En İyi Macera Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Macera Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Macera Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Macera Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Macera filmleri, diğer film türlerine oranla daha hızlı bir kurguya sahiptir. Ana karakterlerini polisler, suçlular, define avcıları, casuslar ve kaşifler oluşturur. ''Adventures'' adıyla da bilinen macera filmlerinde karakterlerden çok olaylar ön plandadır.

1- Back to the Future / Geleceğe Dönüş

Imdb Puanı: 8.5

3 filmden oluşan Geleceğe Dönüş serisinin ilki 1985 yılında vizyona girdi. Macera, Komedi - Bilimkurgu türündeki filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis üstlendi. Doktor Emmett Brown, yıllarca süren çalışmalarının sonunda bir zaman makinesi icat etmeyi başarır. Yardımcısı Marty ile birlikte makineyi deneyen doktor, yanlışlıkla 1955 yılına gider.

Devam filmleri 1989 ve 1990 yılında çekilen Geleceğe Dönüş, En İyi Müzik dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

2- Raiders of the Lost Ark / Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları

Imdb Puanı: 8.4

Senaryosu George Lucas ve Charlie Kaufman tarafından yazılan film, 1 Şubat 1983 tarihinde gösterime girdi. Macera - komedi türündeki filmde kutsal hazinenin peşine düşen arkeolog Indiana Jones'un Nazi askerlerine karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

Steven Spielberg'in yönettiği Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları, En İyi Görsel Efekt, En İyi Yapım Tasarımı ve En İyi Film Kurgusu dalında Oscar kazandı. Toplam 3 filmden oluşan serinin diğer filmleri 1984 ve 1989 yılında gösterime girdi.

3- Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Imdb Puanı: 8.0

2003 yapımı film Türkiye'deki sinemalarda Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti adıyla gösterildi. Kaptan Barbossa, Jack Sparrow'un Siyah İnci adlı gemisini çalar ve belediye başkanının kızını kaçırır. Toplam 5 filmden oluşan Karayip Korsanları serisinin yönetmen koltuğunda Gore Verbinski oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise şunlardır: Johnny Depp, Keira Knightley, Orlanda Bloom, Geoffrey Rush ve Jack Davenport.

4- Dirty Harry / Kirli Harry

Imdb Puanı: 7.7

San Fransisco'da tüfekli bir seri katil ortaya çıkar. Katil, dürbünlü tüfeğiyle binaların çatısına insanlara rastgele ateş eder. Polis, ne kadar araştırma yapsa da ipucu bulamaz. Soruşturmanın başına Kirli Harry lakaplı Harry Callahan getirilir. Harry, kenti yöntemlerini kullanarak katilin izini sürmeye başlar.

1971 yılında gösterime giren Kirli Harry filminin yönetmen koltuğunda Don Siegel oturuyor. Clint Eastwood'un Harry karakterine hayat verdiği macera, suç, gerilim türündeki yapım 70'li yılların en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor.

5- The Rock / Kaya

Imdb Puanı: 7.3

Alcatraz hapishanesi içindeki roketler ile birlikte ele geçirilmiştir. Amerikan Hükümeti, suçluları etkisiz hale getirme için özel bir tim oluşturur. Timin içinde 30 yıl Alcatraz hapishanesinde yatmış olan eski bir suçlu da vardır.

1996 yılında gösterime giren filmin oyuncu kadrosunda Nicolas Cage, Sean Connery, Ed Harris, David Morse ve John Spencer yer alıyor.

6- Crank / Tetikçi

Imdb Puanı: 6.9

Chev zehirlendiğini ve 1 saatlik ömrü kaldığını öğrenir. Panzehir ise şehrin bir diğer ucundadır. Panzehri bulmak için yola çıkan Chev'i yolda birçok tuzak ve tetikçi beklemektedir. Brian Taylor ve Mark Reveldine'nin yönettiği filmin ikincisi 2009 yılında Yüksek Gerilim adıyla gösterime girdi. Aksiyon, Macera, Suç türündeki filmin oyuncu kadrosunda Jason Statham, Efren Ramirez, Amy Smart ve Jose Pablo Cantilllo yer alıyor.

7- National Treasure / Büyük Hazine

Imdb Puanı: 6.9

Babası ve dedesi gibi define avcısı olan Benjamin, Tapınak Şovalyelerine ait gizli hazinenin peşindedir. Araştırmaların sonunda hazinenin yerinin Amerika Bağımsızlık Bildirgesinin arkasında yazılı olduğunu öğrenir ve macera başlar.

Baş rollerini Nicolas Cage, Sean Bean ve Diana Kruger'in paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda John Tuttellaub oturuyor. Filmin devamı niteliğindeki Sırlar Kitabı 2007 yılında gösterime girdi.

8- Romancing the Stone / Amazon'da Fırtına

Imdb Puanı: 6.9

Joan, Amerika'nın en ünlü yazarlarından biridir. Bir gün Güney Afrika'da yaşayan kardeşinin bir çete tarafından kaçırıldığını öğrenir. Joan kardeşini kurtarabilmek için define avcısı Jack'ten ardım ister. Baş rollerini Michael Douglas, Kathleen Turner, Alfanso Arau ve Danny DeVito'nun paylaştığı film 1984 yılının en çok izlenen ve gişe yapan filmlerinden biri oldu.

9- Mr. & Mrs. Smith

Imdb Puanı: 6.5

Brad Pitt ile Angelina Jolie'yi bir araya getiren Bay ve Bayan Smith, rakip şirketler için çalışan iki kiralık katilin yaşadığı maceraları anlatıyor. 120 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film, dünya genelinde yaklaşık 430 milyon dolarlık bir gişe hasılatı elde etti.

10- The Lone Ranger / Maskeli Süvari

Imdb Puanı: 6.4

Aksiyon, Macera, Western türündeki filmde Johnny Depp Toto karakterine hayat veriyor. Dünya genelinde 260 milyon dolar gişe hasılatı elde eden film 2013 yılında gösterime girdi. 2 dalda Oscar Adaylığı bulunan Maskeli Süvari filmi, katıldığı uluslararası festivallerde 4 ödül kazandı.

Tonto adlı bir Kızılderilinin öldü zannedilip bırakılan bir şerifin hayatını kurtarmasıyla başlayan filmde Johnny Depp'e Ruth Wilson, Toni Wilkinson, Armie Hammer ve William Fitchtner eşlik ediyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS