3. İstanbul Tasarım Bienali başlıyor

3. İstanbul Tasarım Bienali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından "Biz İnsan mıyız?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl" başlığıyla düzenlenen "3. İstanbul Tasarım Bienali", 22 Ekim - 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

CNN TÜRK'ün medya sponsoru olduğu bienalin, Karaköy Özel Rum İlköğretim Okulu'nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bienal sergilerinin 5 farklı mekanda ücretsiz gezilebileceğini kaydetti.


Eczacıbaşı, bienal süresince sergilerin yanı sıra yaratıcı mahalleler programı, akademik program, söyleşiler ve atölyeler gibi kentin farklı noktalarında çeşitli etkinlikler düzenleneceğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:


İstanbul Modern'de perşembe günleri biletler Ülker'den


"Bienal, İstanbul'da uluslararası arenada tasarım çevrelerinin odak noktalarından biri olacak. İzleyicilerimizin de bienalle birlikte yeni düşüncelerle, yeni bakış açılarıyla tanışacağına, tasarıma dair yeni sorular soracaklarına inanıyoruz.


Bienal, başta eş sponsorlarımız olmak üzere birçok değerli destekçilerimizin katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Başbakanlık Danışma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere, bize büyük katkı sağlayan eş sponsorlarımızdan Enka Vakfı'na, Petkim ve Vitra'ya, etkinliğimizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim."


Bienal küratörlerinden Beatriz Colomina da bienal için İstanbul'da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, insan ve tasarım ilişkisini "Biz İnsan Mıyız?" başlığı altında ele aldıklarını söyledi.


Colomina İstanbul'un tasarımı yeniden düşünmek için muhteşem bir şehir olduğuna dikkati çekerek, "Bu yılki bienalin girişimlerinden biri de Türkiye'de tasarım kavramı ve endüstrisinin 200 yıllık tarihine dair bir araştırma kütüphanesi, arşiv oluşturmak istiyoruz. Bu nedenle Türkiye'den akademisyenler, tasarımcılar ve uzmanlardan oluşan bir ekibi bir araya getirdik. En eski ve yeni insan yapıtlarının arasındaki ilişkiyi çok çekici buluyoruz" diye konuştu.


Tasarımın insani bir şey olduğuna işaret eden Colomina, şöyle devam etti:


"İlk aletlerden, katlanarak genişleyen insan kabiliyetine, sosyal yaşamın temelinde tasarım var. Öte yandan tasarım, eşitsizlikler ve yepyeni görmezden gelme biçimleri oluşturuyor. Bir yandan dünyada hiç olmadığı kadar savaş, kanunsuzluk, yokluk ve iklim şartları nedeniyle insanlar zorunlu olarak yerinden olurken, diğer yandan insanın genetik yapısı ve iklimin kendisi aktif olarak yeniden tasarlanıyor. Artık iyi tasarım olgusuna sığınamayız. Tasarımın baştan tasarlanması gerekiyor."


"Bienalde çok farklı gruplar birbirleriyle etkileşimde olacak"


Küratör Mark Wigley ise bienalde Türkiye'den beş genç tasarımcı ile çalıştıklarını söyleyerek, "Pemra Ataç, Yetkin Başarır, Özge Güven, Okay Karadayılar ve Sarp Sözdinler bienalin sokaklardan yayınlara, sergiye ve internet üzerindeki çalışmalara kadar uzanan çeşitli boyutları için farklı grafik çalışmaları gerçekleştirdi" dedi.


Bienalin bir arkeoloji projesi olduğunu dikkati çeken Wigley, şunları söyledi:


"Bienal, günümüz tasarımının uçlardaki halini, ilk ayak izlerinden en yeni dijital ve karbon ayak izlerine uzanan, türümüzün 200 bin yıllık tarihi bağlamına yerleştiriyor.


Normal koşullarda bir bienal geçmiş 2 seneye odaklanır. Bu bienal ise son iki saniyeden 200 bin yıl öncesine kadarki zaman dilimine odaklanıyor.


Türkiye ve yakın çevresinden arkeolojik eserler bienalin kalbinde yer alacak ve tasarıma dair güncel düşüncelerle farklı bir açıdan bakmamıza olanak verecek. Bu bienal sanatçıların, mimarların değil çok farklı grupların birbirleriyle etkileşimde oldukları bir bienal olacak."


Bianelde neler olacak?


Bienal, "insan"ın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceliyor.


Ücretsiz olarak gezilebilecek bienalde, 6 kıtadan 13 ülkeden 250'nin üzerindeki katılımcının 70'in üzerinde projesi yer alacak.


Bienal katılımcıları arasında tasarımcıların yanı sıra mimarlar, tarihçiler, arkeologlar, koreograflar, sanatçılar ve bilim insanları da yer alıyor.


Bienalde yer alan projeler, tasarımın insan hayatını, bedenini, yaşadığı gezegeni ve zamanı nasıl kökten değişikliklere uğrattığını gösteriyor.


Kapılarını 22 Ekim'de açacak bienal, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-x İstanbul, Depo, Alt Sanat Mekan ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde 20 Kasım'a kadar devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS