Barışa adanan karikatürler Fransız Kültür Merkezi'nde

Barışa adanan karikatürler Fransız Kültür Merkezi'nde

Aydın Doğan Vakfı Uluslararası Karikatür Yarışması'nın ödüllü karikatürleri, İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde sergilenmeye başladı. Dünya barışına adanan karikatürlerden oluşan sergi 31 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yurtdışında birçok ülkede sergilenen, son olarak New York'da Birlemiş Milletler bünyesinde gerçekleştirilen barış sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde ziyarete açıldı.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda derece alan karikatürlerin seçkilerinden oluşan sergide, dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce karikatüristin,  dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşan bir jüri tarafından ödüllendirilen çizimleri yer alıyor.

Güçlü belgesellerin bağımsız festivali geliyor!

Serginin açılışında konuşan Fransa Başkonsolosu Mureil Domenach, barış sergisinin bir gelenek içinde yer aldığını belirterek "İstanbul Fransız Kültür Merkezi, bu yıl altıncı kez olmak üzere, yaz dönemini çizgi roman ve karikatüre adanmış bir sergi ile karşılıyor. 9'uncu sanata adanan bu sergiler yalnızca çizgi severler tarafından değil medya ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından da büyük bir beğeniyle takip edilmekte" dedi.

Serginin zengin bir içeriği sahip olduğunun altını çizen Domenach, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü desenle mizahın bir araya gelmesinden oluşan karikatür, bu anlatım biçimi, tüm dünyada paylaşılan bir anlatım biçimi. Türkiye, Nasrettin Hoca mizahını kültüründe barındıran bir ülke.

Fransa da mizah geleneği olan bir ülke. O nedenle bunların hepsinin bir arada, burada böyle bir şeklide birleşmesi çok güzel bir sonuç vermiş bu sergi vesilesiyle.

Karikatürün ele aldığı konularda hemfikir olmayabiliriz. Önemli olan karikatürün toplumsal tartışmaların bir parçası olduğunu unutmamak.

Örneğin, ben mesela daha önce savunma bakanlığında çalışıyordum. O yüzden askerlere özel bir sevgim var. Ayrıca da Fransa da bir nükleer güç tabii ki de. Bu sergi askere, askeri güce, savaşa eleştirel bakış getiriyor. Ben böyle bir alanda çalışmış olmakla birlikte yine de serginin çok çok iyi yapılmış olduğunu düşünüyorum."

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı ise, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür yarışmasının 32'nci yılında olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"32 sene bir yarışmayı sürdürmek, sadece Türkiye'de değil bütün dünyada karikatür sanatının en eski en saygın yarışmalarından biri haline getirdi bizim yarışmamızı. Bunun arkasında kurumsallaşma var,  Doğan grubunun, Doğan ailesinin hiç eksilmeyen desteği var. Başka türlü bu olmuyor."

Karikatürler bütün dünyada olup bitenleri yansıtıyor

Aydın Doğan Vakfı Uluslararası Karikatür yarışmasına her yıl 3 bin civarında karikatür geldiğini söyleyen Fetvacı, şöyle devam etti:

"130 ülkeden karikatürler geliyor. Arşivde birikmiş 80 bin karikatürümüz var. Biz bunların hepsini tarıyoruz ve internet sayfamıza koyuyoruz. Girip bakabilirsiniz. Dünyadan, çok çeşitli ülkelerden gelen karikatürler bütün dünyada olup bitenleri yansıtıyor. Bu yarışmanın önemli bir özelliği de o.

Geçen gün jüri toplantısı yaptık. 2015'in karikatürleri değerlendirildi. Üzülerek söyleyeceğim, yine savaşla ilgili birçok karikatür vardı.  Bir de mültecilerle ilgili, Akdeniz'de boğulanlarla ilgili çok üzücü ama çok çarpıcı resimler vardı. Önümüzdeki sene yine onları sizin beğeninize sunuyor olacağız."

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda dereceye girmiş, dünya barışına adanan karikatürlerden oluşan sergi Fransız Kültür Merkezi'nde 31 Ağustos tarihine açık kalacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS