Bihter Can’dan bir farkındalık kitabı: Haris Kadınlar...

Bihter Can’dan bir farkındalık kitabı: Haris Kadınlar...

Bihter Can’dan bir farkındalık kitabı: Haris Kadınlar...

Kadın olarak “Çiçek” değiliz diyoruz ama birbirimizin üstüne basa basa çiçekten de farkımız kalmıyor...”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eğitimci-Yazar Bihter Can’ın, kadınların birbirini  ‘sözde’ değil’ özde’ desteklemesi gerektiğini anlatan ve gerçek yaşanmışlıkları içeren, sıcacık hikayelerden oluşan ilk kitabı okurla buluşturdu. Haris Kadınlar, Uyanış Yayınevi etiketiyle 10.000 adet ilk basımla tüm kitap satış sitelerinde ve raflarda yerini aldı. 

Kitapseverlerin yoğun ilgiyle karşıladığı ilk kitabının heyecanını yaşayan Bihter CAN, devamı kitapların geleceğinin müjdesini verdi. Pandemi nedeniyle yazar, imza günlerini ilerleyen dönemlerde yapacağını duyurdu ve kendisine birbirinden değerli yorumlarıyla destek olan tüm okurlarına teşekkür etti.

Haris Kadınlar, kadın olmanın ne kadar muazzam bir yaratılış ayrıcalığı olduğunu hatırlatan bir kitap. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde okurla buluşan ilk kitabını yazar, ‘kadınlara armağan’ olarak nitelendiriyor. “Her kitap kendi içinde bir birikim barındırır yahut paylaşma isteği belki de dertleşme isteği.” diyen yazar, ülkemizde gerçek anlamda bir kadın dayanışması olmadığına dikkat çekmek istiyor. “Kadınlar Güçlendikçe Tüm Dengeler Değişecek”  mottosuyla yola çıkan yazar, kitabı aracılığıyla bu mesajını dilden dile yaymak istediğini ifade ediyor.

“Sadece cinayet, tecavüz ve taciz haberlerinde el ele vermiş gibi görünmekle, sosyal medya hesaplarımızda birkaç paylaşım yapmakla hiçbir sorunu çözemeyiz. Bir kadın katledildikten sonra arkasından “Kim bilir o kadın da ne yapmıştı?” diyen kadınlar var mesela.

Ya da oğlunu “Erkektir, elinin kiridir!” diye pohpohlayarak büyüten anneler var. Boşanmış erkek ‘Sütten çıkmış ak kaşık.’ ama boşanmış kadın ‘Defolu ürün!’ bazılarına göre. Çok acı ama gerçek…Ve biz kadınlar…”Çiçek değiliz.” diyoruz ama önce birbirimizin ayakları altında eziliyoruz. Çiçekten farkımız da kalmıyor hani…Vakit; ‘İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.’ vaktidir.” diyor yazar ve ekliyor “Kadın olarak önce kendi değerimizi farkına varmalıyız.”

Bihter CAN Kimdir?

9 Eylül 1984 İstanbul doğumludur. Orta ve lise öğrenimini Özel Oğuzkaan Koleji’nde okul üçüncüsü olarak tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans yapmıştır. Üsküdar Gazetesi Spikerlik-Sunuculuk Kursu’nda; Bülent Özveren, Atilla Sarıkayalı, Gülgün Feyman ve Tiyatro Sanatçısı Güneş Hayat’tan diksiyon ve sunuculuk dersleri almıştır. Öğrencilik yıllarından itibaren bazı ulusal basın-yayın organlarında editör, muhabir, haber program sunucusu ve seslendirmen olarak görev almıştır. ‘Halkın Gündemi’ adlı haber aktüel programı hazırlayıp sunmuştur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu dönemde yankı uyandıran bazı özel röportajlara imza atmıştır. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği ve eğitim yöneticiliği, okul müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Gündeme dair çeşitli köşe yazıları, internet haber portallarında yer almıştır. Yazmaya ilk olarak, ilkokulda şiirler yazdığını düşünerek başlamıştır. Yazınsal anlamda kendine güvenini, lisede katıldığı öykü yarışmasında “Paganini Bülent” adlı çalışmasıyla birincilik ödülünü almasıyla kazanmıştır. Halk oyunları özel ilgi alanlarındandır ve Türkiye’yi yurtdışında çeşitli halk dansları festivallerinde temsil etmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan Arkeoloji bilimine meraklıdır ve amatör olarak Antik Yunan araştırmaları yapmaktadır. Okul yıllarından ve dış haberler editörlüğünden kaynaklı olarak iyi derecede İngilizce bilmektedir. Türkoloji ana bölüm derslerinden olan Osmanlı Türkçesi’ne vakıftır ve bu alanda kendini geliştirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.