Baki Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Baki Kalmak Ne Anlama Gelir?

Baki Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Baki Kalmak Ne Anlama Gelir?

Baki kelimesi günümüzde en sık kullanılan ve bilinen kelimelerden bir tanesidir. Baki kelimesini hemen hemen her alanda duymak mümkündür. Baki kelimesi kitaplarda, televizyonlarda, dergilerde ya da gazetelerde sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bunun yanında bu kelime günlük yaşantı içerisinde de insanların farkında olarak ya da olmayarak sıklıkla kullandığı kelimelerden bir tanesini oluşturur.

Baki Kelimesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Göre Anlamı Nedir?

Baki kelimesi Arapça kökenli olan bir kelime çeşididir. Baki kelimesi Türkçeye Arapçadan geçmiştir. Baki kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre anlamları birkaç tanedir. Bu sözlüğe göre baki sözcüğünün anlamları şu şekilde ifade edilebilir:

Daimi olan,

Devamlı, sürekli

Belli bir miktardan geri kalan

Anlamları ile günümüzde sıklıkla kullanılır. Bu kelimenin doğru yazılış şekli de en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakıldığında bu kelimenin doğru yazılış şeklinin bâkî değil baki şeklinde olduğu belirtilmiştir. Bu sebepten dolayı doğru bir kullanım için baki biçiminde yazmak gerekir.

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne Bakıldığında Baki Kalmak Ne Demektir?

Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre baki; devamlı, öteki ya da bir şeyden geri kalan manasına gelir. Sözlük kapsamında baki kalmak ise; kalınlı olmak, devamlı, bir şeyden artmak manalarına gelir. Baki kalmak deyimi sıklıkla kullanılan bir deyimdir. Bu deyim ile bahsedilen durumun kalıcı olacağından ya da kalıcı kalacağından bahsedilir.

Bakilik Ne Demektir?

Bakilik kelimesi, baki sözcüğünden türemiş olan bir kelimedir. Bakilik kelimesinin anlamı; baki olabilme, sonsuz olma, daimi kalıcı kalma sürekli var olma manalarına gelir. Bununla birlikte bakilik kelimesi süreklilik anlamıyla da kullanılmaktadır. Baki kelimesi Esma-ül Hüsna arasında bulunan Allah'ın doksan dokuz isminden yalnızca bir tanesini oluşturur. Sonu olmayan ya da ölümsüz olan manasını içerir. Allah'ın sonsuz olduğunu ya da sonsuzluğunu, daimi olduğunu sıfat ile anlatabilmek için kullanılacak olan bir isimdir. Ayrıca yalnızca Allah a ait fonksiyonları vurgulayan isimler arasında bulunmaktadır.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS