Ankaralı Yahudilerin izindeki belgesel İstanbul’da

Ankaralı Yahudilerin izindeki belgesel İstanbul’da

Ankara’nın İstiklal Mahallesi diye anılan Yahudi Mahallesi’ni konu alan “Hermana” belgeseli ilk kez İstanbul’da gösterilecek. Enver Arcak’ın belgeseli 13 Mayıs günü Salt Galata’da izleyiciyle buluşacak.

Ankara’daki Yahudi Mahallesi 2017 yılının başında yangınlarla gündeme geldi. Yaklaşık bir ay içinde ikisi tescilli üç bina yanarak kül oldu. Günden güne yok olmaya yüz tutan bu mahalleyi bir belgesel ile ölümsüzleştiren ise Enver Arcak oldu. Arcak belgeselin adını da “Hermana” koydu.

Yahudi İspanyolcası’nda “Kız kardeş” anlamına gelen Hermana’nın ilk gösterimi 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşti. “Hermana” bu hafta sonuysa İstanbul’da ilk kez gösterilecek. 13 Mayıs günü Salt Galata’daki gösterim saat 14:00’te başlayacak.

“Ankaralılar’ın çoğunluğu böyle bir yerin varlığından bile habersiz.” diyor Enver Arcak ve ekliyor: “Ankara’da tarihi dokusunu koruyan mahallenin çok az olması sebebiyle sadece haftasonu nadiren fotoğrafçıların geldiği bir yer ki onların da bu yerin tarihiyle ilgili kısıtlı bilgiye sahip olduğunu söyleyebilirim. Mahallede yaşayanlar sinagogu kilise olarak biliyorlar mesela…”

Arcak, “Hermana” ile Ankaralıların bile çoğunun bilmediği bu mahallenin geçmişini ortaya çıkartıyor. Unutulmaktan yani kelimenin tam anlamı ile yok olmaktan kurtarmaya çalışıyor. Belgesel, Ankara’daki varlığı milatttan önce 2'nci yüzyıla dayanan, 15. ve 20. yüzyılın başında nüfusu artan Ankaralı Yahudilerin tarihinin peşine düşüyor. İsrail’den ABD’ye dünyanın dört bir yanına gidenleri buluyor, bir kuşak sonra unutulacak hatıraları kayda alıyor.

“Hermana” Ankaralı Yahudilerin özel arşivlerini de açmayı başarıyor. Bugün harabe halindeki binaların bir zamanki görkemini, yine bugün bomboş kalan mahalledeki sinagogun bir zamanlar yer bulunamayan halini hatırlatıyor albümlerden çıkan fotoğraflar.

Cumartesi günkü etkinlik sadece film gösterimi ile sınırlı da değil. Belgeselin ardından yönetmenle kısa bir soru-cevap oturumu da yapılacak. Ardındansa İstanbul Bilgi Üniversitesi Yahudi Toplulukları Çalışma Birimi (YATOÇ) tarafından SALT’ın işbirliğiyle düzenlenen “Bir Varmış Bir Yokmuş: Ankara Yahudileri” panelinde Bülent Bilmez’in moderatörlüğünde Ömer Türkoğlu, Rıfat Bali ve Murat Koraltürk konuşma yapacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS