En İyi Yarış Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Yarış Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yarış Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Yarış Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yarış Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 20 Yarış Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Araba ve yarış tutkunlarının vazgeçemediği film türlerinin başında yarış filmleri geliyor. Aksiyon ve heyecan yüklü sahneleri ile milyonları ekranlara kilitleyen bu filmler, çok geniş bir seyirci kitlesinin keyifle soluksuz izleyebileceği yapımlar arasında gösteriliyor. Bu başarıda gerçek hayat hikayelerinden esinlenilmesi, teknolojinin getirdiği animasyonların ve çeşitli tekniklerin kullanılması büyük bir paya haiz. Oyuncuların performansları da başarı çıtasını yükselten en önemli etkenlerden. En iyi yarış filmlerine bakarken IMDB puanlarını da göz önünde bulundurmak tavsiye ediliyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En İyi Yarış Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Yarış Filmi (İmdb Sırasına Göre)

 

1- Senna (2010) IMDb 8,6 

Formula 1 yarışlarını takip edenlerin mutlaka izlemesi ve kaçırmaması gereken yapımlardan. Yüksek IMDb puanı da bunu doğruluyor. Bu özel yapım, 34 yaşında vefat eden ünlü Brezilyalı Formula 1 pilotu Ayrton Senna'nın gerçek yaşam öyküsünü konu alıyor. 

2- Luck Does Not Come Into It IMDb 8,6 

Henüz çocuk yaşta Mercedes Benz genç pilot yetiştirme programına seçilen Lewis Carl Hamilton'ın yaşamını konu edinen belgesel kaçırılmaması gereken filmlerden. Ünlü Formula 1 pilotunun Dünya şampiyonluğuna uzanan serüvenine tanıklık etmek isteyenler ve özellikle hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken bir yapım.  

3- Ford v Ferrari (2019) IMDb 8,3 

1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı'nın gerçek hikayesi filmde etkileyici bir şekilde aktarılıyor. 

4- Truth in 24 (2008) IMDb 8,3

Film, Le Mans yarışı tutkunları için en iyi yarış filmleri arasında izlenmesi gereken yapımlardan. Belgesel türündeki filmde Audi'nin 24 saat süren Le Mans hazırlıkları ile detaylarını konu alıyor. 

 5- Zafere Hücum (2013) IMDb 8,1 

En iyi yarış filmleri arasında yerini alan sürükleyici filmde; iki yarışçı arasındaki amansız rekabet seyirci ile buluşuyor. Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda'nın direksiyonuna geçtiği Ferrari yaşanan bir problem sonrası yarış dışı kalır. Birincilik ezeli rakibi James Hunt'a kalır. Oysa ki aralarındaki yarış daha bitmemiştir. Daha sonraki süreçte dünya şampiyonluğuna doğru ikili arasındaki rekabet ateşi tekrar ortaya çıkar. 

6- 1 (2013) IMDb 8

Grand Prix yarışlarının popülaritesinin en üst seviyelerde olduğu bir dönemi anlatan etkileyici bir belgesel. Belgeselde dünyanın gözünün üzerinde olduğu Formula 1 yarışlarının cesur ve karizmatik pilotları konu alınıyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7- Williams (2017) IMDb 7,7

Ünlü Formula 1 Takımı Williams'ın kurucusu Sir Frank Williams'ın sıra dışı yaşamı konu ediliyor. Yapım, tür bakımından biyografik bir belgesel özelliği taşıyor. 

8- Italian Race (2016) IMDb 7,4

Giulla geleceği parlak bir sürücüdür. Hayatı trajik bir olay sonucu olumsuz yönde değişir. Tek umudu abisidir. Abisi eski bir ralli şampiyonu olmasına rağmen uyuşturucu bağımlısıdır. Giulla'yı çetin bir mücadele beklemektedir. 

9- Fast & Furious 5 (2011) IMDb 7,4 

Dominic Toretto ve sokak savaşçılarından oluşan ekibi son işleri olarak gördükleri bir soygunu başardıkları zaman özgürlüklerini satın alabileceklerdir. Ancak onların önüne Ajan Hobbs ve Rio şehrindeki diğer suçlular çıkarak onları durdurmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Heyecan ve gerilim dolu sahneleri ile serinin beğenilen filmleri arasında.  

10- Grand Prix (1966) IMDb 7,2

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Grand Prix sürücüsü Pete Aron, Jordan-BRM yarış takımından takım arkadaşı Scott Stoddard'ın yaralanmasına sebep olan Monaco kazası yüzünden kovulur. Stoddard'ın iyileşme ve gücünü yeniden toplama mücadelesi filmde ele alınıyor. 

11- Furious 7 (2015) IMDb 7,2 

Dominic Toretto ve karizmatik ekibi, serinin bu filminde kardeşinin intikamını almak için yanıp tutuşan Deckard Show'u bulurlar. Araba ve yarışların ötesinde aksiyon ve macera dolu bir film seyri için tercih edilmesi tavsiye edilen filmlerden biri. 

12- Cars (2006) IMDb 7,1

Lightning Mc Queen, başarılı ve popüler bir yarış arabasıdır. Kendini Radiato Springs adlı küçük bir kasabada bulur ve arkadaşlık, aile kavramlarının değerini anlayacağı, bu dünyadaki asıl amacının ne olduğunu keşfedeceği bir yolculuğa çıkar. 

13- Fast & Furious 6 (2013) IMDb 7,1 

Dünya çapında çok sevilen serinin bu filminde Ajan Hobbs, Dominic ve Brian'ı azılı bir suçlu ekibini yıkmak için görevlendirir. Serinin kaçırılmaması gereken filmlerinden. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

14- Logan Lucky (2017) IMDb 7

İki erkek kardeş, Amerika'nın en çok izlenen spor müsabakalarından biri olan Nascar yarışında gerçekleşecek en büyük soygunlardan birini yapmaya kalkışırlar ve heyecan dolu bir serüven başlar. 

15- Le Mans (1971) IMDb 6,8

Film, dünyanın en zor yarış pistleri arasında başı çeken Le Mans'da gerçekleşecek olan bir araba yarışını seyircinin beğenisine sunuyor. Keyifle izlenebilecek yarış filmleri arasında yer alıyor. 

16- Cars 3 (2017) IMDb 6,8 

Lightning McQueen, başarılı zamanlarını geride bırakmıştır. Oysa ki o hala dünyanın en iyisidir. Ama böyle düşünen yalnız kendisidir. Yeni nesil araçlara ve ondan şüphe duyanlara bunu kanıtlamalıdır. 

17- Need For Speed (2014) IMDb 6,5 

Varlıklı iş ortağı tarafından bir komplo yüzünden hapse girip çıkan sokak yarışçısı Tobey'in bütün ülkeyi dolaşacağı bir yarışa katılması ve etrafında gelişen heyecan verici olaylar filmde izleyici ile buluşuyor.

18- Death Race (2008) IMDb 6,4

Yakın gelecekte dünyayı kasıp kavuran en büyük spor yarışına mahkumlar katılır. Bu mahkumlardan biri de sabıkalı Jensen Ames'tir. Hayatta kalmak için bu çetin yarışa katılmak ve kazanmak zorundadır. 

19- The Last American Hero (1973) IMDb 6,3

1973 yapımı film, Junior Johnson'ın gerçek yaşam hikayesinden uyarlanan özel bir yapım. Amerikalı Nascar sürücüsü Johnson'ı Jeff Bridges canlandırıyor. Aktör başarılı performansı ile göz dolduruyor. 

20- Burn Out (2018) IMDb 6,2

Aksiyon yüklü bir film izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken filmlerden. Araba yarışlarından daha farklı bir yarış filmi izlemeyi düşünenler için öneriliyor. Filmde bir motosiklet yarışçısının hikayesi vücut buluyor. Filmin ana kahramanı hırslı yarışçı, kendini bir yandan da eski eşinin yaşadığı bir olay sonucu aksiyon dolu durumların içinde buluyor. 

Yarış Filmleri Neden Tercih Ediliyor? 

Yarış filmleri, macera ve aksiyon dolu sahneleri ile gerçek yarışları aratmıyor. Teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak animasyonlar, görüntü efektleri ve stüdyo ortamları ile nefes kesen sahnelere izleyicilerin tanıklık etmesini sağlıyorlar. Ayrıca hız ve araba sevdalıları için vazgeçilmez bir tutku olmaları nedeni tercih edilen filmler. 

Belgesel Niteliğine Haiz Yarış Filmlerinin Önemi 

Son yıllarda belgesel niteliğine haiz ve Formula 1 gibi önemli yarışların ve ünlü pilotların yaşam hikayelerinin ele alındığı yapımlar büyük bir hayranlık ve beğeni kazanıyor. Bunun temel sebebi ise gerçek görüntüler kullanılarak yarışlara ve pilotlara dair tüm merak edilen soruların net bir şekilde bu yapımlarda cevap bulması ve gizli kalan ya da az bilinen gerçeklere de ışık tutabilmesi.