Bir Yeşilçam hikayesi: İhsan Yüce

  1. Kültür Sanat
Bir Yeşilçam hikayesi: İhsan Yüce
Bir Yeşilçam hikayesi: İhsan Yüce

Hem oyuncu, hem yazar, hem yönetmen, ‘Ekmek Şarap, Sen ve Ben…’in unutulmaz şairi İhsan Yüce’nin hayatı beyaz perdeye yansıyor. İhsan Yüce’nin 1929’da başlayan ve 1991 yılında son bulan hayatını bütün yönleriyle ele alan “Bir Yeşilçam Hikâyesi İhsan Yüce” belgeselinin ilk gösterimi, 17 Mayıs Çarşamba günü saat 20:00’de, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde gerçekleşecek.

Yeşilçam emektarı İhsan Yüce 1929 yılında başlayan ve 1991 yılında son bulan 62 yıllık hayatına 169 film, 59 senaryo, 10 yönetmenlik çalışması sığdırdı. Ayrıca arkeolog, ressam ve heykeltıraş olan İhsan Yüce, Kemal Sunal ve Tarık Akan’ın en yakın arkadaşı, Menderes Samancılar, Aytaç Arman gibi pek çok usta oyuncuyu da Yeşilçam’a kazandırdı.

İhsan Yüce’nin hayatına yakından tanıklık eden 21 anlatıcının büyük sanatçıyı anlattıkları belgeselde, unutulmaz filmlerden sahneler ve insan hikayeleri yer alıyor. Türkiye’nin gerçekliklerini aktarmada komediyi güçlü bir enstrüman olarak kullanan İhsan Yüce’nin dram ağırlıklı filmleri olan “Bedrana, Fırat’ın Cinleri, Bebek, Ah Güzel İstanbul, Çark ve Güneşli Bataklık” da belgeselde yer verilen yapımlar arasında bulunuyor.

Yönetmenliğini Özgür Güzelgül’ün yaptığı ve bir saat süren belgeselde İhsan Yüce’nin hayatına her açıdan tanıklık yapmamızı sağlayan 21 anlatıcı ise şöyle: Aslı Yüce, Mazlum Çimen, Aytaç Arman, Gül Sunal, Atilla Dorsay, Menderes Samancılar, İlyas Salman, Müjdat Gezen, Berhan Şimşek, Cahit Berkay, Tuncay Akça, Çetin Tunca, Korhan Yurtsever, Yusuf Ekşi, Zerrin Acuner, Barış Zeren, Adil Ali Atalay, Hasan Aras (Travolta Hasan), Tarkan Kaynar, Kadir Çil, Suat Dolu, Feride Filiz, Yılmaz Atadeniz ve Hikmet Karagöz.​

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS