En İyi Tim Burton Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Tim Burton Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Tim Burton Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Tim Burton Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Tim Burton, daha 12 yaşında küçük bir çocukken ailesinin yanında yaşayamayacağına karar vererek babaannesinin yanına taşınan renkli bir karakter. Film çekme öyküsüne çocuk yaşta başlayan Tim Burton, ilk başlarda stop motion yöntemini kullanarak filmler çekiyordu. 1980'lerde ilk uzun metrajlı filmini çeken ünlü yönetmen, renkli karakterini ve hayal gücünü de bütün filmlerine yansıtmıştır. Sizler için en ilgi çekici 10 Tim Burton filmini derledik.

En İyi 10 Tim Burton Filmi

10-Batman Dönüyor (1992) - IMDB: 7.0

Bir devam filmi olarak çekilen Batman Dönüyor filminde; Batman'in karşısına bu kez Penguen karakteri çıkıyor. Penguen zengin bir aileden gelmesine rağmen, fiziksel özelliklerinin kötü olması sebebiyle ailesi tarafından soğuk kış gününde bir parkta tek başına bırakılıyor. Yaşadığı her eiye rağmen hayatta kalan Penguen'in arzusu ise herkes tarafından sevilmek. Kirli bir iş adamıyla birleşerek Batman'i kurban etmek için çalışan Penguen'in planlarına ise Kedikadın Selina kulak misafiri olmuştur.

9-Büyük Gözler (2014) - IMDB: 7.0

Margaret Keane adındaki Amerikalı kadın ressam, kendi tarzına uygun büyük gözlü çocukların resimlerini yapmaktadır. Margaret'ın eşiyle arasında bir güç dengesi de bulunmaktadır. Margaret'ın yeteneğini kendine mal etmeye çalışan kocası Walter, onun eserlerinin pazarlamasını yapmaktadır. Yeterli şöhrete sahip olduktan sonra ise kendi karısını gölgede bırakır ve eserler üzerinde hak iddia eder.

8- Hayalet Süvari (2005) - IMDB: 7.4

Başsız Süvari adı verilen bir hayaletin işlediği düşünülen cinayetleri araştırmak için Sleepy Hollow kasabasına bir adam gelir. İşlenen cinayetlerde bütün kurbanların kafası kesilmektedir. Ichabod ise cinayetlerin arkasındaki gizemi çözmeye kararlıdır. Tim Burton, bu filmde en çok çalıştığı aktörlerden olan Johnny Depp ile birlikte çalışmıştır.

7- Ölü Gelin (2005) - IMDB: 7.4

1800'lü yılların sonunda nişanlanan Victor VanDort ile Victoria Everglot çiftini konu alan bu animasyon, bir Viktoryan kasabasında geçmektedir. Everglot ailesinin para ihtiyacı fazladır. Yeterli parayı bulamazlarsa yakında sokakta yatmaya başlayacaklardır. Van Dort ailesi ise sosyeteyle birlikte anılan insanlardır. Ancak düğünden önce bir korkuluğun yüzüğünü takan Viktor kendini ölü gelin Emily ile evli bulur ve işler ters gider.

6- Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007) - IMDB: 7.4

İngiltere'de berberlik yapan Sweeney Todd, hayatından son derece mutlu olan ve güzel bir kadınla evli olan bir adamdır. Ancak kasabada eşini güzel bulan başka biri daha vardır ve bu kişi fazlasıyla güçlüdür. Bu nedenle Todd, haksız yere hapse atılır ve sürgüne gönderilir. Geri dönüp intikam alacağına yemin eden Sweeney Todd, döndüğünde her şey çok farklıdır ancak ona hala inanan Bayan Lovett kasabadadır. Todd Lovett'in yardımıyla kasabanın celladına dönüşür.

5- Beetlejuice (1988) - IMDB: 7.5

Adam ve Barbara yeni evli ve aşık bir çifttir ancak bir trafik kazasında hayatlarını kaybederler. Bir anda kendi evlerine hayalet olarak gelen çift, ölümlerinden sonra evin son derece gıcık insanlara satılmasına şahit olurlar. Bunun için evlerine gelen insanları korkutmak amacıyla Beetlejuice karakterinden yardım isterler ama buna çok geçmeden pişman olurlar.

4- Batman (1989) - IMDB: 7.5

Batman, artık iyice bozulmuş olan Gotham şehrindeki kurtarıcı bir karakter. Komiser Gordon ve savvı Dent'in işlerini düzgün yapmalarına rağmen Gotham şehri gittikçe daha karanlık ve korkunç bir yer haline gelmektedir. Bunun için de devreye Batman girer. Ancak karşısındaki azılı düşman Joker onu sonsuza kadar durdurmak için ant içmiştir.

3- Makas Eller (1990) - IMDB: 7.9

Edward Makaseller, bir mucit tarafından yaratılmıştır. Ancak mucit onu tamamlayamadan öldüğü için makas şeklinde elleriyle bırakmıştır. Tek başına hayat sürek Edward, birgün Pen Boggs'in onu alıp kendi evine götürmesiyle insan içine çıkmaya başlar. Ancak bu olay çeşitli üzücü şeylerin yaşanmasına neden olur. Bir Tim Burton klasiği olarak filmin başrollerinde Johnny Depp bulunuyor.

2- Ed Wood (1994) - IMDB: 7.9

Ed Wood, kimilerinin çok sevdiği kimilerinin ise çok kötü bulduğu bir yönetmendir. Tim Burton, Ed Wood'u ilham aldığı yönetmenlerden biri saymaktadır. İkinci grupta yer alan Ed Wood'un film yapma konusundaki hırsını ve en fazla bilinen filmlerini çektiği dönemi konu alan bu film Ed Wood'u daha yakından tanımak ve tanıtmak için çekilmiş. Bir Tim Burton başyapıtı olan film, Ed Wood'un nasıl bir yönetmen olduğu sorusunu cevaplı şekilde yanıtlıyor.

1- Noel Gecesi Kabusu (1993) - IMDB: 8.0

Film, Tim Burton'ın efsaneleşmiş filmlerinden biri sayılıyor. Balkabağı Kral Jack Skellington'ın hanedanlığı olan Halloweentown'daki olayların işlendiği bu yapıt animasyon şeklinde üretilmiş. Filmde; cinler, periler, gulyabaniler, ruhlar ve yarasalardan oluşan bir kadro bulunuyor. Jack karakteri bir gün Christmastown'a gitmek durumunda kalıyor ve burada gördüklerinden çok etkileniyor. Gördüğü şeyleri kendi şehrine de uyarlamak isteyen Jack, bunun için Santa Claus'u kaçırıyor. Santa yerine çocuklara hediye dağıtmaya başlayan Jack onun yerine geçiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS