Alaçatı'da müzik kirliliğine daha kaliteli müzikle "dur" denilecek

Alaçatı'da müzik kirliliğine daha kaliteli müzikle "dur" denilecek © DHA

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da yaşanan müzik kirliliği bu tatil beldesinin tutkunlarını harekete geçirdi. İşletmeci Haldun Demirhisar ve ünlü piyanist Fazıl Say, daha kaliteli müzik adına 2017 yılında Alaçatı Festivali düzenleyecek.

İşletmeci Haldun Demirhisar ve Fazıl Say'ın daha kaliteli müzik için 2017'de düzenleyecekleri Alaçatı Festivali öncesinde bu girişimi tanıtmak amacıyla dün gece sahneye çıkan ilk isim ünlü piyanistin kendisi oldu.

Demirhisar'ın sahibi olduğu 'Neyse' isimli mekandaki konsere en büyük desteği ise Rue 1387'nin sahibi Funda Arkas verdi.

Konser öncesi konuklara hitap eden Haldun Demirhisar, fikrin ortaya çıkışını şöyle anlattı:
Strese iyi gelen en iyi 15 film
"Fazıl Say, burada, Alaçatı'da klasik müzik, caz ve rock'ın birarada olduğu bir festival yapmamız gerektiğini söyledi. Festivalin dokusunu şimdiden oluşturmak için yola koyulduk. Burada arkadaşım Funda'dan yardım istedim. Birlikte 2017'de yapacağımız festivalin ilk konserini gerçekleştirdik."

Geceye destek veren Rue 1387'nin sahibi Funda Arkas ise, "Haldun bana ilk geldiğinde 'Alaçatı'daki müzik kirliliğini bizim temizlememiz gerekiyor' dedi. Buna katılıyorum çünkü Çeşme ve Alaçatı bu değil. Sadece bildiğimiz, kulağa aşina gelen müzik değil de biraz daha kulak pasını alan, daha kaliteli, daha ruhu ve karakteri olan bir müzik yaratmaktı. Seve seve 'Evet' dedim. Hepinizden destek bekliyoruz" diye konuştu.

Gelecek yıllarda da dünyaca ünlü sanatçıları davet ederek festivali devam ettirmek istediklerini belirten Fazıl Say ise, bu gecenin özel bir gece olduğunu ve ne motosiklet gürültüsünün ne de ağustos böceklerinin seslerinin geceyi etkilemeyeceğini söyledi. Say, Beethoven'dan Chopin'e Eric Satie'den George Gershwin'e kadar birçok ünlü sanatçının eserinin yanısıra kendi bestelerini de seslendirdi.

Konseri izleyenler arasında CHP'li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile İstanbul ve İzmir iş dünyasından çok sayıda kişi, oyuncu Doğa Rutkay ve eşi Kerimcan Kamal, Özge Borak ve sevgilisi Berkay Tahmaz da yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS