Chernobyl Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Chernobyl Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Chernobyl Dizisinin Konusu Nedir? Oyuncuları Ve İsimleri Neler? Chernobyl Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

SSCB'de, günümüzdeki Ukrayna'da meydana gelen insanlık tarihinin en büyük felaketleri arasında yerini alan Çernobil, Chernobyl dizisi ile tekrar gündeme geliyor. Nükleer santral patlaması ve bu patlamaya dair gün yüzüne çıkmayan saklı detaylar dizinin senaryosu ve güçlü oyunculuk performansları ile ekranlara yansıyor.

Hem yürekleri dağlayan hem de insanları bu felaket üzerine düşünmeye sevk eden dizi tarihe ışık tutması bakımından önemli bir rol üstleniyor. Çernobil felaketine dair çekilen pek çok dizi ve film arasında farklı kurgusu ile izlenmesi gereken bir yapım. 

Chernobyl Dizisinin Konusu Nedir? 

Chernobyl, Tarihe en kötü insan yapımı felaketlerden biri olarak kara harflerle geçen Çernobil nükleer santral patlamasının gerçek hikayesini dramatize ederek ekranlara taşıyor. Dizide Avrupa'da önceden tahmin edilemeyen bu ürkütücü felaketin meydana gelmesi akabinde bu felaketten Avrupa'yı kurtarmak için kahramanca mücadele eden cesur yürekli kadın ve erkeklerin başlarından geçen olaylar izleyiciler ile buluşuyor.

Mini dizi olarak nitelendirilen Chernobyl, 1986 Nisan ayında Sovyet Ukrayna'da meydana gelen nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına odaklanıyor. Çernobil felaketinin nasıl ve niçin oluştuğunu mercek altına alan dizi, hala akıllara takılan bazı soruların cevaplarını açıklamaya çalışıyor. Çernobil dizisi, büyük ölçüde Belaruslu Nobel ödülü alan ünlü yazar Svetlana Aleksiyeviç'in Çernobil'den Sesler kitabında okuyucuları ile paylaştığı Pripyat halkının anılarına dayanıyor. 

 Oyuncuları ve İsimleri Neler?

Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan oyuncular ve canlandırdıkları karakterler şöyle: 

- Jared Harris: Valery Legasov

 - Emily Watson: Ulana Khomyuk

 - Stellan Skarsgard: Boris Shcherbina

 - Jessie Buckley: Lyudmilla Ignatenko

 - Adam Nagaitis: Vasily Ignatenko

 - Paul Ritter: Anatoly Dyatlov

 - Sam Troughton: Aleksandr Akimov

 - Robert Emms: Leonid Toptunov

 - Adam Lundgren: Vyacheslav Brazhnik

 - Karl Davies: Viktor Proskuryakov

 - Jay Simpson: Valery Perevozchenko

 - Billy Postlethwaite: Boris Stolyarchuk

 - Adrian Rawlins: Nikolai Fomin

 - Con O'Neill: Viktor Bryukhanov

 - Donald Sumpter: Zharkov

 - Barry Keoghan: Pavel

 - Alex Ferns: Glukhov

 - Ralph Ineson: Nikolai Tarakanov

 - Mark Lewis Jones: Vladimir Pikalov

 - Michael Colgan: Mikhail Shchadov 

Chernobyl Dizisi Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Chernobyl, Çernobil felaketinin unutulmadığını hala izlerinin sürüldüğünü ve gelecekte de unutulmaması gerektiğini gerçek hayat hikayeleri üzerinden en etkileyici şekilde seyircilerine aktarmayı başaran bir dizi. Büyük ve ses getiren projelerde imzası bulunan HBO kanalının bir sezon 5 bölümlük bir yapımı olan Chernobyl, uzun süre sosyal medya platformlarında da konuşulan ve büyük beğeni kazanan bir dizi olmuştur. Dizinin orijinal dili ise İngilizce olup ABD yapımıdır. Dizinin gösterim süresi ise ortalama 60-72 dakika aralığında seyrediyor. 

Chernobyl Dizisinin IMDB Puanı 

Chernobyl dizisini merak edenler dizinin IMDb puanı hakkında da bilgi edinmeyi tercih ediyorlar. IMDb puanı dizilerin başarısı açısından seyircilerin önem verdikleri tek kriter olmasa da dikkate alınan kriterlerinden biri. Chernobyl dizisinin IMDb puanı 9,7 gibi bir hayli yüksek bir puan. Dizinin bu puana çok kısa bir sürede ulaştığını da belirtmek gerekli.

Chernobyl Dizisinin Yönetmeni ve Senaristi Kimdir? 

Çernobil felaketi ve yarattığı duygusal karmaşa dokunaklı bir şekilde dizide vücut buluyor. Dizinin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Johan Renck var. Chernobyl dizisinin senaristi ise Craig Mazin. Dizi tarihi drama türünde mutlaka izlenmesi tavsiye edilen ve eleştirmenlerden iyi bir not alan bir yapımdır. Dizinin yayınlanması ile birlikte Çernobil felaketi ve olası nükleer patlama risklerinin yeniden gündeme gelmesi söz konusu oldu. Bu da dizinin başarılı bir yapım olduğunun en büyük kanıtıdır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS