İstanbul Tasarım Bienali'ni gezmek için son hafta

İstanbul Tasarım Bienali'ni gezmek için son hafta

CNN TÜRK'ün medya sponsoru olduğu 3. İstanbul Tasarım Bienali, 20 Kasım'da sona eriyor. Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde "BİZ İNSAN MIYIZ? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl" başlığıyla gerçekleştirilen bienali görmek için son hafta.

Kapılarını açtığı 22 Ekim tarihinden bu yana büyük ilgi gören 3. İstanbul Tasarım Bienali son haftasına girdi.


Etkinlikleriyle tüm şehre yayılan 3. İstanbul Tasarım Bienali'nin Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, Depo ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndeki sergileri 20 Kasım Pazar günü sona eriyor. bomontiada'da yer alan Alt Sanat Mekanı'ndaki bienal sergisi ise 4 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.


İnsanın 200.000 yıl boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimarlığa, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen 3. İstanbul Tasarım Bienali'nde, 50'nin üzerinde ülkeden 250'nin üzerindeki tasarımcı, mimar, sanatçı, koreograf, tarihçi, arkeolog, nörolog ve bilim insanının 70'in üzerinde projesi yer alıyor.Bienal etkinlikleri son haftasında devam ediyor


3. İstanbul Tasarım Bienali sergilerinin yanı sıra panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve şehrin tamamına yayılan sokak etkinlikleriyle son haftasında "tasarımı" tartışmaya devam ediyor. Paşabahçe Mağazaları OMNIA koleksiyonundan Ayşe Birsel'in tasarımı olan yerleştirme ise Kanyon Büyükdere Meydanı'nda bienal bitene kadar görülebilir.


Panel: Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?
16 Kasım Çarşamba, 17.00, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu


16 Kasım Çarşamba günü saat 17.00 ile 19.00 arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda yürütücülüğünü gazeteci Emin Çapa'nın yapacağı "Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?" başlıklı panele İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden Fuat Korhan Yelkenci ve Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler bölümünden Bülent Somay katılacak.


Seminer: Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik
19 Kasım Cumartesi, 14.00, Alt Sanat Merkezi


19 Kasım Cumartesi günü saat 14.00 ile 17.00 arasında bomontiada'daki Alt Sanat Mekanı'nda Olağanüstü Tasarımların Medya Arkeolojisi projesinin sahipleri Prof. Jussi Parikka'nın yürütücü ve Dr. Ayhan Ayteş'in konuşmacı olarak katılacağı Prof. Laura Marks ve Dr. Azadeh Emadi'nin de kendilerine eşlik edeceği "Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik" semineri gerçekleştirilecek.


Atölye: Speculative Design, Baghdad 800 - Istanbul 2048
20 Kasım Pazar, 13.00, Studio-X Istanbul


20 Kasım Pazar günü saat 13.00 ile 17.00 arasında ise Studio-X Istanbul'da Ayhan Ayteş'in Jussi Parikka ile birlikte yürütücülüğünü yapacağı "Speculative Design, Baghdad 800-Istanbul 2048" başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirilecek. İslami ve Ortadoğulu teknoloji ve tasarım mirasıyla ilişki kuran alternatif geçmişler, gelecekler ve tasarım kurguları hakkında soruların yanıtlanacağı atölyeye katılmak isteyen tasarımcılar ve sanatçıların http://bizinsanmiyiz.iksv.org/etkinlikler/ adresinden başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.İstanbul Tasarım Bienali'nden "geleceğin tasarımcıları"na özel atölyeler


"Gezegenimiz için... hayal et/düşün/tasarla"


Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda, ALLIGATOR Boya ve BASF eş sponsorluğunda düzenlenen, çocuk ve gençlik atölyeleri bienalin a ve gençlere yönelik ücretsiz atölyeler bienalin son haftasında da devam ediyor. Informel Eğitim-cocukistanbul tarafından geliştirilen "Gezegenimiz için.. hayal et/düşün/tasarla" başlıklı atölyelerde, farklı yaş gruplarından çocuklar ve gençler, sergiyi gezerek, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir gelecek için tasarımın bugünkü rolünü sorgulayan çalışmalar yapacak.


Aileleriyle birlikte Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'ndaki sergiyi ziyaret eden çocuklar ve gençler, 19 Kasım Cumartesi günü, 11.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek serbest etkinliklere rezervasyonsuz olarak katılabilirler.


"Geleceği Giydirmek" sergisi 4 Aralık'a kadar devam ediyor


3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında, H and M sponsorluğunda, İsveç Başkonsolosluğu ve İsveç Enstitüsü'nün işbirliğiyle, "Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik" başlıklı bir atölye çalışması gerçekleştirildi.


Haziran 2016'da gerçekleştirilen atölyelerde, 20 moda ve tasarım öğrencisi, geri dönüştürülebilir malzemelerden sürdürülebilir tasarımlar hazırladı. Türkiye ve İsveç'ten önde gelen isimlerin yer aldığı jürinin belirlediği projeler, adını atölyenin danışmanlığını da yürüten Demirden Design ve Melis Pilavcı'nın belirlediği, "Geleceği Giydirmek" başlıklı sergi kapsamında, Pattu Mimarlık'ın hazırladığı özgün yaklaşımla, 4 Aralık tarihine kadar ADAHAN İstanbul Hotel'de görülebilir.Tasarım Bienali'nde haftanın etkinlik takvimi


GALATA ÖZEL RUM İLKÖĞRETİM OKULU
16 Kasım Çarşamba
17.00-19.00    Panel, Bir Gezegen Tasarlamak: Mars / İnsanlık Tarihinin En Büyük Macerası mı Hadsizliği mi?
Emin Çapa (yürütücü), Fuat Korhan Yelkenci (İstanbul Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Bülent Somay (Bilgi Üniversitesi, Kültürel İncelemeler)


ALT SANAT MEKANI
19 Kasım Cumartesi
14.00-17.00    Seminer: Olağanüstü Geçmişin Medya Arkeolojisi: Ortadoğu ve Gelecekçilik
Prof. Jussi Parikka (yürütücü), Prof. Laura Marks, Dr. Ayhan Ayteş, Dr. Azadeh Emadi


20 Kasım Pazar
13.00-17.00 Atölye | SPECULATIVE DESIGN, BAGHDAD 800 - ISTANBUL 2048
Eğitmen: Ayhan Ayteş, Jussi Parikka ile.


Yaratıcı Mahalleler ve Paralel Etkinlikler
17 Kasım, 18.00-20.30, ICA Home NispetiyeOn
Etkinlik | Magis: Tasarımda 40. Yıl
19 Kasım, Zorlu PSM Fuaye
Alışveriş Etkinliği | Istanbul Designer' Pop Up Day


Bienalin açık olduğu gün ve saatler


Galata Özel Rum İlköğretim Okulu / Studio-X Istanbul / Depo
Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00


Alt Sanat Mekanı
Salı-Cumartesi arası 13.00-21.00
Pazar günleri 11.00-19.00


İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Assos Salonu
Her gün 9.00-17.00


Kaydet

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS