedi:


"Dua duadır. Ne de olsa Allah bir ve Allah ile farklı dillerle konuşuyoruz. Farklı dinlere karşı saygım var. Bunun en güzel örneği de benim Müslüman bir arkadaşımla yemek yaptığımız olaydır. Burada olmaktan çok memnunum. Burası çok etkileyici.


Ani Harabeleri'nde Tigran Hamasyan konseri


Bu kilisede bir çok şey gördüm. Restorasyon çalışmaları yapılıyor bu konuda ayrıca mutlu oldum ki devlet bu konuya dikkat ediyor, kültür varlıklarını koruyor. Bu çok önemli bir gelişme. Ani'yi Ermenistan tarafından görmüştüm. İlk defa buraya geliyorum. Ama hissettiklerim sözlerle anlatılmaz."Vardanyan'ın kendisinden önce burada sesli olarak dua okuduğundan haberi olmadığını ifade eden Fatih Ünal ise, "Az önce ne olduğuyla ilgili hiçbir fikrim yok. Sadece içimden geldi ve ezan okudum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS