En İyi İran Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 İran Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi İran Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 İran Filmi (İmdb Sırasına Göre)

İran sineması, genellikle tanınmamış oyuncuları ve minimalist konuları ve yalın dili ile dikkat çekiyor. Tüm bu özellikleri toplayarak insanın içine işleyen hikayeler ile izleyiciler ile buluşur. Karakterlerin tüm duygu durumlarını özellikle de çaresizliğini gözler önüne seriyor. İran sinemasında en beğenilen filmleri sizler için derledik.

1- Yakın Plan (1990) Nema-ye Nazdik

IMDb: 8.3

Mohsen Makhmalbaf’ın hayranı olan Ali, onun filmleştirdiği eserini yolculuk esnasında okurken bunu fark edip ilgi gösteren bir yolcu ile karşıla
şır. Ali, aynı duyguları paylaştığını düşündüğü bu kişi ile sohbet etmeye başlar. İlgiden memnun kalan Ali, kendini yönetmenin adı ile karşı tarafa tanıştırır. İran'ın zengin ve tanınmış aileleri arasında yer alan kadının hayatına girerek kendi filmini çekmek için bir yol arar.

2- Cennetin Çocukları (1997) Bacheha-Ye Aseman

IMDb: 8.3

Yönetmenliğini Majid Majidi'nin yaptığı Cennetin Çocukları, kız kardeşinin ayakkabılarını kaybeden bir çocuğun, onları bulabilmek için nasıl mücadele ettiğini konu ediniyor. Bu filmde yoksul bir aileye sahip olan iki kardeşin aynı ayakkabıyı paylaşmak zorunda olduğunu anlatıyor. Bu film, 1999 yılının Film Oscar'ı, Kiliseler Birliği Jüri ödüllerini ve Montreal Film Festivali Fipresci almayı başardı.

3- Bir Ayrılık (2011) Jodaeiye Nader az Simin

IMDb: 8.3

Simin kızı Termeh ve kocası Nader ile birlikte İran'ı terk etmek ister. Nader'in Alzheimer hastası olan babasını bırakmak istememesi üzerine Simin boşanma davası açar ve dava reddedilince anne, babasının yanına geri döner. Termeh ise, babası ile kalmaya karar verir. Nader, babasına ve kızına bakması için genç ve hamile bir kadın tutar. Ama bu durum daha fazla sorunlara yol açacaktır.

4- Cennetin Rengi (1999) Rang-e Khoda

IMDb: 8.2

Dokunaklı bir hikayeyi konu alan bu film, kör bir çocuk olan Mohammed'in çevresinde gelişen olayları konu ediniyor. Yaz tatili geldiği zaman Mohammed, Tahran'daki okulundan ayrılıp tatile çıkar. Büyük bir heyecanla babasını bekler ve bu sayede eve dönebileceklerini düşünür. Ama Mohammed'in kör olması nedeni ile babası oğlundan utanır. Bu nedenle okula daha geç varır. Okul müdüründen oğlunu yaz boyunca okulda tutmalarını istese de başarılı olamaz ve oğlunu eve götürmek zorunda kalır.

5- Arkadaşımın Evi Nerede? (1987) Khane-ye Doust Kodjast?

IMDb: 8.1

Ahmed, arkadaşlarının uğraşıp yaptığı bir ödevi yanlışlıkla eve götürür. Eğer ödevi geri getirmezse öğretmenden sıfır alacaktır. Tam olarak nerede oturduğunu bilmeden arkadaşının oturduğu köye doğru ödevi götürebilmek için macera dolu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaştığı köylülerden bazıları Ahmed'e caydırıcı davranırken bazıları ise yardımcı olmaya çalışır.

6- Elly Hakkında (2009) Darbareye Elly

IMDb: 8.0

Almanya'da yaşayan Ahmat, İran'ı ziyarete gider. Orada onu bekleyen eski arkadaşları vardır ve birlikte tatil planları yaparlar. Arkadaşları ile birlikte Hazar Gölü'nün kıyısında üç gün boyunca eğleneceklerdir. Tatili düzenleyen Sepideh, bu tatile Elly’ı da davet eder. hmad Elly’ı tanımamaktadır ama Sepideh’in asıl amacı onları yakınlaştırmaktır. Tatil çok güzel ve eğlenceli geçmektedir. Ta ki tatilin ikinci günü Elly kaybolanana kadar...

7- Bir Masumiyet Anı (1996) Nun va Goldoon

IMDb: 7.9

İran sinemasının en önemli isimleri arasında yer alan Mohsen Makhmalbaf'un bu filminde, yıllar önce ünlü bir yönetmenin ilerde kendisini filminde oynatacağını söyleyen bir polis memurunun hikayesini yansıtıyor. Yönetmenin evine gelerek kendisine verdiği sözü hatırlatan polis memurunun bu davranışı karşısında duygulanan Makhmalbaf, söz verdiği filmi çekmeye karar verir.

8- Serçelerin Şarkısı (2008) Avaze Gonjeshk-ha

IMDb: 7.9

Karim, Tahran'ın dışında bulunan bir deva kuşu çiftliğinde çalışıyor. Küçük bir evde ailesi ile birlikte huzurlu ve mutlu bir hayat sürerken bir gün deve kuşları kaçar. Karim, bunun sorumlusu olarak görülür ve çiftlikten kovulur. Kısa süre sonra kızının işitme cihazını tamir ettirmek için şehre gider. Ama motosikletli bir taksi sürücüsü olduğu zannedilir. Karim, bundan sonra yeni mesleğine başlar ve şehir içinde insan ve yük taşımacılığı yapar. Karim, cömert, ve dürüst karakterini zamanla değiştirmeye başlar. Bu durumda kızı ve karısında arasında sorunlara yol açar.

9- Beyaz Balon (1995) Badkonake Sefid

IMDb: 7.8

21 Mart, İran'da ilkbaharın ilk gününde yeni yıl kutlanır. 8 yaşındaki Razieh, küçük kız her sene olduğu gibi küçük bir Japon balığı olmasını hayal eder. Erkek kardeşinin de yardımı ile annesini balığı almak için ikna ediyor. Ama şehrin sıkışık ve kalabalık sokaklarında parasını kaybeder. Parasını ararken de başına çok sayıda macera gelir.

10- Baran (2001)

IMDb: 7.8

Tahran'a kış mevsimi gelmiştir. 17 yaşında olan Lateef, bir firmanın inşaatında kendi haline çalışmaktadır. İnşaatta çalışan kişilere çay vermek ve yemek hazırlamak gibi görevleri olan Lateef, bu halinden oldukça mutludur. Ama bu güzel ve huzurlu zamanları kısa bir süre içinde son bulur. Afganistan'daki savaştan ve İranlı insanlardan kaçan mültecilerden oluşan işçilerin arasına biri daha eklenir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS