"Aylan bebek" yılın fotoğrafı seçildi

"Aylan bebek" yılın fotoğrafı seçildi

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2016" yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada Nilüfer Demir'in "Aylan bebek" fotoğrafı hem "yılın basın fotoğrafı" hem de "yılın haber fotoğrafı" seçildi.

Antalya'daki bir otelde toplanan "Yılın basın fotoğrafları 2016" jürisinde, Anadolu Ajansı Görsel Haberler Daire Başkanı Ahmet Sel, İZ TV Genel Yayın Yönetmeni Coşkun Aral, Paul Hansen, AP Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris Pitarakiz, İsrailli Heidi Levine, ANP Fotoğraf Editörü Pelin Tatlı, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Sabah Gazetesi Fotoğraf Editörü Kutup Dalgakıran, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün, TFMD Başkanı Rıza Özel yer aldı.

Yarışmanın "Spor Toto Spor Fotoğrafları" jürisi Reuters foto muhabiri Kai Pfaffenbach, Habertürk Gazetesi Yazarı Atilla Türker, Fanatik Gazetesi Foto Muhabiri Yaşar Saygı, Hürriyet Gazetesi spor foto muhabiri Süleyman Arat ve TSYD Antalya Şube Başkanı Emin Demir'den oluştu.

Yılın basın fotoğrafı "Aylan bebek"

Bu yıl 31'incisi düzenlenen yarışmaya 2015'e damga vuran olayların görüntülendiği 4 bin 155 fotoğraf katıldı.
Istanbul Photo Awards 2016 sahiplerini buldu
8 kategoride 30 fotoğraf ve 6 serinin ödül aldığı yarışmada Doğan Haber Ajansından Nilüfer Demir'in tüm dünyada yankı uyandıran "Aylan bebek" fotoğrafı "yılın basın fotoğrafı" seçildi. Nilüfer Demir, aynı fotoğraf ile "yılın haber fotoğrafı" birinciliğini de elde etti.

Yılın haber fotoğrafı ikincisi Ankara'da tren garı önündeki patlamadan sonra çektiği fotoğraf ile Reuters'den Tumay Berkin olurken, Anadolu Ajansı'ndan Kerem Kocalar, şehit cenazesi töreninde çektiği fotoğraf ile üçüncülüğe layık görüldü.

Yılın haber fotoğrafı mansiyon ödülünü EPA foto muhabiri Tolga Bozoğlu, Yunanistan'a geçmeye çalışan mültecilerin yakalanma anı fotoğrafı ile almaya hak kazandı.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafları

Yarışmada, "Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı" ödülüne Medipol Başakşehir ile Fenerbahçe arasında oynanan maçtaki fotoğrafı ile Yeniyüzyıl gazetesinden Eser Erenler layık görüldü.

Bu dalda ikinciliği EPA'dan "Amerikalı yüzücü" fotoğrafı ile Tolga Bozoğlu, üçüncülüğü Habertürk Gazetesi'nden Pazarspor-Göztepe maçındaki seyircilerin sahaya düşme fotoğrafı ile Sedat Yılmaz kazandı.

Mansiyon ödülünü de Milliyet Gazetesi'nden Ercan Arslan'ın "Anzak Koyu'nda barışa kulaç" ve Anadolu Ajansı'ndan Onur Çoban'ın Galatasaray-Torku Konyaspor maçında Felipe Melo'nun takım arkadaşı Wesley Sneijder'in gol sonrası kulağını ısırarak sevincini paylaşması fotoğrafları aldı.

Yarışmada, Avrupa Birliği Özel Ödülü'ne "İstanbul Boğazı" fotoğrafı ile Reuters'den Ümit Bektaş layık görüldü.

Günlük Yaşam dalında birinciliği serbest foto muhabiri Yağız Karahan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü vatandaşların plajdan izlediğini anlatan fotoğrafıyla alırken, ikinciliği Cumhuriyet Gazetesi'nden Can Erok, Suriyelilerin eğitim gördüğü okulda çektiği fotoğraf ile üçüncülüğü de Hürriyet Gazetesi'nden Selahattin Sönmez Güneydoğu'daki bir düğün fotoğrafı ile elde etti.

Portre Fotoğrafı dalında birinci Suriye'deki savaşta ailelerini kaybeden çocuğu anlatan fotoğraflarıyla Anadolu Ajansı'ndan Özge Elif Kızıl olurken, Agence Le Journal'dan Emin Özmen evine roket mermisi isabet eden bir kadını anlatan fotoğrafı ile ikinciliği, Anadolu Ajansı'ndan Erçin Top Karadeniz'de zamanının büyük bir bölümünü evde geçiren bir yaşlıyı anlattığı fotoğrafı ile üçüncülüğü kazandı. Bu dalda Hürriyet Gazetesi'nden Levent Kulu mansiyon ödülü aldı.

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafları

Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında Anadolu Ajansı'ndan Özkan Bilgin birinci, Anadolu Ajansı'ndan Murat Kula ikinci, serbest foto muhabiri Aykut Fırat üçüncü oldu.

Yılın Siyaset Fotoğrafı dalında Doğan Haber Ajansı'ndan Uğur Can birinciliğe, Cumhuriyet Gazetesi'nden Necati Savaş ikinciliğe, Milliyet Gazetesi'nden Oğuz Yeter üçüncülüğe layık görüldü.

Türkiye Güzellikleri dalında da birinciliği Milliyet Gazetesi'nden Ozan Güzelce, ikinciliği Anadolu Ajansı'ndan Erhan Sevenler, üçüncülüğü Associated Press'den Emrah Güler elde etti. Bu dalda mansiyon ödülünü Anadolu Ajansı'ndan Ali İhsan Öztürk kazandı.

Rafet Hüner Özel Ödülü'nü İhlas Haber Ajansı'ndan Eren Bozkurt alırken, Mustafa Pekcan Özel Ödülü ile TFMD Özel Ödülü Anadolu Ajansı'ndan İsa Terli'nin oldu.

Yılın Foto Röportaj ödülleri

Yılın Foto Röportajı dalında AFP'den Bülent Kılıç "Kaçak yollarla Tel Abyad'dan Akçakale'de sınırı aşarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler" fotoğraflarıyla birinci oldu.

Bu dalda ikinciliği Le Journal'den Emine Özmen, üçüncülüğü Atlas Dergisi'nden Kerem Yücel aldı.

Mansiyon ödülüne Anadolu Ajansı'ndan Özge Elif Kızıl layık görüldü. Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü Anadolu Ajansı'ndan Özge Elif Kızıl'a, Jüri Özel Ödülü Anadolu Ajansı'ndan Onur Çoban'a verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS