İna Ne Demek? İna Tdk Sözlük Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

İna Ne Demek? İna Tdk Sözlük Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

İna Ne Demek? İna Tdk Sözlük Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

İna kelimesinin kullanıldığı cümlelere gerek günlük yaşantımızda gerekse bilimsel alanlardaki kitaplarda ve programlarda denk gelmiş olabiliriz. İna kelimesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Çeşitli anlamlarda yer alan bu kelimenin kullanıldığı cümleleri anlayabilmek adına kelimenin anlamlarını iyi bilmek gerekmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 İna Ne Demek? 

 İna uzaklaştırma, tencere ya da kap gibi gerekli olan ev eşyası, zahmete uğramak, içinde gibi anlamları ifade etmektedir. Osmanlı Türkçesinde ina, zayıf düşürme, geciktirme, alıkoyma anlamlarına gelmektedir.

 İna TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 İna kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu nedenden dolayı da Türk Dil Kurumunda yer almamaktadır. TDK sözlüğünde bulunmamaktadır. Arapça olarak ina ise Arapça algılanmış haliyle Türkçe karşılığında içinde anlamını ifade etmektedir.

 İna Kelimesi Nasıl Kullanılmaktadır?

 İna kelimesi Arapça olarak kullanılmaktadır. Arapça da kelimenin son harfi esas alınmaktadır. Arapça da çeşitli dualarda Arapça yazılarda ve eserlerde dilin içerisinde kullanılmaktadır.

 İna Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler

 İna kelimesi Türkçede geçmediği için Arapçada ına olarak geçmektedir. Örneğin Türkçe yazılışı olarak ina kelimesi Arapçada mithal mae kalimat ina cümlesiyle yer almaktadır.

 İna Kelimesinin Kökeni Nedir?

 İna kelimesinin kökeni in, ın olarak geçmektedir. In ve İn olacak şekilde Arapçada türetilmiştir. İn ise yuva edinilen kovuk demektir. Örneğin o kendi ininin içinde cümlesinde in kelimesi içinde ile birlikte kullanılarak bir yeri belirtmiştir. Arapça'da ise içinde kelimesi direk olarak ina şeklinde kullanılmaktadır.