Çocuklara sömestir tatilinde Van Gogh sanat atölyeleri

  1. Kültür Sanat
  2. Diğer
Çocuklara sömestir tatilinde Van Gogh sanat atölyeleri
Çocuklara sömestir tatilinde Van Gogh sanat atölyeleri

Sömestir tatili çocuklar için okul stresinden uzaklaşıp biraz soluk alma fırsatı sunuyor. Pia Sanat da çocuklar için farklı sanat dallarını keşfedebilmesi için atölyeler düzenliyor. Pia Sanat resimin ustalarını tanıtacağı atölye çalışmalarına Van Gogh ile başlıyor. 3-6 ve 7-12 yaşları arasındaki çocuklar hikayeleştirilmiş sohbetlerle Van Gogh’un renkleriyle tanışacaklar.

Okul, ödevler, sınavlarla puanlar ve gelecek kaygısı arasında sıkışmış hayatları olan çocuklar sömestir tatilinde biraz dinlenebiliyor. Tatillerde ailelerin imdadına ise sanat atölyeleri yetişiyor.   

Hem anne babalara hem de çocukların bu nefes alma ihtiyaçlarından yola çıkan Pia Sanat, çocuklar için; sanatın tüm dallarında özgün, yaratıcı ve nitelikli atölyeler oluşturmak amacıyla bir proje platformu kuruyor. Hayata meraklı ve kocaman gözlerle bakmanın gereğinden yola çıkan Pia Sanat, çocukları sanatla buluşturmak için farklı ve özgün sanat projeleriyle onlara kendilerini diledikleri gibi ifade etme imkanı sunmayı hedefliyor. 

Büyük ustalar küçük ellere ilham veriyor

Pia Sanat, ilk olarak sömestr tatilinde çocuklar için hazırladığı multidisipliner çocuk sanat atölyeleriyle çocuklara sanatın farklı alanlarında kendilerini ve yaratıcılıklarını keşfetme olanağı sunuyor. Plastik sanatlar ve dans atölyeleri ile başlayacak sömestr atölyelerinde çocuklar farklı sanat dallarını bir arada keşfediyorlar. Çocuklara sanatı ve sanatçıları tanıtmak amacıyla Sanat Eğitmeni Niyazi Selçuk tarafından hazırlanan “Büyük Ressamlar” sanat atölyesi sanatın büyük ustalarını çocuklarla buluşturuyor. Atölye kapsamında sanat tarihine damgasını vurmuş usta isimlerin yaşamöykülerini öğreniyor ve eserlerini yakından inceleyerek tanıyorlar. İlk olarak Van Gogh ile başlayacak atölye programında Picasso, Monet, Miro, Leonardo da Vinci gibi sanatın büyük ustaları çocuklara tanıtmak amaçlanıyor. 

3-6 ile 7-12 yaş gurubu olmak üzere 2 gruba yönelik toplam 4 günlük olarak hazırlanan atölyede çocuklar, farklı teknikler kullanarak yaptıkları çalışmalarla kendilerini farklı şekillerde ifade etme yöntemlerini geliştirebilecekler. Şimdilik sömestr için düzenlenen atölyede yaş gruplarına özel içeriklerde hazırlanan, hikayeleştirilmiş sohbetlerle çocuklar Van Gogh’un renkleriyle tanışacak. 

Atölye çalışmasının kontenjanı 14 kişilik.

3-5 yaş grubu için 11.00- 13:00  

7-12 yaş grubu için 11.00-13.00 

Detaylı bilgi ve kayıt için: 0533 225 47 71 - 0535 396 32 13

piacocuksanat@gmail.com

 

Atölye programı: 

1. HAFTA 

“Van Gogh ve Portreleri”

Portre kavramını ele alacağımız atölye çalışmasında, Van Gogh portrelerini inceleyeceğiz. Sanatçının portrelerinde kullandığı renkler ve boyayı kullanma tekniklerini inceleyerek kendi portrelerimizi tasarlayacağız. 

Van Gogh'un "Yatak Odası” yapboz çalışması

Van Gogh'un en ünlü eserlerinden olan "Yatak Odası”nı inceleyerek, yapboz halindeki parçaları çocuklarla renklendirerek bir araya getireceğiz.  

2. HAFTA 

”Kendi yatak odamızı yapıyoruz”

Van Gogh'un “Yatak Odası” eserinden yola çıkarak çocuk gözüyle kendi yatak odamızı resimlerimizde canlandıracağız. 

“Ayçiçekleri”

Van Gogh'un ünlü eseri “Ayçiçekleri” eserini inceleyeceğimiz bu atölye çalışmasında 'natürmort' kelimesini yaş grubuna uygun içerikte hazırlanmış olarak ele alacağız. Kendi natürmortlarını tasarlayan çocuklar kendi bakış açılarıyla kendi ayçiçeklerini tasarlayacaklar. 

Niyazi Selçuk:

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Öğretmenliği Bölümü’nden 2002 yılında mezun oldu. 2003 yılında İsveç’teki Gotland Art School Kültürel Köprü Projesi’ne katıldı. 2009 yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema-televizyon Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1998 yılından bu yana, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi “Müziğin Rengi” sanat atölyesi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) “Düşler Atölyesi” gibi birçok projenin yanı sıra ilk ve ortaöğretim okullarında farklı yaş gruplarına yönelik ve ‘multidisipliner bir sanat’ anlayışıyla oluşturduğu atölyeleriyle çocukların erken yaşta sanat ile tanışmalarında rehberlik ediyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS