Contemporary İstanbul'u 90 bin kişi izledi

Contemporary İstanbul'u 90 bin kişi izledi

CNN TÜRK'ün medya sponsoru olduğu 11. Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarını 90 bini aşkın sanatsever ziyaret etti.

İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen fuar, 2 Kasım'daki öz izleme etkinliği dahil 90 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.


Dünyanın en zengin yönetmenleri


Bu yıl 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500'ü aşkın eserini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul'da satışa sunulan eserlerin toplam değeri 56 milyon dolar olarak açıklandı.


12. Contemporary İstanbul 12 Eylül 2017'de


Katılan eserlerin yüzde 62'sinin satıldığı fuarda, Jaume Plensa'nın "White Forest" aslı eseri 280 bin euroya, Janis Kounellis'in "Untitled" adlı eseri 220 bin euroya, Stiller'in "Matchstickman" adlı eseri 130 bin euroya, Gülay Semercioğlu'nun "A Sip of Water" adlı eseri 50 bin dolara alıcı bulurken, Christiaan Lieverse'in "Labiatae" adlı eseri 38 bin euroya ve Niloufar Banisadr'ın "Voiles aux vents" adlı eseri ise 25 bin euroya satıldı.


Dün sona eren fuarın bu yılki yeniliklerinden "Collectors' Stories" bölümünde, Türkiye'nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eser sergilenirken, "CI Dialogues"ta ise 3 gün boyunca 50'den fazla sanat profesyoneli, çağdaş sanatı tartıştı.


Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alan "CI Design" bölümü 32 tasarımcıyı, "Plugin" bölümü ise 18 yeni medya sanatçısını ağırladı.


Her yıl kasım ayında organize edilen Contemporary Istanbul, 2017'den itibaren eylül ayında İstanbul Bienali ile birlikte düzenlenecek. Seneye 12 Eylül'de başlayacak Contemporary İstanbul, bir gün daha uzayarak toplamda 5 gün halka açık olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS