Ayşe Kulin: ''Enseyi karartmayın''

Ayşe Kulin: ''Enseyi karartmayın''

Ayşe Kulin: ''Enseyi karartmayın''

Çukurova Belediyesi'nin düzenlediği Orhan Kemal Edebiyat Festivali, şair, öykücü ve romancıların katılımıyla ikinci gününde de devam etti. Silivri Cezaevi'nde yattığı için festivale katılamayan gazeteci Can Dündar'ın yerine oğlu Ege Dündar festivale geldi. Yazar Ayşe Kulin, "Sansür, baskı, hapis, işsizlik tehdidine rağmen enseyi karartmayalım." diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Orhan Kemal Edebiyat Festivali'nin ikinci günü, romancı Ayşe Kulin'in 'Hayat, Edebiyat ve Orhan Kemal' konulu söyleşisiyle başladı. Ayşe Kulin, "Bu ülkede şu acı gerçeği yaşıyoruz hep. Gerçeği söyleyenler ve yazanlara ne yazık ki hep acı çektiriliyor bu ülkede. Orhan Kemal gibi Can Dündar da gerçeği gösterdikleri için aynı kaderi paylaştılar. Ama Çetin Altan'ın da dediği gibi enseyi karartmayalım. Her şeye rağmen umut vardır." diye konuştu.

Ege Dündar ve Zeynep Oral sürprizi

Festivalin 'Onur Kurumu' olarak belirlenen Cumhuriyet Gazetesi adına katılımı beklenen gazeteci Can Dündar, Silivri Cezaevi'nde bulunmasından ötürü festivale gelemedi. Can Dündar'ı temsilen etkinliğe katılarak babası Can Dündar adına Onur Kurumu Plaketi'ni alan oğlu Ege Dündar, "Babam suçsuz. O sadece gazeteci olarak gerçekleri açıkladı. İnanın çok geçmeden çıkacak ve yine yazmaya devam edecek. Babamla gurur duyuyorum." diye konuştu. Ege Dündar, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Gecenin ikinci sürprizi ise aynı gazetenin köşe yazarı ve PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral'la kurulan canlı telefon bağlantısıydı. Eşi ağır hasta olduğu için gelemediğini belirten Oral, "Burada Orhan Kemal ve Nazım Hikmet'le sohbet ediyorum, ben oradayım, siz de benim yanımda. Ben bu festivale yürekten katıldım." dedi. Seyirciler, Oral'ı da uzun uzun alkışladı.

Erden Kıral, Şükrü Erbaş ve Haydar Ergülen

Yazarlar Ali Özgür Özkarcı, Alper Akçam, Aydın Çam, Aydın Ilgaz, Bedri Aydoğan, Elvan Ebinç, Hasan Özkılıç, Işık Öğütçü, Mahmut Temizyürek, Mazlum Vesek, Nilgün Ilgaz, Saba Kırer, Serpil Ciritci, Tahir Şilkan ve ses sanatçısı Serkan Yontar da festivalin ikinci gününde hazır bulundu. Şiir, öykü, roman, kitap, kitap kapakları sergisi, sinema, panel, dinletilerin yer aldığı festivalin ikinci günü, yönetmen Erden Kıral, şair Şükrü Erbaş ve Haydar Ergülen'in katılımıyla renklendi. Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde açılan 'Kitap Kapakları Sergisi'nin ardından katılımcılar Bekçi Murtaza filmini izledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Barış için dilek fenerleri uçuruldu

Film gösteriminin ardından festivale katılan konuklara teşekkür ederek plaketlerini veren Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ''Festivalimize halkımız inanılmaz bir ilgi gösterdi. Bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecek. Çukurova kültür, sanat ve festivallere doyacak.'' diye konuştu.

Orhan Kemal, Nazım Hikmet ve Bekçi Murtaza karakteri üzerine panel, söyleşi ve tartışmaların yapıldığı festivalin ikinci günü, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve Onur Konuğu Ayşe Kulin'in birlikte dilek fenerlerini uçurmasıyla noktalandı.