Erdal İnci'nin "Clones Project" sergisi Zorlu PSM'de

Erdal İnci'nin "Clones Project" sergisi Zorlu PSM'de

Online çağdaş sanat platformu artnivo.com, reel mekanlarda gerçekleştireceği kişisel sergiler projesine Erdal İnci ile başlıyor.

Oluşumunun ikinci yılında başlattığı bu proje ile, artnivo.com'un desteklediği 'genç ve yükselen' sanatçılar, serginin konseptine uygun olarak belirlenen farklı mekanlarda üretimlerini sergileme fırsatı bulacak.

Projenin ilk aşaması Zorlu Performans Sanatları Merkezi işbirliği ile gerçekleşiyor.

Erdal İnci'nin artnivo.com'daki ilk kişisel sergisi "Clones Project" sanatçının son beş yıl içinde İstanbul ve Berlin'de ürettiği video serisini içeriyor.GIF formatında yayınladığı işleriyle tanınan, yeni medya sanatı ve fotoğraf gibi farklı disiplinlerde de işler üreten İnci, bu kez büyük format ekranlarda sergileyeceği videolarıyla Zorlu PSM'nin galeri mekanında izleyici ile buluşuyor.

Son olarak Galeri Michael Schultz'taki "Mass Ornament" kişisel sergisiyle Berlin'deki izleyicilerine ulaşan İnci, günümüze kadar birçok özel karma ve solo sergi projesinde de yer aldı.Aynı zamanda dünya basınında da büyük ilgi çeken İnci, GIF formatına dönüştürdüğü videoları ile Die Zeit, CNN, Huffington Post, Canal +, ABC News, The Creators Project, New Yorker vb. gibi birçok online editöryel yayında haber oldu.

Videolarında figürleri klonlayarak izleyende hipnotik etkiler bırakan İnci, günümüzde dünya çapında oldukça popüler olan GIF mantığını kullanarak, kusursuz döngüler yaratıyor.

"Clones Project" video serisinde mekan-zaman ve figür ilişkisini araştıran İnci, videolarında performansı gerçekleştiren figürü klonlayarak bir örüntüye dönüştürüyor. Böylece oluşan örüntü, zamanı çizgisel olmaktan çıkarıp döngüsel hale getiriyor.

Tarihi yeni baştan yazan en iyi 10 film

Çizgisel evrime de bir eleştiri niteliği taşıyan bu başlangıcı ve sonu olmayan döngüde İnci, çok katmanlı ve sürekli olarak kendini tekrar eden kitlesel hareket ile izleyicinin algısını değiştiriyor.

Erdal İnci'nin tekrarı kullanışı geleneksel motiflere benzeyen bir görsellik sunarken, videolarında İstanbul ve Berlin gibi kozmopolit noktaları kullanması şehirlerdeki çok-çeşitliliği ve bu çeşitliliğe rağmen oluşabilecek potansiyel bir uyumu öneriyor.  

İnci özgün tekniğini oluştururken hangi düşünceden yola çıktığını şu şekilde ifade ediyor:

"Zaman algımızı manipüle eden bu tekrarın izleyende belirsiz duygular uyandırdığını düşünüyorum. Her gün kullandığımız, kanıksadığımız ve birçok anımızın olduğu şehre yabancılaşmak istiyorum."

İnci'nin videolarında, şehirde her gün geçtiğimiz, gördüğümüz manzaralar bizi kendilerine tekrar ve bu sefer farklı bir gözle bakmaya davet ediyor. Gündelik hayatımızın parçası olmuş kamusal alanlara İnci'nin yorumuyla tekrar bakıyoruz.

Erdal İnci'nin artnivo.com bünyesindeki "Clones Project" sergisi 08 Temmuz - 28 Ağustos 2015 tarihleri arasında Zorlu PSM Galeri alanında görülebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS