Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü "Aylan Bebek"e

Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü "Aylan Bebek"e © DHA

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin (TFMD) düzenlediği TFMD Yılın Basın Fotoğrafı 2016 Ödülleri, Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Yılın Basın Fotoğrafı ödülü "Aylan Bebek" fotoğrafına verildi.

1985 yılından beri aralıksız olarak düzenlenen TFMD Yılın Basın Fotoğrafı 2016 yarışmasına bu yıl 4 bin 155 kare fotoğrafla katılım sağlandı.

TFMD'nin düzenlediği ödül törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile çok sayıda gazeteci katıldı.

TFMD Başkanı Rıza Özel, sahilde ölü bulunan ve Aylan bebek olarak bilinen Suriyeli Aylan Kürdi'nin fotoğrafının yayınlanmasının etik tartışmalara yol açtığını, ancak fotoğrafın basında yer almasından sonra özellikle Avrupa'nın Suriyeli sığınmacılara bakışının değiştiğini belirtti.

Bu sene ödül kazanan acı karelerin, ödül kazanan son fotoğraflar olmasını dileyen Özel, benzer dramların yaşanmamasını temenni etti.


Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülünü Yeniyüzyıl Gazetesi'nden Eser Erenler alırken, bu dalda ikinciliği EPA'dan Tolga Bozoğlu, üçüncülüğü Habertürk Gazetesi'nden Sedat Yılmaz, mansiyon ödülünü de Milliyet Gazetesi'nden Ercan Arslan elde etti.

Avrupa Birliği Özel Ödülüne Reuters'dan Ümit Bektaş layık görülürken, Yılın Günlük Hayat Fotoğrafı dalında birinciliği serbest foto muhabiri Yağız Karahan, ikinciliği Cumhuriyet Gazetesi'nden Can Erok ve üçüncülüğü de Hürriyet Gazetesi'nden Selahattin Sönmez kazandı.

Portre fotoğrafı dalında Agence Le Journal'den Emin Özmen ve aynı dalda Hürriyet Gazetesi'nden Levent Kulu mansiyon aldı. Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında ise serbest foto muhabiri Aykut Fırat, üçüncü oldu.

Türkiye Güzellikleri dalında ise birinciliği Milliyet Gazetesi'nden Ozan Güzelce, üçüncülüğü Associated Press'den Emrah Güler elde ederken, Rafet Hüner Özel Ödülü'nü İhlas Haber Ajansı'ndan Eren Bozkurt aldı.

Yılın Foto Röportajı dalında AFP'den Bülent Kılıç birincilik ödülü alırken, bu dalda ikinciliğe Le Journal'den Emin Özmen, üçüncülüğe ise Atlas Dergisi'nden Kerem Yücel layık görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS