İstanbul Yüzleriyle buluşuyor

İstanbul Yüzleriyle buluşuyor

Hayatımızın akşını kolaylaştırmak ve teknolojik iletişim kurmak için kullandığımız akıllı telefonlar, İstanbul'daki insan suretlerini görüntüledi. Foto Muhabiri İlhami Yıldırım'ın, üç yıl boyunca cep telefonuyla çektiği 127 kişinin portrelerinin yer aldığı sergi, Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde kapılarını açtı.

Toplumsal yabancılaşma ve bireyci yalnızlığı her geçen gün hızlandıran akıllı telefonları, insani suretin gerçekliğiyle karşı karşıya getiren projede, sosyal, ekonomik, kültürel ve etnik birçok farklı "yüz" buluştu.


Cep telefonuyla 400 portre


1997 yılından itibaren insan, mekan, gezi ve haber fotoğrafçılığı alanında çalışmalar sergileyen Foto Muhabiri İlhami Yıldırım'ın "İstanbul'un Yüzleri -HİÇ-" adlı sergisi Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde açıldı. Üç yıl boyunca devam eden çekimler sonucunda hazırlanan sergide, 400 katılımcı arasından seçilen 127 portre yer alıyor. Akıllı cep telefonuyla siyah-beyaz olarak çekilen fotoğraflar, duyguların yüzlere yansıyan izlerini sanatsal bakış açısıyla sergiliyor. İstanbul'da yaşayan her meslek, yaş ve sosyal gruptan yerli-yabancı kişilerin portrelerinden oluşan projede, katılımcıların seçtiği müzikle birlikte kurgulanan videolar da bulunuyor. Galata'daki Beyoğlu Gençlik Merkezi'nde açılan sergi, 22 Nisan - 07 Mayıs 2016 tarihleri arasında ziyaretçileri ağırlayacak.


"Kendi gerçekliğimize bir ayna tutmak istedim"


Toplum yaşamındaki sosyal farklılıkların en düşük seviyedeki halini yansıtan suretlerden oluşan projenin, fotoğraf ve yazılarla birlikte hazırlanan kitabı da yayına çıktı. "İstanbul'un Yüzleri -HİÇ-" adıyla yayınlanan kitapta, bir sayfada portreler yer alırken diğer sayfada portre sahibi kişinin kaleme aldığı yazılar bulunuyor. 264 sayfadan oluşan kitap, internet üzerinden ve kitapçılardan satın alınabiliyor.


Milyonlarca kişinin her an elinin altında bulunan akıllı cep telefonuyla kişilerin kendi gerçekliğini buluşturmayı amaçladığını belirten İlhami Yıldırım," Üçüncü bin yılın iletişim aracının insanları yalnızlaştırmasına dikkat çekmek için, kendi yüzlerine bir ayna olmak istedim" diye konuştu.

Beyoğlu Gençlik Merkezi


Şahkulu Mahallesi Meşrutiyet Caddesi No:127 Beyoğlu- İstanbul (Metro Şişhane Durağı yanı)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS